lis 5, 2021 Off Comments w Automatyzacja przez
Profesjonalne wsparcie automatyzacji produkcji przemysłowej

Automatyzacja produkcji przemysłowej jest obecnie koniecznością. Firmy, które chcą dotrzymać kroku rosnącej konkurencji, wdrażają rozwiązania, które optymalizują koszty produkcji, a jednocześnie podnoszą jakość i powtarzalność wyrobów. Jednak wdrożenie takich zmian w przedsiębiorstwie to często prawdziwa rewolucja. Dlatego warto sobie zapewnić sobie wsparcie profesjonalistów. Dowiedz się więcej na ten temat.

Spis treści

Jakie korzyści przynosi automatyzacja produkcji przemysłowej?

Automatyzacja produkcji przemysłowej to nic innego jak zastąpienie pracy ludzkich rąk działaniem maszyn wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Systemy automatyki przemysłowej obejmują szerokie spektrum działań – uzależnionych od profilu działalności przedsiębiorstwa. Mogą być wdrożone m.in.:

  • na liniach produkcyjnych, a szczególnie montażowych,
  • w maszynach montażowych i transportowych,
  • w systemie magazynowania,
  • w obszarze rejestracji zdarzeń, czyli m.in. monitoringu.

Wprowadzenie takich rozwiązań to inwestycja w:

  • ograniczenie do minimum błędów w procesie produkcyjnym – dobrze skalibrowane maszyny, zawiadywane przez zaawansowane oprogramowanie są niemal nieomylne. Praca człowieka jest obarczona znacznie większym ryzykiem błędów,
  • zwiększenie wydajności – automatyczne maszyny i linie produkcyjne mogą wykonywać zadania znacznie szybciej niż pracownicy,
  • optymalizację kosztów produkcji – dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu bardzo często można zredukować kadrę pracowniczą, a ponadto np. ograniczyć straty materiałowe czy związane z nieprzewidzianymi przestojami. To wszystko prowadzi do obniżenia ceny wytworzenia elementów.

W ostatecznym rozrachunku automatyzacja produkcji przemysłowej, która została prawidłowo przeprowadzona, pozwala na zwiększenie rentowności działalności oraz podniesienie konkurencyjności. Warto jednak podkreślić ponownie, że musi zostać dobrze przeprowadzona.

Sprawdź również: Usprawnienie procesu produkcyjnego – jakie niesie korzyści?

Zautomatyzowana linia produkcyjna

Automatyzacja produkcji przemysłowej: ewolucja, a nie rewolucja

W jaki sposób dokonać transformacji zakładu produkcyjnego – tak, aby jego praca była bardziej zautomatyzowana, a przez to wydajniejsza i bezpieczniejsza. Wdrożenie zmian nie powinno być ani gwałtowne, ani chaotyczne. Działając w ten sposób, można narazić się na straty finansowe oraz dużą frustrację. Automatyzacja produkcji przemysłowej musi się odbyć ściśle zaplanowaną ścieżką, którą warto wypracować z ekspertami. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty: specjaliści w tym zakresie podpowiedzą odpowiednie rozwiązania. Takie, które z jednej strony zoptymalizują koszty, a z drugiej maksymalnie zwiększą efektywność działań produkcyjnych w odniesieniu do budżetu przeznaczonego na automatyzację.

W efekcie cały proces odbędzie się etapami, stanie się przewidywalny, bezpieczny i nie zaburzy normalnego funkcjonowania zakładu. A jak to powinno wyglądać w praktyce?

Przeczytaj również: Automatyzacja procesu produkcji – co musisz o niej wiedzieć?

Pogłębiony audyt to podstawa do podjęcia jakichkolwiek działań

Pierwszym etapem ekspertów do spraw automatyzacji z zakładem produkcyjnym jest precyzyjne określenie potrzeb. Konieczne jest:

  • przyjrzenie się obecnie obowiązującemu procesowi produkcyjnemu na wszystkich jego etapach,
  • zidentyfikowanie problemów i wyzwań, z jakimi obecnie mierzy się zakład,
  • wychwycenie wszystkich momentów, w których możliwa jest automatyzacja oraz skrócenie czasu działania (w duchu metod lean management),
  • określenie docelowych efektów, jakie ma przynieść automatyzacja.

Przygotowanie rozwiązań automatyzujących

Eksperci, po dokładnym zbadaniu potrzeb i procesu produkcyjnego w firmie, przygotowują koncepcję rozwiązań, które mogą zostać wdrożone i przedstawiają je klientowi. Na tym etapie dokładnie przygląda się też budżetowi, jaki jest związany z taką inwestycją, a także ramom czasowym, w których może być ona zrealizowana. W przypadku małych zakładów może chodzić tylko (i aż) o wymianę linii produkcyjnej, a przy dużych – o modernizację całego parku maszynowego. 

Opracowanie harmonogramu wdrożenia automatyzacji

Automatyzacja produkcji przemysłowej powinna się odbywać tak, aby wdrożenie nowych maszyn i urządzeń nie powodowało długotrwałych przestojów w działaniu zakładu. Dlatego powinna się odbyć zgodnie z ustalonym z dużym wyprzedzeniem harmonogramem – tak, aby możliwe było np. rozłożenie w czasie realizacji zamówień klientów czy dotowarowania w surowce produkcyjne. Eksperci podpowiedzą, w jaki sposób dokonać transformacji w najmniej „bolesny” i kosztochłonny sposób.

Wdrożenie rozwiązań automatyzujących

Wprowadzenie nowych linii technologicznych to najważniejsza część przedsięwzięcia – jest to również zadanie dla firmy, która realizuje całe zlecenie. Jej odpowiedzialnością jest zarówno dostarczenie nowych maszyn i urządzeń do zakładu, jak również jego ustawienie, kalibracja, przetestowanie na miejsce oraz rozruch. Specjaliści szkolą również pracowników z obsługi nowego sprzętu i zapewniają wsparcie serwisowe. Dzięki temu cały proces odbywa się w możliwie najkrótszym czasie, a jednocześnie bezpiecznie.

Potrzebujesz wsparcia przy automatyzacji procesów produkcyjnych w Twojej firmie? Zgłoś się do INREL. Wspólnie wypracujemy rozwiązania, dzięki którym osiągniesz większą wydajność. Skontaktuj się z nami!