sie 29, 2024 Off Comments w Relokacja przez
Transport morski – wady i zalety spedycji morskiej

Transport towarów (fracht) może się odbywać na wiele sposobów. Jednym z nich jest ten morski, wykorzystywany przede wszystkim na dużych odległościach i do dużych gabarytów. Jakie są wady i zalety transportu morskiego? W czym jest lepszy od transportu drogowego, lotniczego czy kolejowego? Jakie wady posiada przewóz towarów transportem morskim? Dowiedz się więcej o cechach transportu morskiego!

W Inrel rzetelnie pakujemy i zabezpieczamy maszyny przemysłowe i produkcyjne do transportu drogą morską. Wraz z naszym doświadczonym zespołem możesz mieć pewność, że przesyłka dotrze do celu w nienaruszonym stanie.

Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami!

Fracht morski – specyfika transportu morskiego

Niektórzy, myśląc o transporcie, mają przed oczami przede wszystkim ciężarówki bądź transport lotniczy, jednak w branży spedycyjnej znajduje się miejsce dla wielu metod frachtu. Wykorzystanie w tym celu żeglugi wodnej ma bardzo długą historię. Obecnie coraz rzadziej stosuje się jednostki pływające do transportu ludzi, ale są one wciąż ważnym ogniwem w branży spedycyjnej. Transport morski prowadzi się przede wszystkim za pomocą kontenerowców, masowców, tankowców, drobnicowców czy chemikaliowców – specjalnych statków przystosowanych do przewozu określonych typów ładunków.

Żeglugę można podzielić na krajową, przybrzeżną oraz międzynarodową, a ponadto na morską i śródlądową (w zależności od tego, jakimi drogami wodnymi poruszają się jednostki pływające). Wykorzystuje się ją przede wszystkim do przewozu towarów na duże odległości, zawsze wtedy, gdy czas potrzebny na dostarczenie przesyłki nie ma większego znaczenia, a także w przypadkach, gdy transport obejmuje duże ilości towarów o dużej masie. Statki morskie, dzięki swojej pojemności, mogą przewozić ładunki, które są zbyt ciężkie lub zbyt obszerne dla transportu drogą powietrzną, lub drogową, co czyni je idealnym wyborem dla przewożenia na przykład surowców, materiałów budowlanych, czy wyrobów przemysłowych na ogromną skalę.

Transport morski często zajmuje bowiem sporo czasu — od kilku do kilkunastu tygodni. Z tego też powodu transport wodny jest uznawany za bardzo specyficzny – niejednokrotnie trasy statków muszą być planowane z dużym wyprzedzeniem. Dość skomplikowane są też związane z nim procedury – szczególnie jeśli chodzi o międzynarodowy przewóz towarów. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety transportu morskiego!

Zalety transportu morskiego

Cechy transportu morskiego sprawiają, że doskonale sprawdza się w określonych sytuacjach. Jego główną zaletą jest możliwość przewozu dużych ilości towarów. Statki są bardzo pojemne, w związku z czym zwykle nie ma ograniczeń co do wielkości, objętości czy masy ładunków. To najlepszy sposób, by przetransportować ogromne ilości towarów o nietypowych gabarytach, jak na przykład materiały przemysłowe, produkcyjne i budowlane, wyroby metalurgiczne czy ładunki płynne.

Zalety transportu morskiego sprawiają, że jest on niezwykle popularny, zwłaszcza w międzynarodowym handlu. Przede wszystkim jest to najtańsza forma przewozu towarów na duże odległości, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą minimalizować koszty transportu.

Kolejną zaletą jest brak ograniczeń co do rodzaju transportowanego towaru. W transporcie morskim możemy przewozić zarówno towary suche, jak i wymagające specjalnych warunków, na przykład umieszczenie w kontenerach chłodniczych. Transport morski kontenerowy jest również niezwykle efektywny, ponieważ umożliwia dostarczenie towaru na całym świecie, a główne porty morskie dysponują nowoczesną infrastrukturą transportu umożliwiającą sprawny rozładunek towarów.

