mar 9, 2023 Off Comments w Relokacja przez
Relokacja maszyn przemysłowych zimą – czy może mieć wpływ na wykonywaną usługę?

Relokacja maszyn przemysłowych to przedsięwzięcie, które zwykle wiąże się z dużym nakładem czasu. W trakcie jego realizacji wyzwania mogą znacznie wzrosnąć, jeśli poszczególne etapy są realizowane w obliczu trudnych warunkach pogodowych, z jakimi często mamy do czynienia w okresie zimowym. Sprawdź, jakie może mieć to przełożenie na czas i jakość tego typu usługi.

Relokacja maszyn przemysłowych w okresie zimowym – jakie trudności mogą wystąpić?

Relokacje maszyn przemysłowych w trakcie zimy wymagają dokładnego zaplanowania i wzięcia pod uwagę potencjalnych przeszkód, jakie mogą wystąpić w trakcie demontażu czy ponownej instalacji urządzeń, jak również ich transportu. Szczególne wyzwania niosą ze sobą niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli:

  • intensywne opady śniegu lub deszczu,
  • porywisty wiatr,
  • silny mróz, dochodzący w niektórych regionach nawet do poniżej -50°C.

Sytuacji nie polepsza to, że w trakcie zimy dzień jest bardzo krótki. Przez większą część doby występuje ciemność, która wpływa na spadek widoczności i powoduje szybsze zmęczenie kierowców. Problem ten jest potęgowany na przykład przez mgłę.

Niektóre spośród wymienionych zjawisk mają nagły charakter i do końca nie można przewidzieć ich wystąpienia. Wyzwania rosną wówczas, gdy relokacja maszyn przemysłowych jest realizowana na znaczną odległość, na przykład między dwoma kontynentami. W takiej sytuacji trudno jest na przykład prognozować, kiedy i gdzie pojawi się sztorm.

Wiele trudności wywołuje również transport wielkogabarytowypodjazd ciężarówką pod zaśnieżone wzniesienie często jest niemożliwy. Tego typu transport nierzadko wiąże się ze specjalną organizacją ruchu, która w obliczu intensywnych opadów śniegu może po prostu się nie udać. Pamiętaj jednak, że można skutecznie przygotować się na każdą ewentualność – daje to współpraca z wyspecjalizowaną w przenoszeniu elementów linii przemysłowych firmą.

Przeczytaj także: Jak przewozić i chronić ładunki ponadgabarytowe?

Jaki wpływ może mieć relokacja maszyn przemysłowych zimą na przebieg operacji?

W trakcie zimy relokacja maszyn przemysłowych jest znacznie utrudniona. Może ona wiązać się z opóźnieniami, a nawet niemożnością zrealizowana tego typu przedsięwzięcia. Będzie tak wówczas, gdy dojdzie na przykład do:

  • wypadku, spowodowanego oblodzoną nawierzchnią drogi i zmniejszeniem przyczepności pojazdów do podłoża,
  • zatoru drogowego, który powstał w wyniku nagłego zwiększenia ruchu samochodowego w okresie przedświątecznym czy w trakcie ferii zimowych – długotrwałe stanie w korkach może dodatkowo spowodować brak paliwa w baku,
  • zamknięcia drogi w obliczu jej nieprzejezdności,
  • sztormu, mogącego doprowadzić do zablokowania kontenerowca w porcie morskim.

Pod uwagę trzeba też wziąć możliwość zalania mostu w wyniku okresowych roztopów. Dochodzi do tego po intensywnych opadach śniegu, gdy nagle temperatura powietrza wzrośnie i będzie utrzymywała się przez dłuższy czas na poziomie kilku kresek powyżej zera.

