wrz 26, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Transport linii produkcyjnych drogą morską – czy to możliwe?

Linie produkcyjne często mają skomplikowaną budowę, gdyż są złożone z wielu połączonych ze sobą maszyn. W sytuacji, gdy pojawia się konieczność ich przewiezienia na duże odległości, nierzadko jedyną opcją transport morski. Czy tego typu drogą można przewieźć urządzenia tworzące linie przemysłowe? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Spis treści

Czy statkami morskimi można realizować transport linii produkcyjnych?

Transport wodny to popularny środek przewozu nie tylko w przypadku pasażerów, ale również towarów. W jego ramach nawet w najdalsze zakątki globu dostarcza się różnego rodzaju ładunki i w tym zakresie w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń.

Za pomocą statków morskich przetransportujemy wszystkie części linii przemysłowych, bez względu na ich wymiary, a więc dotyczy to również maszyn ponadgabarytowych. W ten sposób przewieziemy między innymi:

– taśmy i podajniki,

– przenośniki oraz chwytaki,

– separatory, prowadnice, mieszadła, rozdrabniacze,

– kontrolery, a także ładowarki,

– przesiewacze, sortery,

– zbiorniki i chłodnice,

– roboty,

– urządzenia pakujące, paletyzujące oraz etykietujące.

W każdym przypadku niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie i zorganizowanie czynności składających się na transport linii produkcyjnej. W tym zakresie konieczne jest ustalenie harmonogramu działań, wybranie optymalnej trasy i skompletowanie niezbędnych dokumentów, w tym celnych oraz zezwoleń przewozowych. Kluczowe jest skoordynowanie ze sobą poszczególnych operacji. Dzięki temu całe przedsięwzięcie przebiegnie sprawnie, co pozwoli szybko uruchomić maszyny w docelowym miejscu i rozpocząć produkcję.

Sprawdź także: Planowanie i organizacja transportu morskiego maszyn – krok po kroku

Prawidłowe zapakowanie maszyn ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o transport wodny

Transport linii produkcyjnej drogą morską przebiegnie prawidłowo tylko wówczas, gdy urządzenia zostaną odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu ochronimy je przed:

– wilgocią – sól morska oraz silne wiatry mogą doprowadzić do rdzewienia sprzętów,

– zalaniem w wyniku dużych fal,

– przemieszczaniem, na przykład w trakcie sztormu.

W każdym z takich przypadków może dojść do uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia przewożonych maszyn. Skutkiem mogą być straty finansowe u przewoźnika czy przestoje w zakładzie, który zamówił transport drogą morską. Dlatego trzeba zadbać o prawidłowe zapakowanie sprzętów.

W tym celu wyspecjalizowana firma dokonuje wizji lokalnej, w trakcie której przeprowadzane są pomiary maszyn. Kolejny etap to wybór, a następnie zaprojektowanie i wykonanie na indywidualne zamówienie skrzyń transportowych. Powinny one być ściśle dopasowane do przewożonych urządzeń, zapewniając ochronę przed ich przesuwaniem się, oraz zabezpieczone przed możliwością uszkodzeń mechanicznych – służy do tego na przykład sklejka wodoodporna. Realizując transport morski, ważne jest poza tym to, by skrzynie zostały wyprodukowane zgodnie ze standardem ISPM 15 (IPCC), co zapewnia ochronę przed szkodliwymi organizmami.

Elementy linii przemysłowych wymagają ponadto zabezpieczenia antykorozyjnego. W tym celu wykorzystuje się specjalną folię oraz papier, a także odpowiednie smary i pochłaniacze wilgoci. Z kolei dzięki czujnikom możliwe jest stałe monitorowanie poziomu wilgotności czy uzyskiwanie powiadomień o nadmiernym przechyle skrzyń, dzięki czemu, zanim jeszcze dojdzie do uszkodzenia maszyn, można skorygować ustawienie ładunku.

W przypadku linii produkcyjnych spedycja morska realizowana przez profesjonalną firmę obejmuje również demontaż maszyn, a także oznakowanie skrzyń i umieszczenie ich w jednostce ładunkowej. Dzięki kompleksowemu podejściu do całego przedsięwzięcia mamy pewność, że ładunek dotrze bezpiecznie i bez uszkodzeń do docelowego portu.

Przeczytaj również: Jak wygląda przygotowanie maszyn do transportu morskiego?

O czym jeszcze należy pamiętać, realizując transport linii produkcyjnej drogą morską?

Prawidłowe zapakowanie maszyn to tylko jedna z wielu czynności, jaką należy podjąć, aby transport morski elementów linii przemysłowej przebiegł efektywnie. Równie ważny jest dobór najwłaściwszych środków transportu. Aby sprawnie i bezpiecznie dowieźć urządzenia do portu załadunkowego, a następnie dostarczyć je z portu docelowego do nowej lokalizacji, najczęściej wykorzystuje się kontenerowce.

Kontenery to uniwersalne jednostki ładunkowe, które można:

– w całości przewozić za pomocą pojazdów ciężarowych i statków, dlatego nie ma potrzeby przeładowywania poszczególnych maszyn,

– dopasować do niemal każdego rodzaju ładunku – decyduje o tym wiele rodzajów kontenerów, w tym dwudziesto- albo czterdziestopowe czy tzw. Flat Rack, a więc jednostki pozbawione ścian bocznych bądź górnej części, przydatne do przewozu urządzeń ponadgabarytowych.

przeładunek kontenerów w porcie morskim

Transport linii produkcyjnych wymaga wyboru odpowiednich środków przewozu. Najczęściej realizowany jest transport intermodalny, drogowo-morski. Sprawny i bezpieczny przewóz zapewniają kontenery.

Transport linii produkcyjnych wymaga ponadto sprawnego załadunku na pojazd ciężarowy i statek, a także dokonania bookingu u armatora. Jeśli urządzenia są sprzedawane na rzecz innego zakładu, w umowie przewozowej należy uwzględnić warunki Incoterms.

Wykonanie takich zadań nie jest łatwe, gdyż wymaga zgromadzenia odpowiednich zasobów, w tym ludzkich oraz materiałowych. Dlatego organizację tak wymagającego przedsięwzięcia, jak spedycja morska, warto powierzyć profesjonalistom, którzy zadbają o sprawną organizację kolejnych etapów, dobór właściwych środków transportu oraz prawidłowe zabezpieczenie ładunku w trakcie podróży.

Szukasz solidnego partnera, który profesjonalnie wykona pakowanie maszyn do transportu morskiego? Interesuje Cię sprawny i bezpieczny przewóz elementów linii produkcyjnej? Zapraszamy do kontaktu z nami w celu ustalenia szczegółów zlecenia.