kwi 29, 2024 Off Comments w Relokacja przez
Relokacja linii przemysłowych a korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa

Relokacja linii przemysłowych to przedsięwzięcie, które może przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści, również finansowych. Dzięki niej zakład może na przykład przenieść swoją działalność do strefy, w której obowiązują preferencyjne stawki podatkowe. Sprawdź, dlaczego relokacja to opłacalna inwestycja.

Spis treści

Kiedy relokacja linii przemysłowych prowadzi do korzyści finansowych?

Relokacja linii przemysłowych jest korzystna pod kątem finansowym zawsze wtedy, gdy prowadzi do zwiększenia efektywności funkcjonowania zakładu. Może to nastąpić w różnych sytuacjach, na przykład wówczas, gdy firma zostanie przeniesiona do regionu, w którym istnieją lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej, bądź gdy pozbędzie się starych maszyn.

Relokacja linii przemysłowych to sposób na kontynuację działalności w bardziej sprzyjającym środowisku biznesowym

Relokacja linii przemysłowych nierzadko jest podejmowana wówczas, gdy zakład szuka oszczędności i zamierza przenieść działalność tam, gdzie może działać na preferencyjnych warunkach. Przykładem są specjalne strefy ekonomiczne, w których przedsiębiorcy mogą skorzystać nie tylko z ulg podatkowych, ale również z wykwalifikowanej siły roboczej i z platform pozwalających na intensywną współpracę z innymi firmami czy jednostkami samorządu terytorialnego.

Korzyści finansowe, jakie daje relokacja linii przemysłowych, mogą być zauważalne także wówczas, gdy zakład przeniesie działalność do miejsca, w którym:

  • koszty zatrudnienia specjalistów są niższe niż w dotychczasowej lokalizacji – relokację można przeprowadzić nie tylko w obrębie danego państwa, ale również jednego czy dwóch kontynentów;
  • pracownicy i kontrahenci mają ułatwiony dostęp do infrastruktury magazynowej, gdyż znajduje się ona w pobliżu aglomeracji miejskich i obwodnic – w ten sposób wszyscy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze poświęcone na dojazd do magazynów.

Relokacja linii przemysłowych może również pomóc firmie kontynuować działalność tam, gdzie istnieją szersze możliwości współpracy z partnerami biznesowymi. Tworzenie strategicznych aliansów czy spółek joint venture może być doskonałym sposobem na wzrost zysków.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Czy relokacja linii produkcyjnej jest opłacalna dla firmy?

Relokacja linii przemysłowych pozwala skutecznie przeciwstawić się problemom rynkowym

Jeśli na rynku występuje niepewna sytuacja i zakład musi mierzyć się ze spadkiem bądź nadmiernymi wahaniami popytu albo z przerwanymi łańcuchami dostaw, relokacja linii przemysłowych może być jednym ze sposobów na ograniczenie strat finansowych z tym związanych. Środkiem do osiągnięcia takiego celu może stać się:

  • zlikwidowanie najmniej rentownych oddziałów i przeniesienie maszyn działających w ich ramach do innych lokalizacji;
  • skupienie działalności w położonych blisko siebie oddziałach, co pozwoli na szybszy przepływ zasobów materiałowych i informacyjnych.

Relokacja linii przemysłowych pomoże zapobiec nawet bankructwu firmy. Jeśli zostanie w porę przeprowadzona, efektem będzie optymalizacja wykorzystania maszyn i urządzeń i poprawa pozycji na rynku. Relokacja może więc stać się integralnym elementem działań restrukturyzacyjnych.

Relokacja linii przemysłowej w zakładzie – inrel.pl

Relokacja linii przemysłowych może być potrzebna, gdy zakład chce przeprowadzić działania restrukturyzacyjne. Przeniesienie maszyn z najmniej rentownych oddziałów i skupienie działalności w jednym miejscu pozwoli skutecznie odpowiedzieć na wyzwania związane ze spadkiem popytu czy okresowymi przerwami w dostawach surowców.

Relokacja linii przemysłowych pomoże pozbyć się mało wydajnych i awaryjnych maszyn oraz urządzeń

W Twojej firmie używane są stare maszyny? Pamiętaj, że mogą one powodować przestoje, skutkujące problemami z terminowym realizowaniem zamówień. Aby ograniczyć ryzyko z tym związane, warto zainwestować w bardziej wydajne i funkcjonalne urządzenia. Wprawdzie inwestycja wymaga poniesienia konkretnych nakładów, to jednak na pewno się one zwrócą dzięki temu, że:

  • wydatki na serwis i konserwację sprzętów spadną;
  • możliwe będzie zwiększenie mocy produkcyjnych.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że możesz zdecydować się na sprzedaż starych maszyn, jeśli jeszcze nadają się do użytku. Relokacja linii przemysłowych to więc idealny sposób, aby wydatki na nowe urządzenia częściowo się zwróciły.

Pieniądze uzyskane w ten sposób możesz również przeznaczyć na rozwój i innowacje. Służy temu na przykład zakup nowoczesnego oprogramowania albo realizacja prac B+R (badawczo-rozwojowych). Takie działania przyczyniają się do wzrostu poziomu konkurencyjności Twojej firmy na rynku, a także do wypromowania jej pozytywnego wizerunku wśród klientów i kontrahentów. Efektem zwykle są większe zyski.

Interesuje Cię koszt transportu maszyn i urządzeń? Zapoznaj się z artykułem: Profesjonalna relokacja maszyn – od czego zależy cena usługi.

Aby relokacja linii przemysłowych przyniosła korzyści finansowe, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy

Czeka Cię relokacja linii przemysłowych? Jeśli dzięki niej chcesz uzyskać wymierne korzyści finansowe, pamiętaj, aby operację przeprowadzić przy pomocy kompetentnej firmy. Powinna ona:

  • mieć wieloletnie doświadczenie;
  • dysponować niezbędnym inżynierskim know-how, zasobami technologicznymi i ludzkimi.

Pozwoli to zapobiec ewentualnej utracie pieniędzy, która może wyniknąć na przykład z uszkodzenia ładunku w trakcie transportu z powodu złego zabezpieczenia maszyn. Pamiętaj, że należy je zapakować w specjalne skrzynie, najlepiej z drewna fumigowanego. Z kolei podczas załadunku na samochody ciężarowe wymagane jest zastosowanie odpowiednich sprzętów, jak wózki widłowe oraz rolki powietrzne (air skates).

Przeczytaj także: Relokacja linii montażowej – jak się do niej przygotować?

Chcesz bezpiecznie i efektywnie przewieźć maszyny i urządzenia używane w Twoim zakładzie? Interesuje Cię profesjonalna relokacja linii przemysłowych? Skorzystaj z naszych rozwiązań opartych na inżynierskiej wiedzy, realizowanych przez zespół doświadczonych specjalistów i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Napisz do nas, aby umówić się na bezpłatną wycenę zlecenia.