wrz 30, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Transport linii produkcyjnych – jak go sprawnie przeprowadzić?

Czasami zachodzi konieczność przetransportowania całych linii produkcyjnych do innego miejsca. Nie da się zrobić tego samodzielnie, dlatego należy zatrudnić profesjonalną firmę. Cały proces powinien również przebiegać z zachowaniem określonych zasad. Jak poprawnie przeprowadzić transport linii produkcyjnych? O czym warto pamiętać?

Spis treści

Planowanie transportu linii produkcyjnych

Transport linii produkcyjnych powinien być odpowiednio zaplanowany. Trzeba przemyśleć, w jaki sposób zostaną przewiezione poszczególne elementy i które z nich trzeba przetransportować jako pierwsze. Znaczenie ma też zorganizowanie pomocy specjalistów będących w stanie poprawnie zdemontować całe maszyny, a następnie zamontować je ponownie w docelowym miejscu. Z tego powodu relokacja linii produkcyjnej powinna składać się z następujących etapów:

  • demontaż maszyn,
  • zabezpieczenie maszyn,
  • załadunek,
  • przewóz,
  • rozładunek i rozpakowanie,
  • ponowny montaż i uruchomienie.

Nie w każdym przypadku sprawdzi się ten sam sposób transportu. Trzeba więc dokładnie przeanalizować wszelkie czynniki i dobrać taką metodę, która sprawdzi się najlepiej podczas przewozu konkretnego typu maszyn. Niektóre sprzęty są również wyjątkowo delikatne, dlatego wymagają specjalnego zabezpieczenia przed transportem.

Zajmujemy się relokacją i instalacją maszyn oraz urządzeń. Potrzebujesz pomocy ? Skontaktuj się z nami!

Odpowiednie przygotowanie miejsca docelowego przed transportem linii produkcyjnych

Zanim zaczniesz pakować i przewozić wszelkie urządzenia, powinieneś pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu miejsca docelowego. Dzięki temu rozłożenie i ponowne zamontowanie maszyn będzie znacznie łatwiejsze i sprawniejsze. Nie dojdzie do chaosu spowodowanego np. brakiem miejsca. Czasem warto więc przeprowadzać relokację maszyn stopniowo, by odpowiednio zaaranżować przestrzeń na nowej hali produkcyjnej.

Trzeba również pamiętać o tym, że maszyny przemysłowe wymagają podłączenia określonych instalacji. Należy doprowadzić je w określone punkty hali produkcyjnej odpowiednio wcześnie. Konieczne jest również zadbanie o zaplanowanie rozmieszczenia maszyn w taki sposób, by pozwalały na bezpieczne korzystanie i przechodzenie pomiędzy nimi.

Przeczytaj także: Instalacja linii produkcyjnych – czynniki decydujące o rozmieszczeniu maszyn

Kwestie techniczne podczas transportu linii produkcyjnej

Transport linii produkcyjnej wiąże się z koniecznością dokonania wielu pomiarów. Należy poznać dokładne wymiary każdej maszyny i zaplanować sposób ich rozmieszczenia w nowym obiekcie. Znaczenie ma również możliwość załadowania konkretnego urządzenia na samochód lub inny środek transportu. Z tego powodu oprócz wymiarów trzeba zwrócić uwagę także na masę sprzętu.

Przyda się także dokumentacja techniczna zdobyta prosto od producenta konkretnej maszyny. Dzięki temu cały demontaż i montaż może przebiegać sprawnie. Znaczenie ma bowiem dostosowanie konkretnych technik i sposobu przewożenia do wymagań danego urządzenia. Dzięki temu znika ryzyko uszkodzenia maszyny w trakcie prowadzonych prac.

Przeczytaj: Relokacja linii produkcyjnych – czym się kierować przy wyborze wykonawcy?

Odpowiednie zabezpieczenie maszyn do transportu linii produkcyjnej

Linia produkcyjna w zakładzie przemysłowym

Wszystkie przewożone maszyny powinny być zabezpieczone w taki sposób, by nie ulec awarii podczas transportu. Z tego powodu należy odpowiednio wcześnie przygotować materiały pozwalające na ich poprawne zapakowanie. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy firm, które oferują profesjonalny transport linii produkcyjnych. Zajmują się one bowiem nie tylko demontażem urządzeń, lecz także ich zabezpieczaniem i odpowiednim pakowaniem na wybrany środek transportu. Dzięki temu nie musisz martwić się koniecznością samodzielnego przygotowania maszyn we właściwy sposób.

Ponowny montaż linii produkcyjnych

Po przetransportowaniu linii produkcyjnych do nowej siedziby firmy konieczne jest ich ponowne połączenie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wszystko musi przebiegać zgodnie ze wskazaniami w dokumentacji technicznej konkretnego urządzenia oraz zachowaniem norm bezpieczeństwa. Pracownicy montujący linię produkcyjną po jej przywiezieniu muszą być odpowiednio wykwalifikowani. Po zakończeniu całego procesu trzeba też uruchomić ją „na sucho”, by sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Maszyny nie mogą bowiem sprawiać zagrożenia dla pracowników i muszą być zamontowane zgodnie z przepisami BHP.

Przeczytaj również: Profesjonalny montaż linii produkcyjnej i technologicznej

Profesjonalny transport linii produkcyjnych

Transportowanie linii produkcyjnych na własną rękę może być dość problematyczne. Konieczne jest dysponowanie odpowiednimi pojazdami, materiałami do zabezpieczania urządzeń oraz uprawnieniami, które pozwalają na ponowny montaż całej linii. Z tego powodu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na usługi profesjonalistów. Firmy zajmujące się transportem linii produkcyjnych dysponują niezbędnym sprzętem i mają doświadczenie, które pozwala na przeprowadzenie całego procesu niezwykle sprawnie. Szukasz firmy, która przeprowadzi transport linii produkcyjnych w profesjonalny i bezpieczny sposób? Zapraszamy do kontaktu!