lip 13, 2021 Off Comments w Automatyzacja przez
Poziomowanie i ustawianie maszyn na hali produkcyjnej

Podczas wyposażania, modernizacji czy też przenoszenia zakładu produkcyjnego bardzo ważne jest poprawne ustawienie maszyn na hali produkcyjnej i ich wypoziomowanie. Jest to niezbędna dla ich bezproblemowej i bezawaryjnej pracy. Na czym dokładnie polegają te procedury i dlaczego są tak ważne? Komu warto zlecić ich przeprowadzenie? Dowiedz się więcej!

Spis treści

Na czym polega ustawienie maszyn na hali produkcyjnej?

Odpowiednie ustawienie maszyn na hali produkcyjnej (layout) jest niezwykle ważne. Ma wpływ między innymi na ergonomię pracy i efektywność produkcji. Może również decydować o awaryjności elementów linii produkcyjnej. Zgodnie z metodologią lean ustawienie maszyn na produkcji jest niezwykle ważne. Odpowiednie wspiera prawidłową organizację produkcji i pomaga realizować zlecenia szybciej, a jednocześnie bardziej precyzyjnie przy jednoczesnym minimalizowaniu nakładów.

Sprawdź także: Automatyzacja procesów produkcji – 5 zalet nowatorskiego rozwiązania

Layout maszyn należy starannie zaprojektować. Konieczne jest również powtórzenie tej czynności przy każdej reorganizacji hali. Często okazuje się, że dodanie nowych elementów wcale nie wymaga przenosin do innego miejsca, a jedynie zmiany ustawienia maszyn na hali produkcyjnej. Przygotowując layout, wykorzystuje się rozmaite narzędzia, takie jak tzw. diagram spaghetti obrazujący przepływ materiałów. Często jest to trudne, wielowątkowe zadanie, które wymaga zaangażowania wielu działów.

Po ustaleniu optymalnego layoutu czas wdrożyć go w życie. Ustawienie maszyn zgodnie z projektem to zadanie dla profesjonalistów. Elementy linii produkcyjnych zwykle mają bardzo duże gabaryty, a jednocześnie są delikatne, dlatego trzeba z nimi postępować umiejętnie. Na pewno niezbędne będzie wykorzystanie profesjonalnych narzędzi do transportu maszyn, takich jak podnośniki, wózki widłowe czy rolki transportowe. Bardzo ważne będzie też prawidłowe wypoziomowanie maszyn.

Na czym polega poziomowanie maszyn?

Każda maszyna musi być prawidłowo ustawiona na podłożu – bez tego nie można mówić o gwarancji jej bezawaryjnej pracy. Odpowiednio przeprowadzone poziomowanie zapewnia stabilność maszyny, a dzięki temu odpowiada za poprawność jej funkcjonowania. Jest to ważne również z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników!

Wstępne poziomowanie maszyn najczęściej przeprowadza się podczas ich ustawiania. Następnie można przeprowadzić poziomowanie precyzyjne z użyciem zaawansowanych instrumentów. Obecnie najczęściej stosuje się urządzenia laserowe pozwalające sprawdzić nie tylko płaskość i poziomowanie, ale również prostoliniowość, równoległość czy prostokątność. Dzięki temu możliwe jest naprawdę dokładne ustawienie maszyn na hali produkcyjnej.

Do poziomowania maszyn najczęściej wykorzystuje się:

  • poziomice – zarówno te tradycyjne (przy wstępnym poziomowaniu), jak i laserowe; istnieje również możliwość zastosowania poziomic montowanych trwale w obudowie maszyny;
  • niwelatory laserowe – przydatne podczas wyznaczania płaszczyzn poziomych, nawet na dużych odległościach; obecnie stosuje się urządzenia z elektronicznym systemem poziomowania;
  • elementy pozycjonujące – mocowane do konstrukcji maszyny, umożliwiające uzyskanie jej właściwego położenia względem podłoża i współpracujących części;
  • stopy wahliwe – pozwalające uzyskać dokładność regulacji podczas poziomowania maszyn; umożliwiają one również stabilne ustawienie maszyny, nawet na nierównej powierzchni;

Prawidłowe ustawienie maszyn na hali produkcyjnej wymaga też zadbania o współosiowość wałów różnych układów napędowych, kół, pasów i przekładni. Nieprawidłowe ustawienie może powodować występowanie drgań, prowadzących często do przedwczesnych uszkodzeń elementów, takich jak łożyska, sprzęgła czy uszczelki. W konsekwencji niekiedy prowadzi to do obniżenia sprawności maszyn i zwiększenia ich awaryjności. O współosiowość należy zadbać na etapie poziomowania. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalne przyrządy.

Poziomowanie maszyn – poziomica
Tradycyjna poziomica to podstawowe narzędzie do wstępnego poziomowania maszyn. W celu uzyskania dokładniejszych rezultatów stosuje się jednak bardziej zaawansowane instrumenty.

Dlaczego prawidłowe ustawienie i poziomowanie maszyn jest tak ważne?

Jak już wspomniano, prawidłowe ustawienie i poziomowanie maszyn to czynności ważne z kilku względów. Niezadbanie o te czynniki może prowadzić do:

  • obniżania sprawności maszyn i wydajności całego zakładu,
  • zwiększenia awaryjności sprzętu,
  • wydłużenia czasu realizacji zamówień,
  • zwiększenia kosztów eksploatacyjnych i zmniejszenia zysków,
  • zwiększenia kosztów serwisowych.

Szczególną uwagę na ustawienie i poziomowanie maszyn należy zwracać przy ich relokacji urządzeń. Zazwyczaj wstępne wypoziomowanie należy do obowiązków firmy nadzorującej ten proces, ale warto również samodzielnie sprawdzić, czy każdy element ustawiony jest prawidłowo. Możesz również skorzystać z zewnętrznego usługodawcy dysponującego odpowiednio zaawansowanym sprzętem. To czynność, która w przyszłości prawdopodobnie zaoszczędzi Ci mnóstwo pieniędzy i pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci z przeprowadzeniem tego procesu!

Sprawdź także: Jak zadbać o bezpieczeństwo maszyn podczas relokacji?