lip 13, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Relokacja linii produkcyjnych – czym się kierować przy wyborze wykonawcy?

Relokacja linii produkcyjnych to poważne wyzwanie. Często w grę wchodzi bezpieczeństwo maszyn i urządzeń o ogromnej wartości. Co więcej wszelkie opóźnienia czy nieprawidłowości mogą powodować znaczne starty finansowe. Dlatego warto bardzo dobrze się zastanowić przed powierzeniem tego zadania konkretnemu wykonawcy. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby relokacja przemysłowa przebiegła szybko i bezproblemowo.

Spis treści

Dlaczego przenoszenie linii produkcyjnych warto zlecić specjalistom?

Udana relokacja przemysłowa przebiega przede wszystkim sprawnie i bezpiecznie. Konieczne jest wykorzystanie odpowiedniej wiedzy i sprzętu, a także precyzyjne zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Jest to właściwie niemożliwe bez odpowiedniego doświadczenia i know-how.

Warto pamiętać, że każde uszkodzenie elementów linii produkcyjnej w transporcie czy podczas towarzyszących mu czynności może powodować ogromne straty, w tym:

  • konieczność wstrzymania produkcji na nieokreślony czas,
  • niemożność zrealizowania zamówień kontrahentów,
  • koszty związane z naprawą lub zastąpieniem uszkodzonego sprzętu,
  • konieczność szukania alternatywnego rozwiązania w przypadku braku możliwości naprawy czy zakupu nowego sprzętu.

Dodatkowo należy mieć świadomość, że każda godzina, podczas której zakład nie może pracować w pełnym wymiarze, również negatywnie wpływa na finanse firmy. Dlatego też relokacja przemysłowa powinna być zorganizowana w taki sposób, by ten czas był skrócony do minimum. Najlepiej zajmą się tym fachowcy, którzy wiedzą, na co zwrócić uwagę i jak zaplanować każdą czynność. Dzięki temu relokacja linii produkcyjnych może się odbywać sposób optymalny – to znaczy przy minimalnych kosztach i ryzyku. 

Jak powinna przebiegać relokacja linii produkcyjnych?

Zlecenie relokacji przemysłowej zewnętrznej firmie to zdecydowanie najlepszy sposób, by uniknąć wielu problemów i opóźnień. Warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się ten proces i jak wyglądają jego kolejne etapy. Dzięki temu Twoja firma znacznie lepiej przygotuje się na jego realizację. Łatwiej będzie Ci również znaleźć odpowiedniego wykonawcę. 

Każda relokacja linii produkcyjnych obejmuje ich:

  • demontaż,
  • pakowanie i zabezpieczenia do załadunku oraz transportu,
  • załadunek,
  • transport,
  • rozładunek,
  • montaż,
  • poziomowanie,
  • podłączenie i uruchomienie.

Dobry wykonawca zapewni pełną realizację obejmującą wszystkie te etapy, a także weźmie na siebie odpowiedzialność za ich prawidłowy przebieg.

Sprawdź także: Relokacja i uruchomienie linii produkcyjnej – na co należy zwrócić uwagę?

Nie wolno też zapominać o najważniejszej fazie, jaką faza wstępna. Każda czynność powinna być dokładnie zaplanowana. Należy dokonać pomiarów elementów linii produkcyjnej oraz zaplanować ich rozmieszczenie w miejscu docelowym. Bardzo ważne jest przygotowanie sprzętu i środków potrzebnych do realizacji konkretnych prac. To właśnie podczas planowania specjaliści dbają o to, by relokacja przemysłowa wiązała się z jak najmniejszymi utrudnieniami dla zakładu i przebiegła sprawnie. Opracowują też optymalną trasę przejazdu. Wszystkie działania muszą być precyzyjnie skoordynowane.

Relokacja przemysłowa – zasoby

Niezwykle istotne jest również dysponowanie odpowiednimi zasobami. Profesjonalna firma specjalizująca się w przenoszeniu linii produkcyjnych zapewni niezbędny sprzęt oraz zadba o to, by na miejscu zawsze byli obecni pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach. Warto bowiem pamiętać, że relokacja linii produkcyjnych może wymagać zaangażowania:

  • inżynierów,
  • elektryków,
  • hydraulików,
  • ślusarzy,
  • operatorów wózków widłowych, podnośników i innego specjalistycznego sprzętu, którego obsługa wymaga specjalistycznych uprawnień. 

Dotyczy to zarówno pracy w aktualnym zakładzie, jak i w miejscu docelowym, do którego ma być przenoszona linia produkcyjna. Do najczęściej stosowanego sprzętu należą wspomniane wózki widłowe, podnośniki hydrauliczne, rolki powietrzne itp. Może się okazać konieczne również zaangażowanie żurawia lub innych podobnych urządzeń.

Przeczytaj również: Transport maszyn – wózki transportowe, podnośniki i rolki powietrzne

Ponadto relokacja linii produkcyjnej zwykle wiąże się z transportem ponadgabarytowym. Wymaga to zastosowania odpowiednich pojazdów, naczep i przyczep oraz dokonania określonych zgłoszeń. Jeśli powierzysz realizację prac fachowcom, załatwią oni wszelkie formalności za Ciebie, przejmując odpowiedzialność za przestrzeganie obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa.

Przenoszenie linii produkcyjnych
Przenoszenie linii produkcyjnych zwykle wymaga zaangażowania specjalistów, takich jak inżynierowie, elektrycy czy hydraulicy. Warto się upewnić, że zlecasz ją firmie, która zatrudnia odpowiedni personel.

Relokacja linii produkcyjnych – komu ją powierzyć?

Nie ulega wątpliwości, że relokacja linii produkcyjnych powinna być prowadzona przez fachowców. Jak ich wybrać? Kieruj się przede wszystkim specjalizacją. Relokacja przemysłowa powinna być jedną z głównych usług oferowanych przez danego wykonawcę. 

Warto sprawdzić doświadczenie firmy, przeanalizować poprzednie realizacje, poszukać opinii na jej temat lub poprosić o referencje. Przenoszenie linii produkcyjnych to bardzo poważne przedsięwzięcie, dlatego nie ma powodu, by spieszyć się z decyzją. Rzetelny wykonawca na pewno zrozumie Twoją dociekliwość i chętnie odpowie na wszelkie pytania.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy dana firma ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy i czy ma ubezpieczenie. Zapytaj, jaki sprzęt stosuje i jakim dysponuje personelem. Poproś o wskazanie, jakie czynności są wykonywane podczas relokacji przemysłowych. Dzięki temu istnieje duża szansa, że powierzysz los swojej firmy w ręce kompetentnych partnerów.

Sprawdź także: Co warto wiedzieć o transporcie maszyn przemysłowych?

Chcesz przeprowadzić relokację linii produkcyjnej? Nie wiesz, jak dokładnie rozplanować ten cały proces? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomocą w organizacji transportu maszyn.