wrz 10, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Rozładunek i załadunek maszyn – jak powinien prawidłowo przebiegać?

Każdy proces relokacji maszyn to bardzo skomplikowana operacja, która składa się z wielu etapów. Wśród nich znajdują się załadunek i rozładunek, które dzieli tylko sam transport od punktu A do punktu B. Są to czynności wymagające precyzji, ale również szybkiego działania, podczas których wykorzystuje się sporo specjalistycznego sprzętu. Sprawdź, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany załadunek i rozładunek maszyn.

Spis treści

Relokacja maszyn – najważniejsze etapy

W przypadku tak złożonych zadań jak relokacja maszyn wszystkie etapy działań są ze sobą powiązane. Dlatego też błędy przy załadunku mogą skutkować na przykład problemami przy rozładunku. Bardzo ważne są też wcześniejsze fazy działań, a przede wszystkim:

  • demontaż maszyn,
  • pakowanie do transportu,
  • zabezpieczenie ładunków.

To system naczyń połączonych, w którym określone czynności wpływają na dalsze etapy postępowania. Dlatego też podczas relokacji maszyn tak ważne są dobre planowanie i koordynacja.

Poznaj naszą usługę: Relokacja maszyn i urządzeń

Warto pamiętać, że podczas relokacji urządzeń wszelkie prace muszą być przeprowadzane nie tylko bezpiecznie, ale również sprawnie. Każda godzina zwłoki może bowiem powodować ogromne straty dla przedsiębiorstwa. To dlatego doskonała organizacja jest tak istotna. Z tego powodu firmy praktycznie nie decydują się na przeprowadzanie relokacji we własnym zakresie – jest to zbyt skomplikowane i za drogie, a ponadto wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również pracowników o określonych kwalifikacjach. Załadunek należy poprzedzić demontażem i profesjonalnym zabezpieczeniem sprzętu, natomiast po rozładunku w miejscu docelowym od razu przystępuje się do ustawienia i instalacji sprzętu.

ALT: Załadunek maszyn do transportu
W procesie relokacji wszystkie czynności wiążą się ze sobą. Odpowiednio przeprowadzony i zaplanowany załadunek maszyn pomoże sprawniej przeprowadzić ich rozładunek i ponowny montaż.

Załadunek i rozładunek maszyn – o czym trzeba pamiętać?

O załadunku i rozładunku myśli się przede wszystkim w kontekście relokacji zewnętrznych, czyli przetransportowywania maszyn do innego zakładu czy oddziału firmy. Wówczas załadowywane są pojazdy, które następnie przewożą sprzęt do celu. O załadunku i rozładunku można jednak mówić również w kontekście relokacji wewnętrznych, czyli odbywających się w ramach tego samego zakładu. Niekiedy jest to konieczne ze względu na reorganizację lub rozbudowę. Wówczas maszyny przewozi się pojedynczo, korzystając np. z rolek transportowych lub wózków widłowych.

Sprawdź także: Relokacja maszyn wewnątrzzakładowa – jak ją zorganizować?

W każdej sytuacji największe znaczenie ma bezpieczeństwo – zarówno samych maszyn, jak i pracowników. Dlatego załadunek i rozładunek musi być przeprowadzany profesjonalnie, zgodnie z ustalonym planem i z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Fachowa ekipa na pewno będzie przestrzegać zasad BHP i zadba o to, by cennym urządzeniom nic się nie stało.

Przeczytaj również: Jak zadbać o bezpieczeństwo maszyn podczas relokacji?

Wspomniana już organizacja to kolejny kluczowy punkt. Dzięki odpowiedniemu planowaniu zarówno załadunek, jak i rozładunek mogą być przeprowadzone możliwie szybko i w taki sposób, by ułatwić przeprowadzenie kolejnych etapów procesu relokacji. Szczególnie w przypadku relokacji zewnętrznych należy zwrócić uwagę na to, jak i w jakiej kolejności są załadowywane poszczególne maszyny czy elementy linii produkcyjnych. Określone elementy często warto też opisać, tak aby ułatwić ich identyfikację. Za załadunek i rozładunek czasami odpowiadają dwie różne ekipy, dlatego jest to tym bardziej istotne. Nie wolno również zapominać o dokumentacji technicznej i innych rzeczach potrzebnych do sprawnego, bezproblemowego montażu i uruchomienia urządzeń w miejscu docelowym.

Rozładunek i załadunek maszyn – potrzebny sprzęt

Maszyny przemysłowe to zwykle ładunki o bardzo dużych wymiarach i wadze. Wszystko to sprawia, że do ich przeniesienia konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Jaki to sprzęt?

  • Podnośniki hydrauliczne i pneumatyczne umożliwiają unoszenie maszyn i ich elementów o dużych gabarytach. Dzięki temu możliwe jest np. ich załadowanie na platformę transportową.
  • Rolki transportowe, w tym nowoczesne rolki powietrzne, to elementy umożliwiające przemieszczanie ładunków w płaszczyźnie poziomej, czyli po prostu przesuwanie ich po podłodze. Obecnie coraz częściej stosuje się też bardzo nowoczesne rolki transportowe z własnym napędem, którymi można sterować zdalnie. Dzięki temu ustawienie maszyn w fabryce lub ich dowiezienie do miejsca załadunku są znacznie łatwiejsze.
  • Wózki widłowe to klasyczny sprzęt wykorzystywany w wielu miejscach i do różnych celów. Przy relokacjach również mogą pełnić różne funkcje. Najczęściej służą do transportu. Zwykle trzeba używać wózków o dużej mocy i udźwigu ze względu na gabaryty przenoszonych elementów.
  • Dźwigi to urządzenia niezbędne przy przenoszeniu największych elementów. Czasami jako jedyne oferują możliwość przeniesienia danego elementu. Oczywiście wymagają obsługi przez wykwalifikowanego operatora, podobnie jak pozostały sprzęt.

Przeczytaj także: Profesjonalny sprzęt do relokacji: podnośniki hydrauliczne, wózki widłowe, rolki transportowe

Jak widać, załadunek i rozładunek maszyn to niezwykle wymagające zadanie. Dlatego zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Zlecając przeprowadzenie całego procesu relokacji fachowcom, możesz mieć pewność, że będzie przeprowadzony bezpiecznie i sprawnie. Dlatego w efekcie zwykle zaoszczędzisz! Warto wybrać firmę z dużym doświadczeniem – taką jak Inrel. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się, jeśli masz pytania!