lut 25, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Kiedy warto skorzystać z usług relokacji maszyn?

Zdarza się, że przedsiębiorstwo zmienia lokalizację swojego zakładu produkcyjnego. Wówczas konieczne okazuje się przewiezienie maszyn przemysłowych, co jest bardzo skomplikowanym procesem. Kiedy sprawdzi się profesjonalna relokacja takich urządzeń?

Na czym polega relokacja maszyn?

Relokacja maszyn to zmiana ich lokalizacji. Często jest ona bardzo skomplikowanym procesem, szczególnie ze względu na fakt, że urządzenia tego typu ważą nawet kilka ton. Z tego powodu relokacją najczęściej zajmują się profesjonalne firmy, dysponujące odpowiednimi pojazdami oraz uprawnieniami do bezpiecznego przewożenia tak ciężkich ładunków.

Przebieg relokacji maszyn

Relokacja maszyn musi również przebiegać w określony sposób. Wyróżnia się następujące etapy tego procesu:

 • załadunek,
 • transport,
 • rozładunek,
 • instalacja urządzeń,
 • instalacja linii produkcyjnych.

Na sam koniec konieczne okazuje się również przeprowadzenie testów, które pozwalają sprawdzić, czy dana linia produkcyjna została ponownie zainstalowana w odpowiedni sposób. Czuwają nad tym specjaliści z odpowiednim przeszkoleniem i uprawnieniami.

Sprawdź również: Przenoszenie linii produkcyjnych – planowanie procesu logistycznego krok po kroku

Kiedy sprawdzi się relokacja maszyn?

Relokacja maszyn może być przeprowadzana w związku z różnymi sytuacjami – najczęściej chodzi o przypadki, w których firma zmienia swoją lokalizację. Powodów takiego stanu rzeczy jest jednak dość sporo. Relokację maszyn i urządzeń przeprowadza się najczęściej w sytuacji, gdy:

 • konieczne jest przewiezienie maszyny między oddziałami firmy,
 • następuje sprzedaż sprzętu do innego przedsiębiorstwa,
 • firma zmienia swoją lokalizację i konieczne jest przeniesienie całego jej wyposażenia,
 • firma zmienia branżę,
 • następuje zamknięcie przedsiębiorstwa wymagające pozbycia się maszyn,
 • konieczna jest zmiana lokalizacji ciężkiej maszyny w obrębie jednego zakładu przemysłowego.

Jak widać, relokacje maszyn mogą mieć charakter zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Najczęściej chodzi o przewożenie takich urządzeń na duże odległości, ale czasem jest to zaledwie kilkaset metrów – na przykład w razie konieczności przesunięcia maszyny na inne stanowisko w tym samym zakładzie. Samodzielne dokonanie takiej czynności jest niezwykle trudne, dlatego konieczne okazuje się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i uprawnieniami.

Relokacja maszyn przeprowadzana przez specjalistów

Najważniejsze kwestie podczas relokacji urządzeń

Relokacja urządzeń przemysłowych musi przebiegać z zachowaniem kilku zasad. Najważniejsze jest zdobycie odpowiednich pozwoleń. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, w której maszyna zmienia lokalizację w obrębie granic Polski, niż wtedy, gdy wywozi się ją do innego państwa. W każdym kraju przepisy działają w nieco inny sposób, dlatego tak ważne jest zorientowanie się w tej kwestii odpowiednio wcześnie i wystąpienie o wydanie stosownych pozwoleń.

Podczas relokacji maszyn i urządzeń trzeba też zastosować profesjonalny sprzęt, stworzony z myślą o transportowaniu tak dużych gabarytów. Znaczenie ma też odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Zwykle w tym celu stosuje się specjalistyczne pasy i inne mechanizmy, które zapobiegają poruszaniu się maszyn przemysłowych w trakcie transportu.

Zalety profesjonalnych usług relokacyjnych

Jeśli potrzebujesz przeprowadzić relokację maszyn i urządzeń, konieczne okazuje się postawienie na usługi profesjonalistów. W ten sposób można nawet zaoszczędzić sporo pieniędzy. Specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w branży, a więc wiedzą, jak poprawnie przewieźć i zabezpieczyć maszyny bez generowania dodatkowych kosztów. Często w cenie znajduje się również montaż urządzeń w nowej lokalizacji.

Specjaliści mogą również zadbać o bezpieczeństwo przewożonych maszyn i urządzeń. Dysponują odpowiednim ubezpieczeniem, pokrywającym ewentualne szkody. Jednak najważniejsza jest kwestia uprawnień – takie osoby dysponują kwalifikacjami i pozwoleniami umożliwiającymi bezpieczne przewiezienie ciężkich ładunków.

Ostatnią zaletą jest oczywiście wygoda. Wystarczy, że powierzysz całe zadanie specjalistom, a oni zajmą się pozostałymi kwestiami. W ten sposób przedsiębiorca nie musi martwić się dopełnianiem jakichkolwiek formalności i samodzielnym organizowaniem transportu.

Przeczytaj również: Usługi relokacyjne – 6 powodów, dla których warto z nich skorzystać

Ile trwa relokacja maszyn?

Czas trwania relokacji maszyn zależy przede wszystkim od odległości, na jaką mają być przetransportowane, ich liczby oraz stopnia skomplikowania. Trzeba bowiem pamiętać, że cały proces obejmuje również demontaż i ponowny montaż takich elementów. W przypadku większych zakładów przemysłowych trzeba więc liczyć się z faktem, że przetransportowanie wyposażenia całego przedsiębiorstwa zajmie co najmniej kilka tygodni. Proces ten można przyspieszyć, odpowiednio wcześnie załatwiając stosowne pozwolenia i umawiając się z firmą przeprowadzającą relokację nawet na kilka miesięcy przed całą przeprowadzką.

Szukasz firmy, która przeprowadzi relokację Twoich maszyn przemysłowych sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy do kontaktu z nami!