lip 13, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Profesjonalny montaż linii produkcyjnej i technologicznej

Dobry projekt i odpowiednie maszyny czy urządzenia to nie wszystko, jeśli chcesz mieć pewność, że linia technologiczna lub produkcyjna będzie działać skutecznie, sprawnie, wydajnie i bezawaryjnie. Bardzo ważny jest również profesjonalny montaż linii produkcyjnej. To zadanie, które wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wymaga odpowiedniego planowania, zaangażowania wykwalifikowanego personelu i wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się więcej!

Dlaczego prawidłowy montaż linii produkcyjnej jest tak ważny?

Linia produkcyjna lub technologiczna to skomplikowany organizm, który składa się z wielu połączonych ze sobą części. Ważne, by części te były ze sobą kompatybilne i odpowiednio współpracowały – w przeciwnym razie praca maszyn na pewno nie będzie skuteczna. Bez zadbania o prawidłowy montaż nawet najnowocześniejsze urządzenia nie będą spełniać swoich zadań zgodnie z oczekiwaniami.

Niewłaściwy montaż linii produkcyjnej lub technologicznej może prowadzić do:

  • spadku wydajności,
  • wydłużenia czasu realizacji zamówień,
  • zwiększenia ryzyka awarii,
  • zwiększenia kosztów produkcji i serwisowania.

Niezwykle istotne jest również to, aby dobrze zaplanować ustawienia (layout) maszyn na hali produkcyjnej, a następnie przeprowadzić ich instalację zgodnie z tym planem. Dobre ustawienie maszyn i urządzeń to bowiem efektywniejsza, bardziej ergonomiczna i bezpieczniejsza praca!

Prawidłowy montaż linii produkcyjnej
Prawidłowy montaż linii produkcyjnej to jej większa wydajność i mniejsza awaryjność. Dlatego zawsze trzeba dopilnować tego procesu!

Instalacja linii produkcyjnych – to bardziej skomplikowane, niż się wydaje!

Pozornie instalacja linii produkcyjnych może się wydawać dość prostym zadaniem. Wystarczy ustawić maszyny i urządzenia na wyznaczonych miejscach, połączyć je ze sobą, podłączyć i uruchomić, czyż nie? 

W rzeczywistości jest to znacznie bardziej skomplikowane. Już samo ustawienie maszyn i pozostałych elementów linii może stanowić wyzwanie, przede wszystkim ze względu na ich duże wymiary i ciężar. Często okazuje się to skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym, szczególnie jeśli linia jest montowana w działającym już zakładzie. Ponadto transport maszyn wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, takiego jak wózki widłowe, podnośniki hydrauliczne i pneumatyczne czy też rolki transportowe. Ponadto montaż linii technologicznych może wymagać wykonania instalacji: 

  • elektrycznych,
  • hydraulicznych,
  • gazowych,
  • parowych,
  • zasilających.

Dlatego wymaga zaangażowania, oprócz inżynierów, monterów czy ślusarzy, również elektryków, hydraulików itp. specjalistów. Wykonywanie instalacji lub podłączeń wymaga bowiem określonej wiedzy i uprawnień.

Fachowy montaż linii produkcyjnej – co jest najważniejsze?

Montaż linii produkcyjnej to skomplikowana operacja, która jednak nie może trwać zbyt długo. Każda godzina zwłoki to bowiem straty dla przedsiębiorstwa. Ważne, by maszyny mogły zostać uruchomione jak najszybciej, dlatego realizacja przedsięwzięcia musi być maksymalnie sprawna. Wymaga to zaangażowania odpowiedniej ekipy, a przede wszystkim drobiazgowego planowania. Każdy etap prac powinien być rozpisany – tylko wówczas możliwe będzie zrealizowanie montażu bez zbędnych przestojów.

Należy przemyśleć wszystkie kolejne kroki związane z montażem linii technologicznej i zastanowić się, jaki sprzęt oraz jakiego rodzaju personel będą potrzebne na każdym z nich. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w określonym momencie zabraknie kluczowych zasobów. Bardzo ważna jest osoba nadzorująca pracę, która musi pilnować, by wszystkie czynności były wykonywane według planu.

Niezwykle istotne jest też doświadczenie całej ekipy. Praca przy wielu projektach związanych z montażem linii produkcyjnych pozwoli zdobyć praktyczną wiedzę, również z zakresu postępowania w sytuacjach nietypowych i kryzysowych. Warto zawsze mieć to na uwadze, zatrudniając firmę, której zlecisz realizację zadania.

Sprawdź także: Profesjonalna przeprowadzka firmy – jak wybrać firmę transportową?

Montaż linii technologicznych jako część procesu relokacji

Montaż linii technologicznych najczęściej jest przeprowadzany jako część procesu relokacyjnego. Wówczas praca zaczyna się już znacznie wcześniej. Całe przedsięwzięcie jest wieloetapowe i bardzo skomplikowane. Musi być jednak przeprowadzone możliwie szybko. 

Aby instalacja linii produkcyjnych w nowym miejscu mogła przebiec bez większych komplikacji, bardzo istotne jest podejście do kwestii demontażu elementów linii w miejscu pierwotnym. Demontaż powinien być przeprowadzany pod nadzorem fachowców, jedynie w takim stopniu, który pozwoli na bezpieczne przetransportowanie ładunków. Należy również dobrze zabezpieczyć i oznaczyć poszczególne części. Często sporządza się też schematy pomagające przeprowadzić montaż linii produkcyjnej w miejscu docelowym.

Sprawdź także: Relokacja maszyn, urządzeń oraz całych linii produkcyjnych

Jeśli zależy Ci na rzetelnym i sprawnym przeprowadzeniu całego procesu, najlepiej wybrać wyspecjalizowanego wykonawcę, takiego jak Inrel. Nasza firma zajmuje się zarówno samą instalacją linii produkcyjnych, jak i kompleksowymi relokacjami. Zatrudniamy wykwalifikowanych pracowników i wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, dzięki czemu gwarantujemy terminowość i precyzję realizowanych usług. Skontaktuj się z nami!