mar 28, 2022 Off Comments w Automatyzacja przez
Automatyzacja produkcji – wady i zalety systemu zarządzania Lean Management

Lean Management to jedna z najpopularniejszych metodologii zarządzania dążąca przede wszystkim do minimalizacji obciążeń, niepotrzebnych kosztów i czynności w celu maksymalizacji efektywności i zysków. Jednym z jej narzędzi jest automatyzacja produkcji, choć wdrożenie Lean Management powinno obejmować znacznie więcej kroków. Dowiedz się, jakie są zalety i wady tego systemu.

Czym jest Lean Management?

Lean Management, nazywane czasami także „odchudzonym” lub „szczupłym” zarządzaniem to metodologia, która powstała w Japonii. Kraj ten po II wojnie światowej próbował odbudować swoją gospodarkę, a stosunkowo niewielka wówczas firma Toyota Motor Company opracowała system zarządzania, który kilkadziesiąt lat później był już stosowany na całym świecie. Koncepcja Lean Management opracowana w fabrykach Toyoty opiera się na pięciu filarach, którymi są:

  • zdefiniowanie wartości dla klienta,
  • określenie strumienia wartości i wszystkich czynności w tym strumieniu,
  • zapewnienie swobodnego przepływu materiałów i surowców,
  • wdrożenie tzw. systemu ssącego w relacji klient – dostawca (dostosowanie podaży do popytu),
  • ciągłe doskonalenie.

Niezwykle istotne jest również eliminowanie wszystkich źródeł marnotrawstwa występujących w organizacji. Należy przy tym rozpocząć od tych, które w największym stopniu wpływają niekorzystnie na wartość dla klienta. Metoda Lean Management nazywa aż osiem źródeł marnotrawstwa. Są to:

  • nadprodukcja,
  • zbędny ruch,
  • oczekiwanie,
  • zbędny transport,
  • nadmierne zapasy,
  • wady,
  • nadmierne przetwarzanie,
  • niewykorzystany potencjał pracowników.

Wdrożenie Lean Management jest możliwe w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego profilu czy skali. Zazwyczaj wiąże się z automatyzacją pewnych procesów, co pozwala wyeliminować niektóre rodzaje marnotrawstwa i zwiększyć efektywność. Często niesie za sobą liczne korzyści – to dlatego metoda jest tak popularna.

Sprawdź także: Metoda 5S w praktyce Lean Management – na czym polega?

Lean Management – wady i zalety

„Odchudzenie” działalności przedsiębiorstwa może nieść za sobą wiele korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że żadna metoda nie jest idealna czy w stu procentach odporna na błędy. Podobnie jest z Lean Management. Wady i zalety tej metody wraz z krótkim omówieniem znajdziesz poniżej.

Zalety Lean Management

Wśród podstawowych zalet Lean Management na pewno należy wymienić ograniczenie trwonienia zasobów i strat powstających przy produkcji. W efekcie prowadzi to do wyraźnego obniżenia kosztów działalności. Rezygnacja z gromadzenia zapasów i podaż odpowiadająca na popyt to sposób na kolejne oszczędności za sprawą braku konieczności utrzymywania dużych magazynów czy strat związanych z „psuciem się” gotowych produktów lub ich komponentów.

Automatyzacja i ciągłe doskonalenie procesów to sposób na skrócenie czasu potrzebnego na wytwarzanie danych produktów czy usług oraz ich dostarczenie do klienta. Dzięki temu przepływ środków pieniężnych w firmie przyspiesza, a produktywność się zwiększa. Wdrożenie Lean Management zwykle pozwala również zwiększyć jakość oferowanych dóbr i usług. Co więcej, poprawia warunki pracy. Lean Management zakłada między innymi większą współpracę pomiędzy kadrą zarządzającą a szeregowymi pracownikami, doszkalanie tych drugich oraz zwiększanie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Główne zalety Lean Management powodują więc zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku oraz maksymalizację produktywności i zysków.

Przeczytaj również: Wydajność a produktywność zakładu produkcyjnego

Wśród zalet Lean Management na pewno należy wymienić redukcję kosztów. Jest to możliwe między innymi dzięki rezygnacji z dużych powierzchni magazynowych wykorzystywanych do tej pory na przechowywanie zbędnych materiałów i wyrobów.

lean Management w polityce magazynowej

Wady Lean Management

Czy zatem Lean Management ma jakieś wady? Wiele zależy od tego, w jaki sposób jest wdrażana ta metodologia. Niewłaściwe podejście może sprawić, że nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale w skrajnych przypadkach wręcz pogorszy funkcjonowanie firmy. Nie można zapominać, że wdrażanie Lean Management wymaga całościowej transformacji kultury organizacji. To nie tylko zestaw narzędzi, ale cała filozofia wymagająca zmiany podejścia. Konieczne jest zaangażowanie wszystkich członków załogi. Trzeba też wziąć pod uwagę, że zmiany w ramach Lean Management wymagają czasu. Konieczna jest nauka pracy zespołowej i nowych schematów postępowania. Wskazany jest również nadzór specjalisty w tym zakresie – tzw. supervisora, który pokieruje zmianami i upewni się, że są wdrażane w odpowiedni sposób.

Automatyzacja produkcji zgodnie z zasadami Lean Management

Automatyzacja produkcji często pozwala na:

  • skrócenie cykli produkcyjnych,
  • eliminację błędów,
  • eliminację przestojów spowodowanych brakiem komponentów,
  • zwiększenie wydajności,
  • rezygnację z przechowywania dużych zapasów komponentów.

Pomaga w redukowaniu marnotrawstwa oraz usprawnieniu wielu procesów. Dlatego jest bardzo częstym elementem wdrażania Lean Management w firmach produkcyjnych. Automatyzacja procesów produkcyjnych musi być jednak odpowiednio zaplanowana – tylko wówczas przynosi oczekiwane korzyści. 

Sprawdź także: Profesjonalne wsparcie automatyzacji produkcji przemysłowej

Modernizacja produkcji w oparciu o zasady Lean Management może być znakomitą inwestycją. Warto zaufać w tym zakresie ekspertom, którzy pokierują całym procesem i zadbają o maksymalizację korzyści. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu z Inrel! Chętnie pomożemy Twojej firmie „odchudzić” procedury i zwiększyć konkurencyjność na rynku!