mar 25, 2024 Off Comments w Relokacja przez
Relokacja parków maszynowych – konieczny sprzęt, uprawnienia, jak organizuje się taki proces? Odpowiadamy

Relokacja parków maszynowych jest potrzebna między innymi wtedy, gdy zakład, ze względu na przykład na lepszy dostęp do wykwalifikowanych pracowników, zmienia siedzibę albo gdy sprzedaje używany sprzęt innej firmie. Z naszego artykułu dowiesz się, co jest potrzebne, aby sprawnie i efektywnie przeprowadzić takie przedsięwzięcie.

Jak wygląda relokacja parków maszynowych? Z jakich etapów składa się taki proces?

Relokacja parków maszynowych to złożone przedsięwzięcie, które wymaga zgromadzenia odpowiednich środków. Wiąże się z dużymi wyzwaniami, zarówno logistycznymi, jak i finansowymi. Nie ma przy tym znaczenia, czy realizowana jest relokacja wewnątrzzakładowa, czy zewnętrzna, przeprowadzana między różnymi firmami.

Aby sprawnie przetransportować park maszynowy, operację należy dokładnie zaplanować. W tym celu trzeba wykonać pomiary maszyn oraz określić, jakie zasoby ludzkie i technologiczne będą potrzebne do wykonania relokacji.

Kolejne etapy to:

  • demontaż maszyn – w jego trakcie należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby wykonać rysunki obrazujące schematy podłączeń, co ułatwi ponowny montaż;
  • załadunek, transport i rozładunek, które wymagają zastosowania odpowiednich zabezpieczeń – najczęściej wykorzystuje się skrzynie wykonane z drewna fumigowanego, w których trzeba umieścić czujniki przechyłu czy temperatury;
  • ponowny montaż – obejmuje nie tylko ustawienie i wypoziomowanie urządzeń, ale również kalibrację jednostek sterujących czy wykonanie zimnego rozruchu.

Relokacja parków maszynowych wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia. Potrzebna jest również ścisła koordynacja między poszczególnymi etapami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Relokacja linii produkcyjnych – czym się kierować przy wyborze wykonawcy?

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zgodnie z przepisami przewieźć park maszynowy?

Jeśli czeka Cię relokacja parków maszynowych, konieczne jest przede wszystkim skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Jeśli organizowany jest przewóz intermodalny drogowo-morski poza granice Polski, potrzebne będą:

  • faktura handlowa, która umożliwi obliczenie taryfy celnej;
  • list przewozowy – zawiera listę przewożonych urządzeń;
  • świadectwo pochodzenia, w którym potwierdza się miejsce produkcji maszyn;
  • certyfikat ubezpieczenia – warto postarać się również o certyfikat IPPC, który stanowi świadectwo, że drewno użyte do produkcji skrzyń transportowych jest zabezpieczone przed szkodnikami.

Nierzadko należy uzyskać również zezwolenie na transport wielkogabarytowy oraz zapewnić asystę ze strony pilota bądź policji. Poza tym konieczne jest prawidłowe oznakowanie ładunku. Jeśli przewóz jest realizowany przy wykorzystaniu skrzyń z drewna fumigowanego, należy na nich umieścić symbol IPPC.

Relokacja parków maszynowych a przepisy BHP

Aby bezpiecznie przetransportować park maszynowy, należy wypełnić wymagania BHP. Jest o nich mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

W trakcie relokacji trzeba zadbać między innymi o to, aby pracownicy byli wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym kombinezony, kamizelki czy kaski. Równie ważne jest dostosowanie masy przemieszczanych maszyn do nośności bądź udźwigu środków transportowych.

Przeczytaj ponadto: Jak bezpiecznie przeprowadzić transport wewnątrzzakładowy?

Relokacja parków maszynowych wymaga zatrudnienia pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami

Jeśli chcesz zadbać o to, aby park maszynowy został sprawnie i bezpiecznie przewieziony w docelowe miejsce, musisz zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów. Potrzebny jest inżynier nadzoru, który zajmie się zaplanowaniem przedsięwzięcia, koordynacją na wszystkich etapach oraz szybką reakcją w razie nieprzewidzianych trudności.

Niezbędna będzie również pomoc ze strony:

  • elektryków z uprawnieniami SEP, którzy zajmą się prawidłowym odłączeniem i ponownym montażem przewodów oraz urządzeń elektrycznych;
  • ślusarzy z przeszkoleniem zawodowym MBM.17  – przydadzą się do weryfikacji stanu technicznego maszyn, a także wówczas, gdy trzeba będzie wykonać prace spawalnicze albo gwintowanie.

Podczas transportu konieczni są zawodowi kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii C lub C+E. Warto ponadto zatrudnić hydraulików po kursie z zakresu obsługi układów hydrauliki siłowej. Są potrzebni, gdy relokacja parków maszynowych obejmie również czynności związane z konserwacją elementów linii przemysłowej.

Szukasz więcej informacji na ten temat? Zapoznaj się z artykułem: Relokacja linii produkcyjnych a przeszkolenie i zaangażowanie pracowników.

Demontaż maszyn podczas relokacji – inrel.pl

Relokacja parków maszynowych przebiegnie efektywnie tylko wówczas, gdy w przedsięwzięcie zaangażowani zostaną wykwalifikowani specjaliści. Podczas demontażu i ponownego montażu elementów linii przemysłowej przydadzą się elektrycy, ślusarze czy hydraulicy.

Relokacja parków maszynowych – jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby park maszynowy nie został uszkodzony podczas operacji manipulacyjnych i transportowych, należy przygotować specjalistyczny sprzęt. W trakcie demontażu oraz załadunku i rozładunku potrzebne będą:

  • wózki widłowe z masztem, które pozwolą bezpiecznie przetransportować elementy linii przemysłowych na samochody ciężarowe;
  • dźwignice lub suwnice, które idealnie sprawdzą się do podnoszenia bardzo ciężkich maszyn – jeśli na terenie zakładu nie można ich zamontować, można wykorzystać rolki oraz podnośniki powietrzne.

Relokacja parków maszynowych wymaga zwykle użycia również żurawia samobieżnego podczas czynności manipulacyjnych. Z kolei w trakcie transportu przydadzą się samochody ciężarowe złożone z ciągników i odpowiednich naczep.

Jeśli chcesz sprawnie przewieźć park maszynowy, musisz pamiętać o wielu sprawach. Konieczne jest dokładne zaplanowanie całej operacji i zapewnienie odpowiedniej koordynacji między poszczególnymi etapami, skorzystanie z pomocy przeszkolonych fachowców, zgromadzenie specjalistycznego sprzętu oraz zadbanie o wypełnienie wymogów prawnych. Bardzo trudno jest samodzielnie sobie z tym wszystkim poradzić, dlatego przyda się pomoc ze strony profesjonalnej firmy.

Interesuje Cię kompleksowa relokacja maszyn przemysłowych? Chcesz zadbać o to, aby ładunek sprawnie i bezpiecznie dotarł w nowe miejsce? Zadzwoń do nas – dysponujemy specjalistycznym zapleczem technicznym i wykwalifikowanym personelem.