paź 1, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Jak zorganizować przewóz maszyn? Podpowiadamy

Maszyny przemysłowe zwykle są bardzo ciężkie i duże. Z tego powodu ich przewóz powinien być zorganizowany w odpowiednio sposób. Należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz właściwym zapakowaniu wszelkich urządzeń i ich części. Trzeba zwrócić uwagę również na przepisy obowiązujące na konkretnym terenie. Jak powinien przebiegać przewóz maszyn?

Przewóz maszyn – wybór odpowiedniej firmy

Organizacja przewozu maszyn powinna rozpocząć się od wybrania firmy, która zajmie się całym zleceniem. Czasami można przetransportować urządzenia na własną rękę, ale wówczas chodzi o niewielkie konstrukcje pozwalające na załadowanie na standardowy samochód ciężarowy. W innym przypadku pomoc profesjonalistów okazuje się niezbędna.

Dobra firma przewożąca maszyny powinna dysponować odpowiednim sprzętem i sumiennie podchodzić do zleconych czynności. Warto sprawdzić, czy ma ona uprawnienia do transportowania towarów o wyjątkowo dużych gabarytach.

Na samym początku należy też przedstawić podstawowe informacje na temat konkretnej maszyny. Niekiedy konieczne jest bowiem zorganizowanie specjalistycznych pojazdów, które pozwalają m.in. na bezpieczne przewiezienie wyjątkowo dużych urządzeń. Znaczenie ma też takie zaplanowanie przewozu, by był on zgodny z aktualnymi przepisami.

Przeczytaj również: Rozładunek i załadunek maszyn – jak powinien prawidłowo przebiegać?

Przewóz maszyn a prawo

Maszyny zwykle mają dość pokaźne gabaryty, dlatego ich przewóz wiąże się z koniecznością zorganizowania określonych środków transportu. Ważne jest także przestrzeganie aktualnie obowiązujących przepisów. Niekiedy bowiem przewożenie przedmiotów o konkretnych gabarytach wiąże się z koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności. Często potrzebne jest również dysponowanie zezwoleniem na przewożenie takiego towaru. Z tego powodu w wielu przypadkach niezbędne okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalnych przewoźników.

Istnieją również przepisy, które mówią o konieczności zorganizowania pilota, który będzie prowadził kolumnę przewożąca określoną maszynę. Znaczenie ma też zabezpieczenie maszyn zgodnie z obowiązującym prawem. Z tego powodu czasem nie ma możliwości samodzielnego zorganizowania transportu i konieczne jest postawienie na usługi firm, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz uprawnieniami.

Jakie maszyny można przewozić?

Przewóz maszyn dotyczy nie tylko urządzeń wykorzystywanych na dużych liniach produkcyjnych. Chodzi również o znacznie mniejsze sprzęty. Na ogół usługi tego typu obejmują następujące urządzenia:

  • maszyny przemysłowe,
  • sprzęt specjalistyczny.

To właśnie ze względu na tak dużą różnorodność przewożonych maszyn konieczne jest każdorazowo opracowywanie zupełnie nowego planu działania.

Przeczytaj również: Rolki transportowe do maszyn – niezbędny element relokacji

Jaki pojazd sprawdzi się podczas przewozu maszyn?

Przewóz maszyn na platformie

Podczas przewozu maszyn należy zastosować określony rodzaj samochodu. Musi być on wystarczająco duży, by bezpiecznie pomieścić konkretne urządzenie. Niezbędne jest również dopasowanie możliwości danego pojazdu do masy maszyny. Niekiedy bardzo ciężkich towarów nie można umieścić na klasycznej ciężarówce, dlatego konieczne jest zastosowanie platformy niskopodwoziowej. Tak właśnie jest w przypadku sprzętu specjalistycznego. Niektóre elementy linii przemysłowych również muszą być przewożone na specjalnych platformach.

Planowanie przewozu maszyn

Przewóz maszyn powinien rozpocząć się od dokładnego zaplanowania wszystkich czynności. Każde urządzenie ma bowiem zupełnie inną konstrukcję, co wiąże się z koniecznością zastosowania określonych zabezpieczeń i metod transportowania. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zorganizowanie dokumentacji technicznej od producenta. Często obejmuje ona kwestie bezpieczeństwa podczas przewożenia maszyn, co pozwala na znacznie sprawniejsze wykonywanie kolejnych czynności.

Każda maszyna wiąże się z koniecznością zaplanowania czynności w nieco inny sposób. Niektóre modele są bowiem cięższe i większe niż inne. W przypadku pozostałych trzeba natomiast zachować szczególne względy bezpieczeństwa.

Przewóz maszyn przy pomocy profesjonalnej firmy

Przewóz maszyn powinien być organizowany przez profesjonalistów. Dysponują oni bowiem niezbędnym sprzętem, pozwalającym zarówno na demontaż konkretnego urządzenia, jak i jego bezpieczne załadowanie na pojazd oraz przewiezienie do miejsca docelowego. Konieczne są np. wózki do przewozu maszyn czy materiały umożliwiające ich zabezpieczenie. W przypadku przedmiotów o bardzo dużym gabarycie niezbędne jest też zdobycie stosownych zezwoleń, które przyznaje się jedynie określonym firmom.

Sprawdź również: Przenoszenie maszyn – jak wybrać odpowiednią firmę?

Przewóz maszyn a miejsce docelowe

Organizując przewóz maszyn, nie można zapominać również o odpowiednim przygotowaniu miejsca docelowego. Musi w nim być na tyle dużo przestrzeni, by bez problemu rozładować sprzęt. W przypadku fragmentów linii produkcyjnych całość jest jeszcze trudniejsza, bo maszyny trzeba następnie podłączyć w odpowiedni sposób i uruchomić. Z tego powodu jest to zadanie dla specjalistów, którzy wiedzą, w jaki sposób zamontować konkretne elementy i mają uprawnienia do wykonywania takich czynności.

Szukasz firmy, która zorganizuje przewóz maszyn z zachowaniem niezbędnych zasad? Zapraszamy do kontaktu!