lis 28, 2024 Off Comments w Relokacja przez
Demontaż maszyn przemysłowych – jak zadbać o bezpieczeństwo ludzi i sprzętu

Relokacja linii przemysłowych to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga przeprowadzenia wielu prac tj. profesjonalny demontaż maszyn przemysłowych i urządzeń. Przed rozpoczęciem prac specjaliści planują każdy etap, aby przeprowadzić kompleksową obsługę, uwzględniając rodzaj maszyny, zabezpieczenie elementów ochronnych oraz wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, jak podnośniki hydrauliczne, czy wózki widłowe. Dzięki temu proces demontażu maszyn, a następnie ich relokacji do nowej lokalizacji odbywa się zgodnie z obowiązującymi standardami, co zapewnia ich prawidłowe działanie po ponownym montażu. Z artykułu dowiesz się, jak go wykonać w sposób efektywny i bezpieczny.

Na czym polega demontaż maszyn?

Demontaż maszyn przemysłowych to jeden z etapów przenoszenia linii technologicznych, a więc ich relokacji. W jego trakcie urządzenia wykorzystywane w zakładzie są rozbierane w celu odtransportowania ich do nowej lokalizacji. Jest to konieczne, gdyż cała linia, ze względu na duże gabaryty i masę, nie mogłaby zostać bezpiecznie przewieziona.

W trakcie demontażu maszyn przemysłowych dochodzi do:

  • odłączenia urządzeń od instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy wentylacyjnej,
  • pozbycia się elementów ochronnych, w tym pokryw czy osłon,
  • odłączenia pasów napędowych,
  • rozbiórki poszczególnych zespołów i podzespołów.

Montaż i demontaż maszyn wymaga rzetelnego zaplanowania. Konieczne jest opracowanie harmonogramu, w ramach którego wyznacza się termin i zakres niezbędnych do wykonania prac. Dzięki temu można zorientować się, jak długo będzie trwała rozbiórka sprzętów i wygospodarować odpowiednią ilość czasu.

W Inrel specjalizujemy się w demontażu maszyn przemysłowych oraz kompleksowej relokacji maszyn i linii produkcyjnych, dbając o pełne bezpieczeństwo ludzi i sprzętu. Powierz relokację swoich urządzeń profesjonalistom!

Sprawdź naszą ofertę!

Demontaż maszyn – dlaczego efektywne i bezpieczne zrealizowanie tego zadania jest ważne?

Demontaż maszyn i urządzeń powinien zostać wykonany sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Warunkuje to nie tylko powodzenie całej relokacji, ale może również pozytywnie wpłynąć na ciągłość produkcji w zakładzie, który przenosi linię przemysłową.

Prawidłowo zrealizowana rozbiórka poszczególnych urządzeń pozwoli zapobiec:

  • zagrożeniom dla bezpieczeństwa pracowników oraz osób postronnych, które mogą pojawić się na przykład wówczas, gdy podczas podnoszenia maszyn ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń spadną na ziemię,
  • opóźnieniom podczas relokacji, wynikającym na przykład z niemożności rozmontowania bardziej skomplikowanych podzespołów – takie opóźnienia mogą spowodować przestoje w działalności firmy skutkujące stratami finansowymi oraz niezadowoleniem ze strony klientów.

Najlepiej, aby demontaż maszyn został przeprowadzony przez wyspecjalizowaną firmę, która posiada wieloletnie doświadczenie. Jest tak dlatego, że to wymagający i oraz skomplikowany proces, podczas którego przydaje się indywidualne podejście oraz ekspercka wiedza, na przykład z zakresu ślusarstwa czy hydrauliki. Ponadto niezbędny jest odpowiedni i specjalistyczny sprzęt przeznaczony do manipulacji podzespołami.

Trzeba pamiętać, że szczególne trudności może wywołać rozbiórka nowoczesnych linii produkcyjnych, w których stosowane są złożone elektroniczne układy. Aby uniknąć opóźnień i zagrożeń dla bezpieczeństwa ludzi, demontaż i ponowny montaż maszyn przemysłowych warto powierzyć specjalistom.