Sprawdź także: jak wygląda przygotowanie maszyn do transportu morskiego >>

Podsumowując, główne zalety transportu morskiego to:

  • niskie koszty,
  • daleki zasięg,
  • brak ograniczeń co do rodzaju transportowanego towaru,
  • brak ograniczeń co do gabarytów transportowanego towaru.

Przeczytaj także: Planowanie i organizacja transportu morskiego maszyn – krok po kroku

Wady transportu morskiego

Transport morski - przygotowanie ładunku - Inrel.pl

Oczywiście transport morski nie jest również pozbawiony wad, jak każdy rodzaj frachtu. Jedną z najbardziej zauważalnych jest długi czas transportustatki poruszają się powoli, co oznacza, że dostarczenie towaru z oddalonego punktu może trwać kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Wpływ na to ile czasu trwa transport morski, może mieć także zła pogoda, która może dodatkowo opóźniać realizację zlecenia, a nawet doprowadzić do zniszczenia ładunku, który przewozimy transportem morskim, jeśli nie zostanie on odpowiednio zabezpieczony. Ponadto transport międzynarodowy jest ograniczony przez dostępność portów i wodnych szlaków transportowych – oznacza to, że w niektórych sytuacjach nie istnieje możliwość skorzystania z tej metody lub jest ona nieekonomiczna. W pozostałych dostarczenie towaru z punktu A do punktu B wymaga zaangażowania również innych metod transportu – najczęściej tej drogowej. Kolejną wadą transportu wodnego jest zagrożenie dla środowiska.

Podsumowując, główne wady transportu morskiego to:

  • długi czas realizacji – powolna forma przewozu towarów na duże odległości,
  • konieczność przeładunków i angażowania innych środków transportu (najczęściej ciężarówek),
  • uzależnienie od warunków atmosferycznych,
  • ograniczenia związane z dostępnością portów i przebiegiem morskich szlaków transportowych,
  • ryzyko zniszczenia ładunków, jeśli nie zostaną prawidłowo zabezpieczone.

Sprawdź także: Jakie towary można przewozić w transporcie morskim?

Pakowanie do transportu morskiego

Transport morski wciąż ma ogromne znaczenie i nie przewiduje się rezygnacji z tej formy frachtu w najbliższych latach. Warto jednak pamiętać o jego wadach i zaletach, decydując o przebiegu procedury spedycyjnej. Niezwykle ważne jest m.in. pakowanie do transportu morskiego, które pozwala uniknąć zniszczeń towarów podatnych na wilgoć – nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Tego rodzaju czynności mają ogromne znaczenie w szczególności przy przewozie maszyn i ich części. 

Opakowania do transportu morskiego mają za zadanie przede wszystkim chronić ładunek przed korozją związaną z oddziaływaniem wilgoci i soli. Wykorzystuje się do tego celu specjalne materiały: folię i papier antykorozyjny, smary, pochłaniacze wilgoci. Stosowane są również określone techniki pakowania. W przypadku przewozu wyjątkowo cennych towarów można zastosować również dodatkowe wyposażenie, np.:

  • wskaźniki wilgotności,
  • wskaźniki przechyłu,
  • czujniki udarowe,
  • wskaźniki temperatury.

Specjalistyczne pakowanie do transportu morskiego ma za zadanie zabezpieczyć interesy nadawcy, pomagając w uniknięciu uszkodzeń przewozowych. Dzięki temu niektóre z wad transportu morskiego stają się mniej istotne, a na pierwszy plan wysuwają się jego zalety – wszechstronność i niska cena.

Przeczytaj również: Transport linii produkcyjnych drogą morską – czy to możliwe?

Planujesz przeprowadzić transport morski? Potrzebujesz pomocy w pakowaniu maszyn do transportu morskiego? Zapraszamy do skontaktowania się z nami! Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy w zrealizowaniu transportu morskiego!