kwi 2, 2025 Off Comments w Relokacja przez
Z czym wiąże się bezpieczny demontaż linii produkcyjnych i jak go sprawnie przeprowadzić

Jeśli chcesz przeprowadzić demontaż linii produkcyjnych, pamiętaj, że jest to przedsięwzięcie, które wymaga zgromadzenia odpowiednich zasobów ludzkich, materiałowych i technologicznych. Z naszego artykułu dowiesz się, z jakich etapów składa się proces demontażu linii produkcyjnych i na co należy zwrócić uwagę podczas jego realizacji.

Kiedy potrzebny jest demontaż linii produkcyjnej?

Demontaż linii produkcyjnych jest niezbędny w trakcie relokacji, czyli przemieszczenia maszyn i urządzeń oraz całych linii produkcyjnych w inne miejsce. Transport może zostać zrealizowany na niewielką skalę, na przykład między dwiema halami należącymi do tego samego przedsiębiorstwa, które leżą kilkaset metrów od siebie. Bardzo często spotykana jest jednak relokacja linii produkcyjnych na znaczne odległości, między krajami czy kontynentami – w takiej sytuacji wyzwania, również dotyczące demontażu maszyn i urządzeń przemysłowych, znacznie rosną.

Przemieszczenie elementów linii produkcyjnej może być potrzebne, gdy zakład:

  • pozbywa się starych urządzeń przemysłowych i chce je sprzedać kontrahentowi;
  • przenosi swoją siedzibę do nowej lokalizacji, na przykład do kraju, w którym jest dostępna wykwalifikowana siła robocza albo opłaca się niższe podatki;
  • zamyka działalność i musi pozbyć się majątku.

Demontaż linii produkcyjnej może być potrzebny także wtedy, gdy firma zmienia charakter swojej działalności i zaczyna funkcjonowanie w nowej branży. Inny przypadek to przewiezienie maszyn i linii produkcyjnych do nowej lokalizacji, na przykład utworzonego oddziału.

Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług relokacji maszyn?

Z jakich etapów składa się demontaż linii produkcyjnych?

W trakcie relokacji bardzo ważne jest, aby dokładnie zaplanować cały proces demontażu linii produkcyjnej. W tym celu trzeba wykonać wizję lokalną, w trakcie której dokonywane są pomiary pojedynczych maszyn. Dzięki niej można podjąć decyzje o tym, jakie odpowiednie narzędzia, urządzenia czy pojazdy będą niezbędne w trakcie rozmontowywania maszyn, a także jakich wykwalifikowanych specjalistów należy zatrudnić – chodzi na przykład o elektryka, ślusarza czy hydraulika. Wizja lokalna pozwoli również sporządzić harmonogram demontażu maszyn i skoordynować go z pozostałymi fazami relokacji linii produkcyjnej, w tym transportem.

Warto ponadto ocenić stan techniczny elementów linii produkcyjnej. Pozwoli to wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich działaniu, dzięki czemu będzie można od razu usunąć ewentualne usterki. Zapobiegnie to na przykład sytuacji, w której już po dotarciu w miejsce docelowe niektóre sprzęty odmówią posłuszeństwa. Wymagałoby to nie tylko pilnego znalezienia doświadczonych fachowców z odpowiednim zapleczem technicznym (co zwykle niestety nie jest łatwe), ale także poniesienia znacznych kosztów na naprawy.

Demontaż linii produkcyjnej powinien zostać przeprowadzony w odpowiedniej kolejności. Należy:

  • zabezpieczyć i odizolować miejsca na terenie zakładu, w których będzie realizowany demontaż;
  • oczyścić maszyny oraz opróżnić zbiorniki, na przykład z olejów;
  • zdjąć osłony czy pokrywy;
  • odpiąć przewody, węże, pasy i łańcuchy napędowe;
  • odłączyć instalacje zewnętrzne;
  • rozdzielić maszyny na podzespoły i części.

W wielu sytuacjach ważne jest odłączanie elementów linii w taki sposób, aby jak najdłużej zachować ciągłość działania zakładu. Dzięki temu nie dojdzie do długotrwałego przestoju. Ponadto trzeba zadbać o wykonanie rysunków technicznych instalacji, co ułatwi ponowne złożenie w nowym miejscu.

