sie 29, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Jakie towary można przewozić w transporcie morskim?

Przewóz towarów drogą morską to popularny sposób transportu. Ma wiele zalet, wśród których znajduje się duży zasięg (za jego pomocą można dotrzeć do nawet najbardziej odległych zakątków globu), stosunkowo niskie koszty oraz możliwość przewożenia różnego rodzaju ładunków, w tym ponadgabarytowych. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie towary mogą być transportowane przy wykorzystaniu statków morskich.

Co się przewozi transportem morskim?

Drogą morską można transportować wszelkiego rodzaju towary, w tym elementy linii przemysłowych, czyli maszyny i urządzenia. Nie ma znaczenia to, jakie mają one gabaryty oraz jakie jest ich przeznaczenie. Za pomocą statków przewozi się różnorodne ładunki, w tym również te, które ze względu na zbyt duże wymiary czy wagę, nie mogą zostać załadowane na samolot albo wagon kolejowy. Statki morskie mają dużą ładowność, dzięki czemu jednorazowo można umieścić na nich dużą ilość towarów.

Dużym ułatwieniem w transporcie morskim jest wykorzystywanie kontenerów. Za ich pomocą można przewozić na przykład maszyny i urządzenia. Kluczowe jest, aby prawidłowo przeprowadzić pakowanie do transportu morskiego, dzięki czemu ładunek jest odpowiednio zabezpieczony przed możliwością uszkodzenia, a nawet zniszczenia.

Transport morski elementów linii produkcyjnych

Jeśli zastanawiasz się, co przewozi transport morski, jednym ze skojarzeń są maszyny i urządzenia umieszczone w kontenerach. Są to skrzynie o uniwersalnych wymiarach, które mogą być przewożone za pomocą transportu kombinowanego, na przykład drogowo-morskiego, bez potrzeby manipulacji towarami, jakie znajdują się w ich wnętrzach.

Kontenery, ze względu na przeznaczenie, dzielimy na:

– uniwersalne, a więc ogólnego przeznaczenia – za ich pomocą można transportować dużą część elementów linii produkcyjnych,

– z otwartym dachem albo bokami – służą do przewozu urządzeń, które mają ponadnormatywne wymiary.

Przewóz towarów drogą morską przy wykorzystaniu kontenerowców obejmuje również ciężkie maszyny, których waga wynosi około 40 ton (przeznaczone do tego są platformy).

Jeśli niezbędne jest przetransportowanie maszyn wielkogabarytowych, które nie mieszczą się w kontenerach, wówczas wykorzystuje się specjalne statki, takie jak barki dla ładunków ciężkich, pływające żurawie czy ciężarowce konstrukcyjne. Elementy linii produkcyjnych przewozi się drogą morską również przy wykorzystaniu samochodowców. Mogą one pomieścić nawet kilka tysięcy urządzeń.

Przeczytaj również: Jak wygląda przygotowanie maszyn do transportu morskiego?

Towary liczone w sztukach

Poza ładunkami umieszczonymi w kontenerach, transport morski przewozi często maszyny  oraz ich elementy, które znajdują się w różnego rodzaju opakowaniach. Chodzi o:

– skrzynie,

– worki,

– beczki,

– bele.

Do ich przewozu używa się drobnicowców. Są one wyposażone w urządzenia manipulacyjne, dzięki czemu załadunek i wyładunek elementów linii produkcyjnych może być realizowany bez wykorzystania sprzętów znajdujących się w porcie. Większość tego typu statków posiada międzypokłady dzielące się na ładownie i przedziały pionowe, co ułatwia rozmieszczenie maszyn przeznaczonych do różnych portów.

Inne typy ładunków przewożonych drogą morską

Jeśli chodzi o to, co przewozi się transportem morskim, to poza elementami linii przemysłowych do listy ładunków zaliczyć należy również artykuły szybko psujące się, czyli żywność. Podczas transportu wymagają one określonej temperatury, co zapewniają kontenery chłodnicze, izotermiczne czy z wentylacją. Wykorzystywane są również chłodniowce, które wyposażono w systemy pozwalające na utrzymywanie zróżnicowanych warunków w poszczególnych komorach, dzięki czemu w jednym transporcie można przewozić przykładowo produkty mleczne, warzywa, owoce i zioła oraz mrożonki.

Na pytanie, co przewozi się transportem morskim stosunkowo często, należy odpowiedzieć również, że towary płynne. Chodzi o ropę naftową, skroplony gaz LNG oraz LPG czy różnego typu chemikalia. Przewozi się je za pośrednictwem zbiornikowców, w których załadunek i wyładunek odbywa się za pomocą rurociągów albo pomp.

zbiornikowiec podczas przewozu materiałów płynnych

Przewóz towarów drogą morską obejmuje przewóz maszyn i urządzeń, ale także materiały płynne, w tym ropę naftową czy chemikalia. Do ich transportu przeznaczone są zbiornikowce, które mają ogromną ładowność i duży zasięg, dzięki czemu obsługują również przewozy międzykontynentalne.

Przewóz towarów drogą morską obejmuje także materiały sypkie, w tym cukier. Dzięki statkom typu BIBO, wyposażonym w kompletną linię technologiczną przeznaczoną do pakowania cukru, w jednym porcie jest on pobierany luzem, a w miejscu docelowym wyładowuje się go w workach.

Z kolei węgiel, rudę, zboże czy nawozy  mineralne przewozi się w masowcach, które zwykle posiadają podwójne dno, a ładunki są wsypywane bezpośrednio do ładowni. Takie statki pozwalają ponadto na transport ładunków półmasowych, takich jak blachy w rolkach, jak również drewna pakietyzowanego albo stali pod postacią szyn czy kęsów hutniczych.

Zamierzasz skorzystać z przewozu maszyn i urządzeń drogą morską? Chcesz zapewnić, że pakowanie do transportu morskiego zostanie przeprowadzone profesjonalnie? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty – dysponujemy nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą.