maj 10, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Relokacja maszyn wewnątrzzakładowa – jak ją zorganizować?

Relokacja maszyn zwykle kojarzy się z przewożeniem ich na dystans nawet kilkuset kilometrów, do innych firm czy nowej siedziby danego przedsiębiorstwa. Czasami proces ten polega jednak na przetransportowaniu urządzeń do kolejnego oddziału lub punktu w danym zakładzie. Na czym polega relokacja wewnątrzzakładowa?

Czym jest relokacja maszyn wewnątrzzakładowa?

Relokacja maszyn wewnątrzzakładowa polega na przewiezieniu urządzeń w obrębie tego samego zakładu pracy. Zazwyczaj są to działania, które zmierzają do zmiany lokalizacji maszyn przemysłowych o około kilkaset metrów. Niektóre sprzęty da się przenieść bez konieczności stosowania specjalistycznych pomocy. Inne natomiast wymagają wykorzystania specjalnych wózków czy podnośników, które pozwalają na podniesienie i bezpieczne przetransportowanie konstrukcji w inne miejsce. Relokacja wewnątrzzakładowa ma jednak miejsce także w sytuacji, gdy chodzi o przewiezienie maszyn pomiędzy oddziałami.

Taka forma relokacji jest dość problematyczna. Większość zakładów musi bowiem działać stale, by nie powodować strat. Wówczas konieczne jest przetransportowanie urządzenia z jednego pomieszczenia do drugiego, nie przerywając pracy pozostałych sprzętów i osób. Wiąże się to wieloma godzinami planowania, mimo że dystans do pokonania jest dość niewielki.

Rodzaje relokacji wewnątrzzakładowej

Trzeba również pamiętać, że istnieją różne rodzaje relokacji maszyn wewnątrzzakładowej. Transport tego typu dzieli się na:

  • ręczny,
  • zmechanizowany,
  • poziomy,
  • pionowy.

Zazwyczaj w zakładach przemysłowych ma miejsce transport wewnątrzzakładowy zmechanizowany, realizowany z wykorzystaniem profesjonalnych maszyn. Mowa tu zarówno o wózkach i platformach, jak i samochodach pokonujących tysiące kilometrów. Nie zawsze bowiem do relokacji wewnątrzzakładowej dochodzi w obrębie jednego budynku. Czasem ma ona miejsce pomiędzy oddziałami tej samej firmy, ale w innych miastach.

Podział na pionowy i poziomy zależy natomiast od zastosowanych pojazdów, a także tego, w jakim kierunku będzie przenoszony dany obiekt. Zazwyczaj dochodzi do relokacji poziomych.

Relokacja maszyn pomiędzy oddziałami

Relokacje maszyn wewnątrzzakładowe często mają miejsce w sytuacji, gdy dane przedsiębiorstwo dysponuje co najmniej dwoma oddziałami w różnych częściach kraju, a niekiedy nawet świata. Zdarza się, że w jednym miejscu konkretny typ działalności staje się bardziej opłacalny niż w innym. Jeśli firma posiada już niezbędną maszynę, nie musi kupować nowej. Znacznie lepszym wyborem jest przetransportowanie jej do oddziału, w którym jest znacznie bardziej potrzebna. W takim przypadku również dochodzi do relokacji wewnątrzzakładowej. Wówczas nie wystarczą jednak małe wózki i podnośniki. Konieczne jest zaangażowanie profesjonalnych pojazdów, które pozwalają na przetransportowanie maszyn o znacznej masie.

Przeczytaj również: Jak zorganizować przewóz maszyn? Podpowiadamy

Uprawnienia niezbędne podczas relokacji

Panorama obszaru przemysłowego

Zazwyczaj właściciele firm korzystają z usług relokacji maszyn oferowanych przez profesjonalistów. Specjaliści wiedzą, jak prawidłowo przetransportować, zabezpieczyć i zamontować maszyny w docelowym miejscu. Co więcej, dysponują oni również niezbędnymi uprawnieniami. Trzeba bowiem pamiętać, że zwykłe prawo jazdy kategorii B nie pozwala na przewożenie tak ciężkich maszyn. Konieczne jest zorganizowanie specjalnych pojazdów, odpowiednich uprawnień, a także zaplanowanie drogi w taki sposób, by cały przejazd mógł odbywać się legalnie. Jeśli nie jest to możliwe, przedsiębiorstwo musi wystąpić o nadanie odpowiednich pozwoleń. Proces ten bywa skomplikowany, dlatego właściciele pozostawiają relokację specjalistom.

Przeczytaj również: Relokacje przemysłowe – postaw na specjalistów!

Etapy relokacji wewnątrzzakładowej

Relokacja wewnątrzzakładowa to jednak nie tylko przetransportowanie urządzeń w inne miejsce. Konieczne jest bowiem również ich przygotowanie do całego procesu. Relokacja składa się więc z następujących etapów:

  • planowanie,
  • demontaż maszyn,
  • zabezpieczenie urządzeń przed transportem,
  • transport w nowe miejsce,
  • ponowny montaż w docelowej lokalizacji.

Specjaliści od relokacji urządzeń muszą więc cechować się wszechstronną wiedzą dotyczącą prawidłowego demontażu i montażu maszyn przemysłowych. Niezbędne jest też zastosowanie odpowiednich materiałów ochronnych, zabezpieczających urządzenia podczas transportu. W innym przypadku może dojść do ich uszkodzenia, co często wiąże się z kosztem wynoszącym setki tysięcy złotych. To właśnie dlatego tego typu usługi lepiej zlecać specjalistom. To firmy, które mają wieloletnie doświadczenie w relokacji maszyn i urządzeń, a więc potrafią sprawniej i bezpieczniej zaplanować, a następnie zrealizować cały proces.

Szukasz firmy, która zajmie się organizacją transportu wewnątrzzakładowego w Twoim przedsiębiorstwie? Zapraszamy do kontaktu.