Sprawdź także: Prawidłowa instalacja maszyn po relokacji

Pracownik wyspecjalizowanej firmy sporządza plan demontażu maszyn – inrel.pl

Demontaż maszyn przemysłowych wymaga odpowiedniego zaplanowania. Trzeba uwzględnić złożoność i stopień skomplikowania linii, a także warunki panujące w hali. Warunkuje to dobór niezbędnego sprzętu oraz pozwala zapobiec ewentualnym zagrożeniom i przestojom produkcyjnym.

Jakich zasobów wymaga demontaż maszyn?

Zanim przystąpimy do rozbiórki elementów linii produkcyjnych, trzeba zadbać o to, aby zadania z tym związane były wykonywane przez fachowców takich jak ślusarz, monter czy hydraulik. Ponadto podczas demontażu maszyn i urządzeń przemysłowych potrzebny jest nadzór ze strony wykwalifikowanego inżyniera, dzięki któremu zapewniona zostanie:

  • kontrola nad wykonywanymi operacjami, w tym pod kątem eliminacji wszelkich zagrożeń dla otoczenia,
  • odpowiedni poziom integracji z pozostałymi etapami relokacji, szczególnie transportem i ponownym uruchomieniem urządzeń w miejscu docelowym.

Zanim zdecydujesz się na demontaż maszyn i urządzeń, upewnij się, czy na wyposażeniu firmy, z której usług zamierzasz skorzystać, znajduje się tego typu odpowiedni sprzęt. Bez nich efektywna relokacja w Twojej firmie nie jest możliwa.

O czym jeszcze należy pamiętać, realizując demontaż maszyn?

Prawidłowo wykonany demontaż maszyn wymaga uwzględnienia różnych czynników, a nawet przewidzenia pewnych sytuacji, do których może dojść w trakcie odłączania urządzeń. Chodzi na przykład o niespodziewaną awarię podzespołu, która może spowodować przestój produkcyjny oraz zagrożenia dla otoczenia. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio wcześnie zadbać o ewentualną pomoc ze strony fachowca z odpowiednim zapleczem technicznym, a także uzyskać dostęp do części zamiennych. Poza tym przed demontażem można wykonać przegląd urządzeń.

W trakcie rozbiórki sprzętów ważne jest ponadto, aby:

  • wykonać dokładne pomiary maszyn, dzięki czemu można będzie rozplanować rozmieszczenie linii technologicznej w miejscu docelowym,
  • rozrysować schematy podłączeń, co ułatwi ponowny montaż – jest to szczególnie istotne wówczas, gdy maszyny przemysłowe mają nietypową budowę oraz są sterowane za pomocą skomplikowanych układów; pamiętaj, że złożenie urządzeń musi być realizowane dokładnie w odwrotnej kolejności niż proces demontażu,
  • jak najdłużej podtrzymać ciągłość działania zakładu – w tym celu na końcu odłącza się te sprzęty, które odpowiadają za funkcjonowanie całej linii.

Niezbędne jest ponadto przeprowadzenie wizji lokalnej pod kątem warunków panujących w hali, w której realizowany będzie demontaż maszyn. Jeśli na przykład jest w niej mało miejsca, trzeba będzie zrealizować całą operację przy wykorzystaniu niewielkich sprzętów. Duże znaczenie ma też prawidłowe pakowanie elementów linii przemysłowej do transportu – w tym celu używa się skrzyń wytwarzanych na zamówienie czy folii antykorozyjnej.

Przeczytaj także: Jak zadbać o bezpieczeństwo maszyn podczas relokacji?

Czeka Cię relokacja i instalacja maszyn i urządzeń? Zależy Ci na tym, aby demontaż maszyn i ich transport przebiegł bezpiecznie? Napisz do nas – zajmiemy się profesjonalnym przygotowaniem i przeprowadzeniem takiego przedsięwzięcia.