lut 25, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Pasy transportowe – jaką pełnią rolę przy relokacji maszyn?

Podczas transportowania ciężkich i dużych przedmiotów konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich elementów zabezpieczających. Wśród nich pojawiają się m.in. pasy zabezpieczające. Jak działają takie produkty i dlaczego są tak powszechnie wykorzystywane przy relokacji maszyn?

Do czego wykorzystuje się pasy transportowe?

Pasy zabezpieczające są powszechnie wykorzystywane podczas transportu różnych przedmiotów, zwykle dużych i ciężkich. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku lawet, przyczepek czy ciężarówek, na których umieszczony jest towar. Zapobiegają one przypadkowemu zsunięciu się przewożonych ładunków, zabezpieczając zarówno kierowcę, jak i innych uczestników ruchu. Ich zastosowanie wynika z obowiązujących przepisów prawa.

Sprawdź również: Kiedy warto skorzystać z usług relokacji maszyn?

Rodzaje pasów transportowych

Pasy transportowe są dostępne w różnych wariantach. Przede wszystkim znaczenie ma ich wytrzymałość. Na rynku znaleźć można pasy od 1-tonowych do nawet 10-tonowych. Mają one również różne długości. Wybór odpowiedniego zależy od tego, jak duży jest przewożony ładunek i czy z wykorzystaniem konkretnego pasa da się go opleść w odpowiedni sposób. Produkty tego typu można również regulować.

Podczas relokacji maszyn przemysłowych najczęściej stosuje się pasy mocujące o dużej wytrzymałości. Są to modele powyżej 5 ton. Pozwalają one na zamocowanie na TIR-ach, którymi zwykle przewozi się tak ciężkie ładunki. 

Znaczenie ma też szerokość pasów ładunkowych. Zwykle wiąże się ona z wytrzymałością. Pasy wykorzystywane podczas relokacji maszyn będą więc naturalnie szersze niż te przydatne w trakcie przewożenia mebli.

Materiały stosowane do produkcji pasów ładunkowych

Pasy do zabezpieczenia ładunku produkuje się z wytrzymałych materiałów. Mowa tu przede wszystkim o poliestrze, poliamidzie oraz polipropylenie. Ten ostatni surowiec jest odporny na działanie substancji chemicznych, dlatego poleca się go do zabezpieczania ładunków w trudnych warunkach. Zastosowane materiały umożliwiają uzyskanie dużej żywotności pasów, jednak po każdym transporcie warto sprawdzić ich stan. Po pewnym czasie użytkowania konieczne może okazać się wymienienie ich na nowe egzemplarze.

Pasy ładunkowe wykorzystywane do zabezpieczenia transportowanych ładunków

Normy pasów transportowych

Pasy mocujące muszą być zgodne z odpowiednią normą, najczęściej EN 12195-2. Warto, by jednocześnie pozwalały one na transport międzynarodowy. Zdarza się bowiem, że relokacje maszyn przemysłowych są przeprowadzane na większe odległości, czasem nawet do innych państw. Wówczas zabezpieczenie musi być zgodne z normami międzynarodowymi.

Pasy ładunkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na eksploatację, obciążenie, a także czynniki atmosferyczne. Mowa tu przede wszystkim o elementach metalowych. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie korodują po dłuższym czasie użytkowania i zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo.

Profesjonalna relokacja maszyn a ich zabezpieczenie

Profesjonalne firmy zajmujące się relokacją maszyn przemysłowych dysponują własnymi pasami do zabezpieczenia ładunku. Takie produkty są wówczas dostosowane m.in. do konstrukcji samochodu wykorzystywanego do transportu. Muszą mieć bowiem odpowiednie zaczepy, pozwalające na stabilne przymocowanie do pojazdu.

Proces relokacji maszyn jest dość skomplikowany. Po rozmontowaniu urządzeń znajdujących się w starej lokalizacji następuje ich zabezpieczenie. To właśnie wtedy przydają się pasy transportowe. Muszą być one odpowiednio napięte i przymocowane do ładunku. Z tego powodu dobrym pomysłem okazuje się korzystanie z usług profesjonalistów. Dysponują oni nie tylko elementami niezbędnymi do zabezpieczenia przewożonych maszyn, lecz także umiejętnościami i doświadczeniem. Dzięki temu mogą działać sprawnie i zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek wypadku w trakcie transportu.

Przeczytaj również: Jak przewozić i chronić ładunki ponadgabarytowe?

Pasy zabezpieczające ładunek a prawo

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku jest również regulowane przez obowiązujące przepisy. Mocowanie pasów transportowych powinno odbywać się w określony sposób. W przypadku poszczególnych towarów obowiązuje też minimalna liczba takich zabezpieczeń. W innym razie można narazić się na mandat i brak możliwości kontynuowania podróży. W przypadku samochodów wykorzystuje się zwykle co najmniej 2-3 pasy, jednak maszyny przemysłowe zwykle są cięższe. Dla bezpieczeństwa profesjonalne firmy stosują więc znacznie więcej elementów tego typu. Specjaliści wiedzą, jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek, by zapobiec jego przesuwaniu się w trakcie jazdy.

Szukasz firmy zajmującej się relokacją maszyn? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami!