lip 22, 2021 Off Comments w Automatyzacja przez
Usprawnienie procesu produkcyjnego – jakie niesie korzyści?

W dobie dużej konkurencji rynkowej firmy produkcyjne szukają skutecznych sposobów na zysk. Metod pozwalających na osiąganie lepszych wyników jest wiele, ale warto zacząć od podstaw, czyli od usprawnienia procesu produkcyjnego. Co dokładnie kryje się za tym pojęciem? Jakie cele mają usprawnienia w firmie produkcyjnej i jakie korzyści przynoszą? Sprawdź!

Na czym polega usprawnienie procesu produkcyjnego?

Usprawnienie procesu produkcyjnego to jego zaprojektowanie lub przekształcenie w celu realizacji najwyższych możliwych oczekiwań w danym środowisku biznesowym. Najczęściej takie działania przeprowadza się z myślą o lepszej organizacji pracy i podnoszeniu wydajności, co w konsekwencji prowadzi do zwiększania zysków. 

Usprawnianie procesu produkcyjnego polega na:

  • zaprojektowaniu systemu zarządzania procesem lub obszarem,
  • zaprojektowaniu, przetestowaniu i wdrożeniu narzędzi systemu i procesu,
  • podniesieniu kompetencji pracowników realizujących proces, w celu efektywnego wykorzystania narzędzi,
  • zaprojektowaniu i wdrożeniu mechanizmów kontrolujących proces.

W praktyce często sprowadza się do automatyzacji. 

Skuteczny projekt usprawnienia procesu produkcyjnego może powstać tylko w oparciu o rzetelną analizę aktualnej sytuacji wraz z identyfikacją istniejących problemów. W tym celu najczęściej przeprowadza się audyt zlecany zewnętrznemu, niezależnemu podmiotowi.

Sprawdź także: Automatyzacja procesu produkcji – co musisz o niej wiedzieć?

Usprawnianie produkcji
Usprawnienie produkcji może polegać na wdrażaniu różnych zmian. Decyzje dotyczące stosowanych metod powinny być podejmowane indywidualnie – zgodnie z potrzebami i problemami zaobserwowanymi w danym przedsiębiorstwie.

Usprawnienie produkcji – kiedy jest wskazane?

Dobrze działające procesy to klucz do sukcesu każdej firmy produkcyjnej. W tej dziedzinie nie ma jednak uniwersalnie skutecznych rozwiązań. Każde przedsiębiorstwo jest inne, a więc wymaga indywidualnego podejścia. 

Usprawnienie produkcji jest wskazane zawsze wtedy, gdy wyniki firmy nie są satysfakcjonujące. W ekstremalnych przypadkach koszty produkcji przewyższają dochody, ale problemy nie zawsze muszą być tak drastyczne. Przestrzeń do usprawnień można dostrzec w zasadzie zawsze, również wtedy, gdy wypracowywane zyski są na zadowalającym poziomie, ale określone zadania realizowane są zbyt wolno lub pochłaniają zbyt wiele zasobów. Warto zadbać o usprawnienia w firmie produkcyjnej nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się dobrze działać. Dzięki odpowiednio przeprowadzonym ulepszeniom pozwoli to na poprawienie wyników i wypracowanie przewagi rynkowej.

Podsumowując, proces produkcyjny najczęściej wymaga usprawnienia, gdy:

  • koszty jego realizacji są za wysokie – co prowadzi do zmniejszenia zysków,
  • jego realizacja jest zbyt czasochłonna – co sprawia, że wydajność jest obniżona,
  • istnieje potrzeba zwiększenia konkurencyjności firmy – w różnych aspektach.

Nad usprawnieniami warto pracować stale, obserwując proces produkcyjny i wyłapując obszary, które można poprawić. Pomagają w tym rozmaite narzędzia, np. Lean Manufacturing – metodyka dążąca do „szczupłej” produkcji polegająca na stałej optymalizacji.

Przeczytaj także: Lean manufacturing – czym jest i jak go wdrożyć w przedsiębiorstwie?

Usprawnienie produkcji – korzyści

Dlaczego warto inwestować w usprawnienie produkcji? Nietrudno się domyślić, że tego typu działania wiążą się z określonymi korzyściami. Podejmuje się je przede wszystkim w celu optymalizacji pracy i zwiększania zysków. Dzięki nim przedsiębiorstwo produkcyjne może pracować znacznie sprawniej i skuteczniej. Poprawnie wykonany i wdrożony projekt usprawnienia procesu produkcyjnego pozwala na:

  • obniżenie kosztów jego funkcjonowania,
  • podniesienie jakości produktów,
  • poprawę terminowości ich wykonania,
  • podniesienie kompetencji kadry kierowniczej i pracowników,
  • eliminację zakłóceń wpływających negatywnie na pracę całej firmy.

Poznaj: Wsparcie organizacji produkcji

Ponadto usprawniony proces produkcyjny przekłada się na większą przewidywalność, a tym samym pomaga tworzyć przyjaźniejsze, pozbawione stresu środowisko pracy. Jeśli produkcja działa jak dobrze naoliwiona maszyna, praca może być nie tylko wydajniejsza, ale również przyjemniejsza. Dlatego usprawnienie procesu produkcyjnego przynosi korzyści nie tylko dla firmy, ale również dla jej pracowników.

Do najważniejszych efektów, jakie przynoszą usprawnienia w firmie produkcyjnej, należą: zwiększenie konkurencyjności, poprawa wyników finansowych i ogólnych zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jak usprawnić proces produkcyjny?

Nie ma wątpliwości, że sprawny proces produkcyjny powinien być celem każdego przedsiębiorstwa. Jednak jak zoptymalizować pracę, podnieść efektywność i wyprzedzić konkurencję? Metod dotarcia do celu jest wiele. Najczęściej usprawnienia w firmie produkcyjnej prowadzi się na podstawie filozofii Lean Manufacturing, ale można stosować również inne zasady i metodyki. Podstawą powinna być jednak solidna analiza aktualnej działalności i identyfikacja problemów. Pomoże je uzyskać profesjonalny audyt.

Przeczytaj także: Na czym polega lean management?

Jeśli chcesz usprawnić procesy produkcyjne w swojej firmie, najlepiej zrobisz, rozpoczynając współpracę z fachowcami, takimi jak Inrel. Zajmujemy się między innymi wdrażaniem zasad Lean Manufacturing i Lean Management w celu zwiększania konkurencyjności firm, wypracowywania większych zysków. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się sprawnym funkcjonowaniem firmy! Skontaktuj się z nami!