Silny mróz i marznące opady nierzadko prowadzą również do niesprawności pojazdów i maszyn, w tym dźwigów portowych. Może dojść na przykład do zamarznięcia płynów eksploatacyjnych lub smarów, czego skutkiem będzie unieruchomienie sprzętu. Ponadto, jeśli występuje duży mróz, a hala nie jest ogrzewana bądź wystąpiła czasowa przerwa w dostawach gazu, trzeba wziąć pod uwagę problem związany z tym, że zamarznięte podzespoły trudno będzie odkręcić, niemożliwe będzie również dokonanie zimnego rozruchu.

Niekorzystne warunki atmosferyczne podczas zimy mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na sprawność, ale również jakość przedsięwzięcia, jakim jest relokacja maszyn przemysłowych. Jeśli ładunek nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, skutkiem może być pojawienie się oznak korozji na maszynach, co będzie wywołane napływem wilgoci w związku z opadami czy wiatrem. Rdza to czynnik, który powoduje uszkodzenie, a nawet całkowite unieruchomienie elementów linii przemysłowej. Z kolei burza na morzu może doprowadzić do utraty urządzeń w wyniku ich wypadnięcia za burtę.

Ciężarówka przewożąca maszyny przemysłowe w zimę – inrel.pl

Relokacja maszyn przemysłowych podczas zimy może napotkać liczne trudności. Chodzi głównie o niekorzystne warunki atmosferyczne, wynikające z opadów śniegu i deszczu czy porywistego wiatru.

Jak przygotować się na wyzwania, jakie wywołuje relokacja maszyn przemysłowych zimą?

Jeśli chcesz zadbać o to, aby relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych realizowana w okresie zimowym przebiegła bez opóźnień, połóż nacisk na odpowiednie przygotowanie się do tego przedsięwzięcia. Kluczowe jest:

  • uwzględnienie wszystkich rodzajów ryzyka, jakie wiążą się z demontażem maszyn i ich przewozem w trakcie zimy,
  • wyznaczenie harmonogramu przy wzięciu pod uwagę potencjalnych przeszkód, takich jak utrudnienia na drogach,
  • skoordynowanie poszczególnych czynności, aby nie doszło do przestojów na przykład w związku z brakiem wolnej przestrzeni na statku transportowym.

Relokacja maszyn przemysłowych w każdym przypadku, nie tylko w czasie zimy, powinna być realizowana przez wyspecjalizowaną firmę, która dysponuje odpowiednio wykwalifikowanymi i doświadczonymi pracownikami oraz niezbędnym sprzętem. Skorzystanie z jej usług to gwarancja tego, że całe przedsięwzięcie zostanie drobiazgowo zaplanowane, z uwzględnieniem wszystkich możliwych trudności, a urządzenia będą odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Przeczytaj także: Jak zorganizować przewóz maszyn? Podpowiadamy

Wybierając takiego partnera, nie musisz martwić się o zgromadzenie niezbędnych sprzętów i materiałów, które ułatwią transport ładunku podczas niekorzystnej pogody. Chodzi między innymi o:

  • łańcuchy na koła, umożliwiające przejazd przez zaśnieżone drogi,
  • drewniane skrzynie wykonane zgodnie ze standardem ISPM 15 (IPPC), które są wyposażone we wskaźniki przechyłu czy folię antykorozyjną – pozwalają ona na bezpieczny przewóz drogą morską.

Podjęcie współpracy z profesjonalnym kontrahentem pozwoli odpowiednio wcześnie przygotować się na wszelkie nieprzewidziane zdarzenia. Dzięki temu będziesz spokojny o to, że nawet w obliczu trudnych warunków atmosferycznych transport elementów linii produkcyjnej przebiegnie sprawnie, a ładunek dotrze do docelowego miejsca w nienaruszonym stanie.

Sprawdź także: Relokacje przemysłowe – postaw na specjalistów!

Interesuje Cię szybka oraz bezpieczna relokacja i instalacja maszyn i urządzeń w okresie zimowym? Zależy Ci na tym, aby ładunek nie został uszkodzony w wyniku intensywnych opadów śniegu albo dużego mrozu? Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą operacją.