lip 22, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Rolki transportowe do maszyn – niezbędny element relokacji

Transport maszyn lub innych wyjątkowo ciężkich ładunków wymaga zastosowania odpowiednich technik i narzędzi. W poziomej relokacji sprzętów pomagają rolki transportowe – niezastąpione wszędzie tam, gdzie potrzebne jest profesjonalne wsparcie. Dzięki nim przemieszczanie ładunków nawet o masie kilkunastu ton staje się łatwe. Dowiedz się więcej o rolkach transportowych do maszyn i ich wykorzystaniu.

Czym są rolki transportowe do maszyn?

Rolki transportowe do maszyn i innych ciężkich ładunków służą do ich przemieszczania. Jak wyglądają i działają? Budowa tradycyjnych modeli jest niezwykle prosta. Mają postać niewielkich platform transportowych z kółkami, które umożliwiają ich przesuwanie. Mogą mieć różne rozmiary i udźwig. Dostępne są zarówno warianty pozwalające na przenoszenia ładunków o masie kilkuset kilogramów, jak i rolki transportowe do dużych obciążeń, które z łatwością obsługują nawet kilkunastotonowe maszyny. 

Stosowane współcześnie rolki do przesuwania maszyn najczęściej mają wytrzymałe i niebrudzące kółka, które pozwalają manewrować ładunkiem na różnych nawierzchniach. Mogą one być osadzone w łożyskach lub też ich pozbawione. 

Powierzchnia platformy transportowej najczęściej pokryta jest gumą, która ma właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu nie ma ryzyka zsunięcia się ładunku podczas transportu. Niekiedy rolki transportowe są również uzupełnione o talerz obrotowy, który zwiększa ergonomię pracy. Umieszcza się je pod ładunkiem za pomocą specjalnego drążka – dzięki jego użyciu ta czynność jest bardzo prosta i wygodna.

Obecnie coraz częściej używa się rolek transportowych o bardziej zaawansowanych konstrukcjach, które jeszcze bardziej ułatwiają realizację zadań związanych z przenoszeniem maszyn i innych ciężkich ładunków.

Przeczytaj także: Profesjonalny sprzęt do relokacji: podnośniki hydrauliczne, wózki widłowe, rolki transportowe

Rolki do transportu maszyn – ułatwienie przy relokacji
Zadania związane z relokacją lub wyposażeniem nowego zakładu można zrealizować sprawnie i bezpiecznie, jeśli tylko wykorzysta się odpowiedni sprzęt. Rolki transportowe są niezastąpione przy ustawianiu maszyn we wnętrzu.

Rolki powietrzne

Poszukiwanie bezpieczniejszych, a jednocześnie wygodniejszych sposobów na relokację maszyn i związane z tymi zadania zaowocowało wynalezieniem nowocześniejszych wariantów rolek transportowych. 

Rolki powietrzne, nazywane również air skates, to rodzaj niewielkich poduszek powietrznych znacznie ułatwiających pracę ekip relokacyjnych. Takie rolki transportowe pozbawione są kółek, a do unoszenia ładunków wykorzystują jedynie moc sprężonego powietrza.

Air skates ułatwiają przenoszenie nawet bardzo ciężkich ładunków. Dzięki możliwości zastosowania dowolnej liczby rolek i umieszczenia ich w dowolnych punktach znacznie łatwiejsze jest również przenoszenie maszyn o różnych proporcjach masy. Do zalet związanych z ich użytkowaniem należą również:

  • mniejsze tarcie – łatwiejsze podnoszenie i manewrowanie,
  • niski profil – łatwość wsunięcia pod ładunek,
  • ergonomia – wygoda wykorzystania,
  • stabilność – łatwość równomiernego podtrzymania ciężaru,
  • swoboda manewrowania – możliwość obrotu o 360 stopni,
  • mniejsze obciążenia – brak uszkodzeń podłogi.

Jest to więc świetne rozwiązanie, obecnie wykorzystywane przy wielu zadaniach, w których tradycyjne rolki do transportu maszyn nie zdawały egzaminu.

Sprawdź także: Rolki powietrzne (air skates) – do czego służą?

Rolki transportowe z własnym napędem

Jeszcze łatwiejsze w obsłudze są rolki transportowe do maszyn wyposażone we własny napęd. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które poprawia komfort pracowników zajmujących się przenoszeniem ciężkich ładunków oraz sprawia, że cały proces staje się znacznie bezpieczniejszy. 

Sterowanie pilotem umożliwia niezwykle wygodne umieszczenie rolek pod ładunkiem, a następnie przetransportowanie go w dowolne miejsce. Rolki transportowe z własnym napędem zwiększają również precyzję pracy i przyspieszają wykonywanie zadań związanych z przenoszeniem maszyn. Są używane przede wszystkim przez firmy specjalizujące się w realizacji tego typu prac – takie jak Inrel.

Rolki transportowe do maszyn a relokacja

Rolki transportowe to niezbędne elementy każdej relokacji zakładu przemysłowego, linii produkcyjnej czy nawet pojedynczej maszyny lub urządzenia. Są wykorzystywane zarówno w przypadku zmiany organizacji wewnątrz zakładu, jak i przy jego przenoszeniu do innej lokalizacji. Ułatwiają ustawianie ciężkich elementów w określonym położeniu i ich transportowanie z miejsca na miejsce.

Każde zadanie związane z relokacją i transportem maszyn jest skomplikowane. Wymaga drobiazgowego planowania i zastosowania właściwych metod. Odpowiednio dobrane rolki transportowe zdecydowanie to ułatwiają. Wraz z podnośnikami odgrywają kluczową rolę przy przenoszeniu ciężkich elementów. Rolki transportowe do transportu maszyn są niezbędne przy reorganizacji zakładu czy też przenoszeniu linii produkcyjnej. Pozwalają przenieść nawet najcięższe maszyny z miejsca na miejsce oraz umożliwiają ich optymalne ustawienie. Odpowiednio wykorzystane umożliwią bardzo sprawną realizację zadań związanych z relokacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Przeczytaj także: Jak zadbać o bezpieczeństwo maszyn podczas relokacji?

Planujesz relokację maszyn? Potrzebujesz pomocy w jej zorganizowaniu? Skontaktuj się z nami! Posiadamy wieloletnie doświadczenie i wykwalifikowany zespół!