Planujesz relokację linii produkcyjnej i szukasz sprawdzonego partnera? Zajmujemy się demontażem, transportem i montażem maszyn oraz całych linii produkcyjnych – kompleksowo i z najwyższą starannością. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wykwalifikowanym specjalistom oraz odpowiedniemu sprzętowi gwarantujemy bezpieczny i sprawny proces relokacji na terenie całego kraju i za granicę.

Sprawdź naszą ofertę!

Demontaż linii produkcyjnej w przedsiębiorstwie – inrel.pl

Demontaż linii produkcyjnych wymaga dokładnego zaplanowania, a następnie uwzględnienia kilku etapów. Konieczne jest zdjęcie, osłon, przewodów czy węży, a także odłączenie instalacji zewnętrznych i rozebranie maszyn na części.

Demontaż maszyn i linii produkcyjnej – o czym należy pamiętać w jego trakcie?

Demontaż linii produkcyjnej to zwykle trudne w realizacji przedsięwzięcie. Wymaga fachowego zaplanowania, profesjonalnego podejścia i przeprowadzenia w taki sposób, aby nie doszło do

  • bezpowrotnych strat sprzętu na przykład w wyniku upadku na ziemię, co mogłoby spowodować dodatkowe koszty;
  • opóźnień podczas relokacji linii produkcyjnej, skutkujących przestojami produkcyjnymi i stratami finansowymi.

Istotne jest to, aby demontaż linii produkcyjnych przebiegał w optymalnych warunkach zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami prawa. Najlepiej, aby w miejscu demontażu nie przebywali pracownicy zakładu oraz osoby postronne, gdyż w trakcie manipulacji na wysokości sprzęt może się przechylać i uderzyć kogoś z otoczenia. Ważne jest ponadto wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni w hali, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia czy zniszczenia maszyn. W tym celu trzeba usunąć wszelkie przeszkody, na przykład zalegające palety albo złom.

Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź również: Demontaż maszyn przemysłowych – jak zadbać o bezpieczeństwo ludzi i sprzętu

Demontaż linii produkcyjnych a pakowanie do transportu

Demontaż warto od razu połączyć z prawidłowym zapakowaniem i zabezpieczeniem urządzeń. Należy zastosować wytrzymałe skrzynie transportowe, najlepiej wykonane z drewna fumigowanego, w których trzeba umieścić czujniki przechyłu czy udarowe, wskaźniki temperatury czy wilgotności oraz folię antykorozyjną. Dzięki temu ładunek będzie idealnie zabezpieczony przed uszkodzeniem w wyniku uderzenia o ścianę kontenera albo rozwoju wilgoci.

Postaw na bogate doświadczenie – zaufaj specjalistom w demontażu linii produkcyjnych!

Planując demontaż linii produkcyjnej, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która zapewni kompleksowe usługi i dostosuje je do specyfiki danej linii. Działania związane z demontażem mają zwykle skomplikowany charakter i wymagają odpowiedniej wiedzy oraz indywidualnego podejścia. W trakcie wykonywania zadań powinny one być stale nadzorowane przez inżyniera z odpowiednimi uprawnieniami, który zadba o bezpieczeństwo i koordynację prac. 

Szczególne trudności może wywołać rozbiórka nowoczesnych, zautomatyzowanych linii, w których znajdują się skomplikowane układy elektroniczne. Ich obsługa jest możliwa tylko przez osoby mające specjalistyczne umiejętności. Jest to jeden z kilku powodów, dla których wiele przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z fachowcami.

Profesjonalne podejście gwarantuje także sprawny przebieg demontażu, minimalizację ryzyka przestojów oraz ochronę kosztownego sprzętu przed uszkodzeniami. Dostosowany sprzęt, technicy i staranność na każdym etapie prac to klucz do skutecznej realizacji projektu.

***

Chcesz sprawnie przeprowadzić relokację maszyn i urządzeń? Interesuje Cię profesjonalnie wykonany demontaż linii produkcyjnych? Napisz do nas – zadbamy o bezpieczną i efektywną realizację takiego procesu.