gru 30, 2022 Off Comments w Automatyzacja przez
Na co należy uważać podczas robotyzacji procesów produkcji?

Robotyzacja produkcji jest stosowana przez wiele zakładów w celu zwiększenia wydajności realizowanych procesów oraz poprawy pozycji konkurencyjnej na rynku. Prawidłowe przeprowadzenie procesu wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, co pozwala osiągnąć założone cele. Dowiedz się, na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na robotyzację.

Czym jest automatyzacja i robotyzacja produkcji oraz jakie korzyści można dzięki niej osiągnąć?

Robotyzacja procesu produkcji polega na zmniejszaniu udziału człowieka w procesach wytwórczych i zastępowaniu go przez nowoczesne maszyny. Jest ona realizowana głównie w tych zakładach, w których dochodzi do wielokrotnego powtarzania tych samych czynności.

Dlaczego robotyzacja produkcji jest obecnie bardzo popularna w wielu branżach? Składa się na to wiele czynników, w tym to, że automatyzacja:

  • usprawnia przebieg procesów – maszyny są w stanie pracować 24 godziny na dobę,
  • zwiększa wydajność pracy w wyniku skrócenia cykli produkcyjnych czy eliminacji przestojów, co stwarza podstawy do szybkiego realizowania zleceń i ciągłego rozwoju zakładu,
  • generuje liczne oszczędności, w tym związane z minimalizacją zapasów oraz redukcją napraw.

Robotyzacja procesu produkcji zapewnia również lepszą jakość produktów, co jest osiągane dzięki temu, że maszyny precyzyjniej niż pracownik wykonują poszczególne zadania. Aby cały proces przebiegł skutecznie i doprowadził do zamierzonych efektów, musi być realizowany według określonych standardów, o których jest mowa w kolejnych częściach artykułu.

Sprawdź także: Usprawnienie procesu produkcyjnego – jakie niesie korzyści?

Robotyzacja procesów produkcyjnych wymaga odpowiedniego zaplanowania

Jeśli w zakładzie planowana jest robotyzacja produkcji, trzeba uważać, aby odpowiednio się do niej przygotować. Niezbędne jest zrealizowanie fazy decyzyjnej, podczas której analizuje się stan obecny i projektuje przyszłe działania. W jej ramach należy zwrócić uwagę na:

  • zebranie informacji na temat obecnych metod produkcji, przebiegu procesów, wymagań technicznych czy liczby wytwarzanych produktów,
  • dopasowanie rozwiązań automatyzujących do potrzeb zakładu, w tym przy uwzględnieniu wielkości dostępnej przestrzeni.

Istotne jest również określenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na realizację usprawnień. Ponadto trzeba położyć nacisk na wyznaczenie obszarów, w których najczęściej uwidaczniają się wąskie gardła, będące przyczyną przestojów produkcyjnych. Dzięki temu zorientujemy się, jakie procesy wymagają usprawnień, a które są realizowane odpowiednio. W efekcie unikniemy niepotrzebnego wydawania pieniędzy na przykład na wymianę całej linii produkcyjnej.

Robotyzacja procesu produkcji musi w każdym przypadku obejmować etap decyzyjny. Jeśli go nie uwzględnimy, nie określimy celu biznesowego czy zakresu niezbędnych prac. Spowoduje to nieuzasadniony wzrost kosztów i wydłużenie całego procesu. Podczas realizacji tego etapu warto skorzystać z doradztwa ze strony wyspecjalizowanej firmy, na przykład takiej, która zajmuje się wdrażaniem w zakładach koncepcji Lean Management.

Przeczytaj także: Automatyzacja linii produkcyjnej – jak się do niej przygotować?

Robotyzacja produkcji niemożliwa bez testowania

Jeśli realizowana jest automatyzacja i robotyzacja produkcji, poza fazą decyzyjną trzeba uwzględnić etap inwestycyjny. Obejmuje on przygotowanie techniczne robotów i ich dostosowanie do potrzeb zakładu. Temu służą testy, które trwają nawet kilka tygodni albo miesięcy. Ich celem jest dopracowanie linii produkcyjnej, aby działała w pełni efektywnie.

Najłatwiej jest wówczas, gdy roboty mają wykonywać powtarzalne prace i nie trzeba ich programować. Nawet jednak w takiej sytuacji trzeba:

  • dobrać odpowiednie maszyny, urządzenia pomocnicze oraz układy zasilające,
  • zastosować prawidłowe oprogramowanie służące do zarządzania produkcją – nierzadko istnieje potrzeba zbudowania go od nowa, co wydłuża cały proces,
  • wyszkolić personel w zakresie obsługi robotów.

Wyzwania rosną, gdy produkcja jest realizowana nie tylko w sposób masowy, ale również zindywidualizowany (nieseryjny). Wówczas trzeba dodatkowo skonfigurować system.

Dlatego robotyzacja procesów produkcyjnych wymaga, aby podczas harmonogramowania w ramach etapu decyzyjnego uwzględnić czas, jaki jest potrzebny na testowanie. Jeśli się tego nie zrobi, linia produkcyjna może nie działać tak, jak należy, i konieczne będzie jej modernizowanie, co oznacza dalszą stratę czasu oraz pieniędzy.

Testowanie maszyn w zakładzie przemysłowym – inrel.pl

Robotyzacja produkcji wymaga testowania. W jego trakcie sprawdza się działanie maszyn i dostosuje się je do specyfiki funkcjonowania zakładu. Dzięki temu zostanie zapewnione, że po wdrożeniu ulepszeń linia produkcyjna od razu będzie działania efektywnie.

Robotyzacja procesu produkcji to również integracja i kontrola procesów oraz maszyn

Jeśli realizowana ma być automatyzacja i robotyzacja produkcji, trzeba pamiętać o tym, aby każdą maszynę zintegrować z pozostałymi elementami systemu wytwórczego. Zastosowanie robota w zakładzie niekoniecznie poprawi wydajność pracy i zapewni szybszy przepływ materiałów – nierzadko jest tak, że nie może on poprawnie wykonywać zadań, gdyż:

  • nie dysponuje odpowiednimi materiałami – na przykład spawy są zbyt duże,
  • zauważalne jest powolne tempo realizacji wcześniejszych etapów produkcji, co może wiązać się z przestojami w wyniku braku surowców.

Jeśli nie dojdzie do synchronizacji maszyny z całym systemem, efektywność zakładu, zamiast wzrosnąć, może jeszcze spaść. Dlatego, jeśli do tego dojdzie, trzeba cofnąć się do źródła problemów i także tam podjąć działania zaradcze. Dzięki temu wyeliminowane zostanie marnotrawstwo w wyniku oczekiwania na materiały czy istnienia nadmiernych zapasów, co jest istotą koncepcji Lean Management.

Prawidłowo przeprowadzona robotyzacja procesów produkcyjnych nie zapewni zakładowi sukcesu, jeśli nad maszynami w ciągły sposób nie będzie wykonywana kontrola. Obejmuje ona czuwanie nad tym, by cały czas były one sprawne i prawidłowo wykonywały powierzone zadania, a także, w razie potrzeby, były ponownie programowane. Takie zadania powinien realizować doświadczony inżynier.

Interesuje Cię profesjonalna robotyzacja produkcji i rzetelne wsparcie organizacji produkcji? Skorzystaj z naszych usług w celu poprawienia wydajności zakładu oraz zoptymalizowania procesów wytwórczych. Zadzwoń do nas, aby wdrożyć nowoczesną koncepcję Lean Management.