cze 30, 2023 Off Comments w Automatyzacja przez
Modernizacja czy wymiana linii montażowej – które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy

Linia montażowa to newralgiczny element przedsiębiorstw produkcyjnych, który decyduje o sprawności procesów wytwórczych. Jeśli jest ona w dobrym stanie, zapewnia ciągłość produkcji, co wpływa na poziom zysków osiąganych przez zakład. Czasem jednak istnieje potrzeba jej modernizacji bądź wymiany – w artykule podpowiemy, kiedy jest to zalecane.

Co to jest wymiana oraz modernizacja maszyn przemysłowych?

Linia montażowa, w zależności od tego, w jakim stanie znajdują się jej poszczególne komponenty, może wymagać wymiany bądź modernizacji

Ten pierwszy sposób polega na wyłączeniu z eksploatacji zużytych maszyn i zakupie nowych bądź używanych urządzeń. Wymianie może podlegać zarówno cała linia, jak i jej wybrane elementy – przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie skontrolować to, jak one działają i w jakim stopniu zapewniają one produktywność.

Jeśli chodzi o modernizację, pod tym pojęciem kryje się ogół działań, które polegają na dostosowaniu linii produkcyjnej do nowych warunków, w jakich znalazł się zakład. Można to osiągnąć poprzez:

  • przeprojektowanie procesu produkcji,
  • zwiększenie poziomu automatyzacji, na przykład w wyniku zakupu robotów przemysłowych,
  • integrację systemów automatyki przemysłowej,
  • naprawę i konserwację maszyn.

Linia montażowa może zostać zmodernizowana albo wymieniona wówczas, gdy w firmie wdrażana jest filozofia Lean Management. To system zarządzania przedsiębiorstwem, który poprzez eliminację różnych przejawów marnotrawstwa zmierza do uzyskania maksymalnej sprawności zarządzania oraz odpowiedniej jakości produktów czy usług.

Kiedy linia montażowa wymaga modernizacji, a kiedy wymiany maszyn?

Pomimo różnic między modernizacją a wymianą linii przemysłowych, faktem jest, że realizacja obu procesów często wynika z podobnych pobudek. Są one uruchamiane na przykład wtedy, gdy coraz częściej obserwowane są problemy z wydajnością czy jakością, negatywnie wpływające na osiągane zyski oraz motywację pracowników. Może to być wynikiem tego, do czego eliminacji zmierza koncepcja Lean, a więc:

  • nadprodukcji, czyli wytwarzania wyrobów z wyprzedzeniem, bez rzeczywistego zapotrzebowania ze strony klientów,
  • długich okresów bezczynności ludzi czy maszyn – tego typu problemy wywołują błędy pracowników czy brak koordynacji między stanowiskami roboczymi,
  • nadmiernych zapasów, które generują niepotrzebne koszty.

Linia montażowa powinna zostać zmodernizowana bądź wymieniona wówczas, gdy stale powtarzają się usterki sprzętów, skutkujące przestojami i opóźnieniami w realizacji zamówień klientów. Może to powodować niezadowolenie ze strony konsumentów, przejawiające się spadkiem liczby zleceń.

Sytuacja, w której dotychczas używane urządzenia nie są w stanie sprostać wymaganiom produkcji, to jeden z najczęstszych powodów, dla których podejmowana jest naprawa bądź wymiana maszyn przemysłowych. Może to być wynikiem intensywnej ekspansji rynkowej i tego, że linia nie pozwala na zwiększenie skali produkcji.

Kiedy lepiej zmodernizować linię produkcyjną?

Mimo takich zbieżności, trzeba podkreślić, że modernizacja czasem wynika z innych powodów niż wymiana linii montażowej. Naprawa i konserwacja maszyn przemysłowych jest bardziej polecana wtedy, gdy istnieją problemy z wydajnością, ale można je rozwiązać poprzez:

  • uzupełnienie już używanych sprzętów jednym bądź kilkoma robotami,
  • przeprogramowanie bądź ponowną kalibrację wykorzystywanych systemów,
  • zmianę umiejscowienia niektórych elementów linii – oszczędność miejsca pozwala zastosować dodatkowe komponenty, które zwiększą produktywność zakładu.

Kiedy lepiej wymienić linię produkcyjną?

Z kolei wymiana linii przemysłowej jest zalecana przede wszystkim wówczas, gdy dotychczas użytkowane maszyny są przestarzałe i generują zbyt wiele usterek – często lepiej jest zainwestować w nowocześniejsze rozwiązania niż ponosić kolejne koszty związane z usuwaniem awarii. Do takiej inwestycji powinno dojść na przykład wtedy, gdy pracownicy stale skarżą się na niską funkcjonalność sprzętów.

Linia montażowa może zostać wymieniona również w sytuacji, gdy nie wypełnia ona nowych standardów, na przykład pod kątem emisji zanieczyszczeń czy energooszczędności. Takie działanie zalecamy też wtedy, jeśli zakład chce oprzeć swoją przewagę konkurencyjną na innowacjach – w tym wypadku zakup nowoczesnych, oferujących zwiększony poziom automatyzacji robotów jest niezbędny.

Przeczytaj również: Dlaczego inwestycja w usprawnienie pracy na produkcji jest opłacalna?

 Linia montażowa oparta na nowoczesnych robotach - inrel.pl

Linia montażowa może zostać zmodernizowana bądź wymieniona poprzez zastosowanie innowacyjnych robotów. Dzięki nim dojdzie do zwiększenia produktywności i jakości pracy, a także eliminacji pomyłek, jakie zdarzają się wśród pracowników.

O czym musisz pamiętać, jeśli linia montażowa będzie modernizowana bądź wymieniana?

Bez względu na to, czy w Twoim zakładzie planowana jest modernizacja maszyn przemysłowych, czy wymiana starych urządzeń na nowe, pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę różne czynniki. Chodzi o:

  • zakres problemów, jakie uwidaczniają się w firmie – podjęte działania muszą być konkretną odpowiedzią na nie, dlatego nie warto poprzestać na konserwacji urządzeń, jeśli pracownicy skarżą się na ograniczoną ergonomię podczas ich obsługi,
  • perspektywę finansową – trzeba dokładnie określić koszt działań i zapewnić odpowiednie środki finansowe,
  • możliwości Twojego zakładu pod kątem dostępnej przestrzeni – modernizacja może wymagać zakupu nowych sprzętów, które nie zmieszczą się w dotychczasowej hali; w takim wypadku zaistnieje potrzeba wynajęcia czy zakupu nowego pomieszczenia, co trzeba uwzględnić w kosztorysie.

Niezbędne jest prawidłowe zaplanowanie całego procesu, co wiąże się z zapewnieniem koordynacji między poszczególnymi działaniami oraz doborem odpowiednich maszyn. Ważne jest również przeszkolenie pracowników z zakresu obsługi nowych sprzętów.

Z uwagi na dużą złożoność przedsięwzięcia, linia montażowa powinna być ulepszana z pomocą doświadczonej firmy. Skorzystanie z jej usług zagwarantuje zastosowanie odpowiedniej technologii, czyli takiej, która jest ściśle dopasowana do rodzaju i charakteru działalności prowadzonej przez zakład oraz Twoich możliwości finansowych.

Sprawdź także: Automatyzacja linii produkcyjnej – jak się do niej przygotować?

Interesuje Cię profesjonalne wsparcie organizacji produkcji? Twoja linia montażowa wymaga modernizacji lub wymiany, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Zadzwoń do naszej firmy, aby bezpłatnie wycenić zlecenie.