gru 19, 2020 Off Comments w Relokacja przez
Profesjonalny sprzęt do relokacji: podnośniki hydrauliczne, wózki widłowe, rolki transportowe

Relokacja firmy zawsze jest złożonym przedsięwzięciem logistycznym. Jeśli trzeba przenieść maszyny przemysłowe czy linie produkcyjne, staje się ono jeszcze trudniejsze. Konieczne jest wówczas dokładne zaplanowanie prac, a ponadto wykorzystanie sprzętu, który ułatwi ich przeprowadzenie. Specjalistyczne narzędzia przydatne przy relokacji maszyn to m.in. wózki widłowe, podnośniki oraz rolki powietrzne. Dowiedz się, jak działają i w jaki sposób się je wykorzystuje.

Sprzęt niezbędny do relokacji maszyn

Maszyny przemysłowe to zwykle duża masa i gabaryty, a jednocześnie delikatne elementy i podzespoły, które dość łatwo mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Ich przeniesienie bez specjalistycznego sprzętu jest więc niemożliwe. Konieczne jest wykorzystanie takich narzędzi, które nie tylko ułatwią przeprowadzenie prac związanych z relokacją, ale również pomogą się upewnić, że transportowany ładunek będzie całkowicie bezpieczny.

Wózki widłowe – pojazdy niezbędne do przenoszenia i transportu maszyn

Wózki widłowe to niezwykle wszechstronny sprzęt wykorzystywany w magazynach, zakładach produkcyjnych, centrach logistycznych itp. Są to narzędzia o bardzo szerokich możliwościach – w zależności od modelu możliwe jest transportowanie ładunków o bardzo dużej masie i podnoszenie ich na znaczną wysokość. Dlatego odpowiednio dobrane wózki widłowe o dużym udźwigu bardzo często przydają się przy pracach relokacyjnych. To dość prosty i wygodny sposób na przewożenie elementów na krótkich dystansach. Dlatego są niezastąpione zarówno przy demontażu, załadunku i przygotowaniu do transportu, jak i rozładunku oraz ponownym montażu maszyn i linii produkcyjnych w miejscu docelowym. 

Jakie wózki widłowe najlepiej sprawdzą się przy relokacji?

Wózki widłowe różnią się nie tylko zasięgiem czy udźwigiem, ale również napędem. To bardzo ważna kwestia, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy realizacji prac związanych z relokacją. 

  • Wózki widłowe spalinowe są znane z niezawodności i efektywności. Nie wymagają ładowania akumulatora, a jedynie uzupełniania paliwa, dlatego mogą pracować bez przerwy przez wiele godzin. Ze względu na emitowane spaliny nie nadają się jednak do użytku w zamkniętych pomieszczeniach. 
  • Gazowe wózki widłowe również można stosować tylko na zewnątrz. 
  • Wózki widłowe elektryczne są najczęściej wykorzystywane przy relokacjach. Nie emitują spalin, dlatego mogą być stosowane również we wnętrzach. Sprawdzają się zatem przy pracach związanych z demontażem i montażem maszyn w zakładzie. Należy jednak pamiętać, że wymagają ładowania akumulatora. Dlatego, jeśli istnieje konieczność nieprzerwanego prowadzenia prac, należy się zaopatrzyć w dodatkowe baterie lub dodatkowe wózki.

Zwykle wykorzystuje się wózki widłowe o dużym udźwigu, ponieważ maszyny przemysłowe i ich elementy należą do ciężkich ładunków. Nie wolno również zapominać, że operatorzy wózków widłowych dowolnego rodzaju potrzebują specjalnych uprawnień do ich obsługi. 

Podnośniki hydrauliczne i powietrzne

Podnośniki hydrauliczne i powietrzne to kolejna grupa sprzętu, który okazuje się niezbędny przy relokacjach obejmujących ciężki sprzęt. W zależności od potrzeb można wykorzystać jeden z wielu typów podnośników. To bowiem urządzenia przystosowane do realizacji różnych zadań i pracy z rozmaitymi typami ładunków.

Rodzaje podnośników niezbędnych w relokacji

Przy relokacjach wykorzystuje się przede wszystkim samojezdne podnośniki nożycowe. Są one mobilne, a jednocześnie wyróżniają się dużym udźwigiem. Idealnie nadają się do przewożenia zdemontowanych elementów na platformę transportową, a także do innych zadań związanych z montażem i demontażem, jak również z załadunkiem i rozładunkiem. Przydatne mogą okazać się ponadto dźwigniki montowane bezpośrednio do posadzki lub w fundamencie. To sprzęt pozwalający na pionowy transport ładunków o dużej masie, a więc przydatny przede wszystkim przy montażu i demontażu.

Rolki powietrzne – sprzęt konieczny przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów

Rolki powietrzne - airskates

Transport maszyn i ich fragmentów niesamowicie ułatwiają również rolki powietrzne (airskates). To nowocześniejsza wersja tradycyjnych rolek maszynowych. Rolki powietrzne do unoszenia maszyny umieszcza się pod ładunkiem. Wykorzystują one siłę sprężonego powietrza, by umożliwić transportowanie nawet bardzo ciężkich ładunków bez najmniejszego wysiłku. Możliwe jest również ich obracanie.

Co warto wiedzieć o airskates? 

Airskates, czyli rolki powietrzne do unoszenia maszyny, pozwalają na transportowanie elementów o różnych proporcjach masy. Możliwość umieszczenia rolek w dowolnych punktach pod maszyną, a także dostosowania ciśnienia powietrza umożliwia bezproblemowe przenoszenie nawet skomplikowanych ładunków. Przy pracy można używać dowolnej liczby rolek. Prawidłowe zastosowanie tego narzędzia wymaga wiedzy i doświadczenia, ale jest to niesamowite ułatwienie przy pracach związanych z relokacją maszyn.