gru 2, 2020 Off Comments w Automatyzacja przez
Automatyzacja procesów produkcji – 5 zalet nowatorskiego rozwiązania

Jak usprawnić funkcjonowanie firmy, zwiększyć produktywność, wyeliminować straty? Bardzo pomocna w tym zakresie może się okazać automatyzacja produkcji. Wdrożenie zaawansowanych rozwiązań jest możliwe w zasadzie w każdym zakładzie wytwórczym. Pozwala m.in. na wyeliminowanie wielu błędów i dopracowanie całego procesu produkcyjnego. Dowiedz się, jakie są najważniejsze korzyści automatycznych rozwiązań.

Spis treści

 Czym jest automatyzacja produkcji?

Czym jest automatyzacja? Oznacza ona wdrażanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie udziału maszyn w procesach, przy jednoczesnym ograniczeniu udziału czynnika ludzkiego. Automatyzacja procesów produkcyjnych jest obecnie stosowana coraz częściej. Obejmuje przede wszystkim zadania powtarzalne, monotonne, ciężkie, ale również wymagające szczególnej precyzji. Jej wdrożenie pozwala na odciążenie pracowników, a jednocześnie zwiększenie wydajności i optymalizację kosztów produkcji.

Sprawdź także: Automatyzacja procesu produkcji – co musisz o niej wiedzieć?

5 zalet automatyzacji procesu produkcyjnego

Proces automatyzacji jest dość złożony i wymaga inwestycji, ale korzyści z usprawnienia produkcji mogą być naprawdę duże. Odpowiedni dobór systemów i urządzeń jest w tym przypadku kluczowy. Dlatego warto powierzyć nadzór nad całą procedurą specjalistom, takim jak INREL. Firmy specjalizujące się w automatyzacji procesów wytwarzania dokładnie wiedzą, w jaki sposób usprawnić pracę każdego zakładu, a podejmowane działania bazują na dokładnej obserwacji i analizie aktualnej sytuacji. Pozwala to na osiągnięciu wielu korzyści! 

Zapewnienie stabilnej realizacji zadań

Tzw. czynnik ludzki jest wysoce niestabilny. Pracownicy są tylko ludźmi, a zatem każdy z nich ma inną wydajność i sposób realizacji zadań. Nie da się również całkowicie uniknąć pomyłek czy też przestojów wynikających z rozmaitych czynników. To naturalne w przypadku prac realizowanych przez personel, ale każda przeszkoda powoduje straty.

Maszyny zawsze pracują dokładnie tak samo, wykonując zadania, jakie zostały zaprogramowane w systemie. Ich praca jest idealnie powtarzalna. Nie ma mowy o pomyłkach czy spowolnieniu działań niezależnie od sytuacji, ponieważ automaty się nie męczą i nie mają gorszych dni. Tym samym zawsze można przewidzieć, ile jednostek zostanie wyprodukowanych w danym dniu czy miesiącu, co ułatwia również zarządzanie dostawami materiałów czy komponentów potrzebnych do produkcji. Jedynymi czynnikami losowymi, jakie mogą negatywnie wpłynąć na stabilność produkcji, są awarie sprzętowe, które zdarzają się bardzo rzadko, szczególnie przy odpowiednim nadzorze i konserwacji.

Ergonomia pracy produkcyjnej

Ergonomia i bezpieczeństwo w pracy są niezwykle ważne. Ich zapewnienie jest jednym z głównych obowiązków pracodawcy. Automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala na oddelegowanie pracowników do lżejszych i obarczonych mniejszym ryzykiem prac, podczas gdy te wymagające i powtarzalne są wykonywane przez roboty lub innego rodzaju maszyny. Tym samym zwiększa się poziom bezpieczeństwa w całym zakładzie. Wzrasta również zadowolenie personelu, który może pracować w znacznie lepszych warunkach. Warto pamiętać, że robotyzacja produkcji nie ma na celu zastąpienia ludzi, a wspieranie ich w taki sposób, by mogli realizować te same zadania efektywniej, bardziej precyzyjnie i bezpieczniej.

Przeczytaj również: Profesjonalne wsparcie automatyzacji produkcji przemysłowej

Większa precyzja wykonywania produkcji

Automatyzacja produkcji przemysłowej ma sens szczególnie tam, gdzie realizacja określonych zadań wymaga wyjątkowej dokładności. Perfekcyjna realizacja precyzyjnych prac przez człowieka wymaga zwykle długotrwałej praktyki oraz odpowiednich predyspozycji. Nawet najlepsi pracownicy zwykle nie są jednak w stanie wyeliminować okresowych pomyłek i błędów skutkujących chociażby stratami materiałowymi. Maszyna za każdym razem wykonuje pracę w dokładnie taki sam sposób. Automatyzacja produkcji umożliwia zastosowanie robotów o wymaganej precyzji, dlatego możliwe jest realizowanie nawet wyjątkowo trudnych zadań z powtarzalnymi wynikami, a ponadto zwykle z większą prędkością.

Demontaż maszyny w fabryce
Automatyzacja produkcji – jakie są zalety z jej zastosowania?

Eliminacja błędów produkcyjnych

Robotyzacja procesów produkcyjnych pozwala również na wspomnianą wcześniej eliminację błędów. Pomyłki stanowią nieodłączną część pracy wykonywanej przez ludzi i nie da się ich uniknąć. Dopiero automatyzacja procesów produkcyjnych umożliwia pełne zapanowanie nad bezbłędnym wykonywaniem określonych zadań. Dzięki temu można zoptymalizować koszty i zwiększyć zyski. Eliminacja błędów wpływa również na przyjazność procesu produkcyjnego dla środowiska ze względu na zmniejszoną ilość odpadów.

Przeczytaj także: Automatyzacja produkcji – wady i zalety systemu zarządzania Lean Management

Możliwość integracji maszyn i stanowisk roboczych

Zakład produkcyjny przyszłości powinien się opierać na harmonijnej integracji człowieka, maszyny i produktu. Dzięki temu można do maksimum wykorzystać potencjał produkcyjny danej linii czy zakładu. Sprawnie działająca sieć połączeń pomiędzy stanowiskami roboczymi a maszynami pozwala stale doskonalić procesy produkcji i zwiększać efektywność przedsiębiorstwa. Odpowiednio wdrożona automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych pomoże osiągnąć symetrię pomiędzy pracą maszyn a ludzi, zapewniając optymalne efekty.

Planujesz wprowadzenie automatyzacji produkcji w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami! Z chęcią pomożemy w zorganizowaniu tego procesu oraz odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!