lip 27, 2020 Off Comments w Relokacja przez
Rolki powietrzne (air skates) – do czego służą?

Jeszcze kilka lat temu, aby przetransportować ciężkie maszyny lub linie produkcyjne, potrzebne było skorzystanie z tzw. kółek samonastawnych, płoz, czy specjalnych nakładek do ciągnięcia przez wózek widłowy. Niekiedy okazywało się, że taki sposób transportu lub relokacji maszyn powoduje, np. uszkodzenie podłogi lub powierzchni maszyn. Dziś stosuje się bezpieczniejsze, a zarazem nowocześniejsze rozwiązanie – rolki powietrzne, częściej znane jako air skates.

Rolki powietrzne – co to takiego?

Współcześnie maszyny przenosi się za pomocą air skate, które dostępne są w formie specjalnych poduszek powietrznych, umieszczanych bezpośrednio pod transportowanym sprzętem. Rolki powietrzne pozwalają przenosić ciężkie ładunki na poduszce, oferując 360 stopni obrotu w porównaniu z tradycyjnymi rolkami maszynowymi. 

Urządzenia do podnoszenia powietrznego są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o konieczność podnoszenia ciężkich maszyn.

Z czego składa się standardowy zestaw transportowy?

Sprzęt do podnoszenia taki jak rolki powietrzne jest dostępny w zestawach, w skład których wchodzi: 

  • trzy, cztery lub sześć bardzo lekkich modułów, poprzez które wtłacza się powietrze,
  • precyzyjna konsola sterowania (jednostka sterująca przepływem powietrza), która służy do niezależnej regulacji kompensującej obciążenie,
  • trzy, cztery lub sześć koordynowanych kolorystycznie węży, doprowadzających powietrze.

Jedynym potrzebnym źródłem zasilania jest tutaj właśnie sprężone powietrze (pneumatyczne). Rolki powietrzne poruszają się za pomocą specjalnie zaprojektowanego urządzenia nadmuchującego poduszki sprężonym powietrzem. Pozwala to na równomierne uwalnianie cienkiej warstwy powietrza, która unosi obiekt, zwykle o zakresie 50-90 psi. W ten sposób pomiędzy podłogą, a przenoszonym produktem wytwarzany jest tzw. film powietrzny, który pozwala na przesuwanie towarów lub maszyn.

Co niezwykle istotne, rolki powietrzne nie posiadają żadnych wewnętrznych części ruchomych. Dzięki temu są niezawodne i bardzo wszechstronne. Air skates mogą wytwarzać ogromną siłę udźwigu do obsługi największych i najbardziej niezręcznych ciężkich przedmiotów i maszyn. 

Jak działają rolki powietrzne? 

Jak używać rolek powietrznych? Wystarczy umieścić moduły bezpośrednio pod ładunkiem, następnie podłączyć węże. Ciśnienie sprężonego powietrza należy dostosować do każdego z modułów, w oparciu o tzw. obciążenie punktowe. Następnie bez wysiłku można przesunąć ładunek. 

Wszechstronność urządzeń do podnoszenia rolek powietrznych pozwala na umieszczenie ich w strategicznych pozycjach pod poruszającymi się maszynami lub ciężkimi ładunkami. Pomaga to zadbać o wszelkie nierównomierne właściwości rozkładania obciążenia maszyny. Sprzęt do podnoszenia rolek powietrznych jest bardzo wszechstronny, ponieważ jego rolki powietrzne nie muszą mieć stałej pozycji pod poruszającymi się maszynami. 

Ogromną zaletą tego jest to, że można przenosić maszynę o różnych proporcjach masy. Na przykład jedna strona może ważyć kilka ton więcej niż druga strona, a dzięki wszechstronności kółek powietrznych można je umieścić w odpowiednich miejscach pod maszyną, aby umożliwić podparcie w odpowiednich miejscach. Bez trudu można używać dowolnej liczby rolek pod wieloma lokalizacjami maszyny, którą chce się przenieść.

Do transportu jakich maszyn warto używać rolki powietrzne?

Rolki powietrzne (air skates) sprawdzą się przy transporcie lub relokacji praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Systemy te umożliwiają bardzo precyzyjne i bezpieczne przenoszenie maszyn lub urządzeń produkcyjnych takich jak: lasery, sprzęt medyczny, maszyny do obróbki drewna, dla przemysłu surowców mineralnych, maszyny przemysłowe do przemysłu chemicznego, spożywczego, rolnego lub robót budowlanych.

Rolki powietrzne można użyć w przypadku każdej maszyny, której waga nie przekracza nośności 29 000 kg przy czterech modułach rolek.

Sprawdź także: Rolki transportowe do maszyn – niezbędny element relokacji

Dlaczego warto zastosować rolki powietrzne przy przenoszeniu maszyn?

  • Niski profil – rolki powietrzne gwarantują łatwe wkładanie pod obciążeniem, zwykle bez dodatkowego podnoszenia podnośnika. 
  • Niskie tarcie – w porównaniu do konwencjonalnych produktów do transportu materiałów w przypadku rolek powietrznych wymagana jest mniejsza siła podnoszenia, co ma duży wpływ m.in. dla manewrowości w ciasnych przestrzeniach.
  • Brak jakichkolwiek uszkodzeń podłogi – zastosowanie rolek powietrznych pozwala obejść się bez uszkodzenia podłogi lub ładunku. Znajdujący się na poduszce powietrznej ładunek rozkłada ciężar na większą powierzchnię, zmniejszając obciążenie podłogi. Ponadto bezwibracyjny ruch dla wrażliwych ładunków oznacza mniejszą kalibrację. 
  • Ergonomia – zastosowanie rolek powietrznych jest bardzo wygodne, zwłaszcza dla pracowników. Ich użycie zmniejsza m.in. zagrożenia dla pracowników, które mogą pojawić się przy tradycyjnym unoszeniu maszyn.
  • Maksymalna stabilność przenoszonych maszyn – w celu zapewnienia maksymalnej stabilności transportowanego ładunku należy zastosować co najmniej trzy moduły nośne . Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest użycie czterech poduszek powietrznych, które powinny znajdować się, tak daleko od siebie, jak to możliwe i dzielić równomiernie przenoszony ciężar.
  • Możliwość swobodnego przesuwania sprzętu w dowolnym kierunku – rolki powietrzne pozwalają na wykonywanie m.in. na wykonywanie 90-stopniowych lub 360-stopniowych obrotów w porównaniu z tradycyjnymi rolkami.
  • Łatwa obsługa – rolki powietrzne, jak sama nazwa wskazuje, działają w oparciu o dostępne praktycznie w każdym zakładzie sprężone powietrze.

Przeczytaj także: Profesjonalny sprzęt do relokacji: podnośniki hydrauliczne, wózki widłowe, rolki transportowe

Planujesz transport ciężkich maszyn? Nie wiesz jak się za to zabrać? Skontaktuj się z nami! W Inrel stosujemy najnowsze rozwiązania do relokacji maszyn przemysłowych, w tym rolki powietrzne (air skates). Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania!