sty 11, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Jak przewozić i chronić ładunki ponadgabarytowe?

Ładunki ponadgabarytowe wymagają przewożenia w odpowiedni sposób. Wpływa to na bezpieczeństwo samych towarów oraz osób pracujących przy całym przedsięwzięciu. Do przewozu takich ładunków konieczne okazuje się dysponowanie odpowiednimi samochodami, a także działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak powinien wyglądać transport towarów ponadgabarytowych?

Spis treści

Ładunek ponadgabarytowy – definicja

Ładunek ponadgabarytowy to towar o masie przekraczającej 42 tony, o szerokości 2,5 m i wysokości powyżej 4 m. Transport takich towarów jest nazywany również nienormatywnym lub ponadnormatywnym. Wymaga on zdobycia odpowiednich pozwoleń, a także zorganizowania pojazdów o określonych parametrach.

Kiedy najczęściej przeprowadza się transport ładunków ponadgabarytowych?

Przewóz towarów ponadgabarytowych najczęściej ma związek z transportowaniem wyposażenia fabryk czy maszynami rolniczymi. Są to duże obiekty, które nie zmieszczą się na standardowych samochodach i wymagają zastosowania specjalistycznych pojazdów. Z transportu ładunków ponadgabarytowych korzystają m.in. przedsiębiorstwa budowlane czy przemysłowe. Konieczne jest jednak pamiętanie, że taki przewóz musi wiązać się z przestrzeganiem określonych zasad.

Ładunki ponadgabarytowe – przepisy

Ładunki ponadgabarytowe wymagają przewożenia pojazdami o znacznych rozmiarach i masie. Z tego powodu. Do ich przewozu konieczne jest jednak dysponowanie odpowiednimi uprawnieniami. W ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu, kierowcy oraz samemu ładunkowi. Z tego powodu takim przedsięwzięciem muszą zajmować się firmy, które mają wymagane zezwolenia.

Przewóz ładunków ponadgabarytowych w transporcie drogowym musi być też zgłoszony odpowiednim organom. Wybór właściwego zależy od charakterystyki danego towaru. Co więcej, transport takich obiektów wiąże się też z koniecznością uiszczenia specjalnych opłat za niestandardowe użytkowanie dróg.

Sprawdź także: Przenoszenie maszyn – jak wybrać odpowiednią firmę?

Samochód do transportu ładunków ponadgabarytowych

Przepisy dotyczące samochodów do transportu ładunków ponadgabarytowych

Samochody do transportu ładunków ponadgabarytowych również muszą spełniać określone wymagania. Niekiedy cały proces odbywa się z wykorzystaniem zespołu pojazdów. Wówczas jego maksymalna długość to 18,5 m. Jeśli jednak zastosujesz pojedynczy samochód z naczepą, może być to jedynie 16,5 m.

Maksymalna dopuszczalna masa całkowita to natomiast 42 t. Szerokość wynosi 2,5, a wysokość pojazdu wraz z ładunkiem – do 4 metrów. Gdy wymiary czy masa są większe, konieczne okazuje się wykorzystanie specjalnych pojazdów do transportu ponadgabarytowego. Trzeba również pamiętać, że takie samochody mogą poruszać się jedynie po określonych trasach.

Istnieje również opcja zorganizowania specjalnych konwojów. Stosuje się je najczęściej w godzinach nocnych, by nie przeszkadzać innym kierowcom. Zazwyczaj w takim przypadku chodzi o bardzo długie elementy konstrukcji, które nie mogą być przewożone na jednym, standardowym samochodzie. Konwojowi towarzyszy także pilot nadzorujący.

Wybór trasy a bezpieczeństwo ładunków ponadgabarytowych

Przewóz ładunków ponadgabarytowych wymaga uprzedniego zaplanowania całej trasy. Na tej podstawie można wykluczyć sytuacje, w których na konkretnych odcinkach pojawiają się ograniczenia dotyczące transportu towarów o danej masie. Problemem są także zbyt niskie tunele czy wiadukty. Z tego powodu cały proces rozpoczyna się od zaplanowania odpowiedniej trasy.

Przeczytaj również: Jak zorganizować przewóz maszyn? Podpowiadamy

Przewóz ładunków ponadgabarytowych transportem samochodowym

Jeśli decydujesz się na przewiezienie ładunków ponadgabarytowych samochodem, warto pamiętać o wybraniu odpowiedniej naczepy niskopodwoziowej z ramami najazdowymi. Towar musi również zostać odpowiednio zabezpieczony. Mowa tu o takim jego unieruchomieniu, by nie stanowił zagrożenia nawet podczas nagłego hamowania. Konieczne okazuje się także zachowanie środka ciężkości. Z tego powodu ładowaniem towaru powinni zająć się specjaliści.

Przeczytaj również: Profesjonalne pakowanie towarów – czym się cechuje i komu je zlecić?

Jeśli chodzi o oznakowanie ładunków ponadgabarytowych, przepisy wyraźnie wskazują na taką konieczność. Końcówka towaru wystającego poza pojazd musi być doskonale widoczna dla wszystkich kierowców jadących za samochodem.

Pozwolenia na transport ładunków ponadgabarytowych

Zezwolenia na przewóz ładunków ponadgabarytowych muszą wydać odpowiednie organy. Bez tego takie przedsięwzięcie będzie niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zazwyczaj wydawaniem odpowiednich pozwoleń zajmuje się starosta lub Dyrektor Generalnych Dróg Krajowych i Autostrad. Czasami zdarza się jednak, że ładunek ponadgabarytowy musi zostać przewieziony poza terytorium Polski. Wówczas konieczne jest również zdobycie dodatkowego zezwolenia od Naczelnika Urzędu Celnego.

Szukasz firmy, która zajmie się bezpiecznym transportem ładunków ponadgabarytowych? Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami!