sty 30, 2023 Off Comments w Relokacja przez
6 często zadawanych pytań na temat relokacji linii produkcyjnych

Relokacja linii produkcyjnych pozwala zwiększyć efektywność zakładu w wyniku na przykład pozbycia się starych, mocno wyeksploatowanych urządzeń czy przeniesienia działalności w miejsce oferujące dostęp do lepszego rynku. W związku z relokacją zwykle pojawiają się pewne pytania. W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej formułowane spośród nich.

1. Na czym polega relokacja linii produkcyjnych?

Relokacja linii produkcyjnych to złożone przedsięwzięcie, często mające bardzo skomplikowany charakter, szczególnie jeśli jest realizowane pomiędzy zakładami zlokalizowanymi daleko od siebie, na dwóch różnych kontynentach. Wymaga ono odpowiedniego zaplanowania, aby wszystko odbyło się w sprawny i bezpieczny sposób. Obejmuje to:

  • skompletowanie dokumentów, w tym zezwoleń transportowych,
  • dobranie prawidłowych sposobów zabezpieczenia towarów,
  • wyznaczenie optymalnej trasy,
  • zaprojektowanie linii produkcyjnej w docelowym miejscu.

Dalsze etapy procesu, jakim jest relokacja linii produkcyjnych, to demontaż urządzeń, ich zapakowanie i umieszczenie na samochodach ciężarowych, a także transport w miejsce docelowe. Końcowe fazy to rozładunek maszyn i ich instalacja w nowym miejscu, co obejmuje wykonanie instalacji i przyłączy, ustawienie urządzeń oraz zimny rozruch.

Każdy spośród takich etapów powinien być zrealizowany przez wykwalifikowany personel. Dzięki temu można zapobiec opóźnieniom i stratom finansowym, wynikającym na przykład ze zniszczenia ładunku.

2. Kiedy warto zdecydować się na relokację maszyn i urządzeń?

Przenoszenie elementów linii produkcyjnej jest zalecane na przykład wówczas, gdy w zakładzie przeprowadzana jest modernizacja i doszło do zakupu nowych maszyn. W takim wypadku stare sprzęty można przewieźć do innego oddziału firmy albo sprzedać je.

Relokacja linii produkcyjnej często wykonywana jest też w obliczu:

  • zmiany siedziby zakładu z uwagi na przykład na chęć podniesienia prestiżu,
  • rozpoczęcia przez firmę działalności w innej branży niż dotychczas,
  • zakończenia funkcjonowania na rynku.

Nad relokacją warto zastanowić się także wtedy, gdy zakład zamierza zoptymalizować swoją działalność. Można to zrobić na przykład poprzez uruchomienie nowego oddziału na rynku, który daje dostęp do wielu klientów i partnerów biznesowych oraz zapewnia lepsze możliwości pozyskania zewnętrznego kapitału.

Sprawdź również: Przenoszenie linii produkcyjnych – planowanie procesu logistycznego krok po kroku

3. Przewóz jakich maszyn umożliwia relokacja linii produkcyjnych?

Relokacja linii produkcyjnych może zostać przeprowadzona w każdym zakładzie – nie ma w tym względzie znaczenia, na jakim terenie on działa oraz jaki typ urządzeń trzeba przewieźć. Jeśli stosowane są odpowiednie zabezpieczenia i środki transportu, całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem nawet wtedy, gdy trzeba przenieść:

  • dużą ilość sprzętów na znaczną odległość,
  • maszyny, które mają ponadwymiarowe gabaryty.

Takie możliwości daje to, że w ramach transportu intermodalnego wykorzystuje się różnorodne środki przewozu. Podstawą są pojemne kontenery, w których każdy ładunek można odpowiednio zabezpieczyć. Manipuluje się nimi w całości, co przyspiesza realizację relokacji. W przypadku dużych i ciężkich maszyn, zamiast kontenerowców, w transporcie morskim można wykorzystać również pływające żurawie, samochodowce czy ciężarowce konstrukcyjne. Pozwalają one przewieźć każdy element linii produkcyjnej.

4. Co wpływa na czas trwania relokacji?

Przenoszenie maszyn i urządzeń może trwać kilka godzin, dni, a nawet miesięcy – wszystko zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest odległość, na jaką ma zostać dokonany przewóz – znacznie więcej czasu zajmie relokacji linii produkcyjnych między dwoma państwami czy kontynentami niż wewnątrzzakładowa.

Inne czynniki to liczba oraz poziom skomplikowania maszyn. Jeśli jest ich bardzo dużo i są one trudne w montażu, ich przeniesienie będzie trwało dłużej. Duże znaczenie ma też konieczność załatwienia określonych formalności, czyli na przykład zgromadzenia dokumentów celnych, a także ewentualne przeszkody, związane na przykład z awariami urządzeń czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi podczas transportu drogą morską – każda tego typu sytuacja wydłuża realizację przedsięwzięcia. Ważne jest, aby w fazie planowania uwzględnić takie trudności, aby później nie doszło do opóźnień.

Przeczytaj również: Co wpływa na czas trwania relokacji maszyn?

5. Jak bezpiecznie przeprowadzić relokację maszyn?

Relokacja linii produkcyjnych w każdym przypadku powinna zostać zrealizowana przez doświadczony zespół, który dysponuje odpowiednimi umiejętnościami oraz wiedzą. W skład takiego zespołu powinni wejść specjaliści, którzy zapewnią:

  • prawidłowe przygotowanie, a także kontrolę nad całym przedsięwzięciem na każdym etapie jego realizacji – tym zwykle zajmuje się inżynier nadzoru,
  • dobór i wdrożenie odpowiednich systemów, na przykład jeśli chodzi o demontaż i montaż maszyn – takie zadania wykonują elektrycy, ślusarze czy hydraulicy.

Bezpieczne zrealizowanie relokacji wymaga ponadto skorzystania z odpowiednich sprzętów. Chodzi głównie o te, które służą do manipulacji ładunkami, w tym podczas załadunku i wyładunku (rolki transportowe, podnośniki hydrauliczne, wózki widłowe), jak również zabezpieczenia towarów podczas transportu (skrzynie transportowe, smary antykorozyjne).

Skrzynie transportowe przeznaczone do przewozu maszyn i urządzeń – inrel.pl

Sprawna i bezpieczna relokacji linii produkcyjnych jest możliwa tylko wówczas, gdy zostanie przeprowadzona przez fachowy zespół, który dobierze odpowiednie rozwiązania. Kluczowe znaczenie ma prawidłowe zabezpieczenie ładunku, do czego służą na przykład skrzynie transportowe.

6. Relokacja linii produkcyjnych – ile to kosztuje?

Przenoszenie elementów linii przemysłowych to przedsięwzięcie, które zwykle ma mocno zindywidualizowany charakter, co oznacza, że w każdym zakładzie wygląda inaczej. W związku z tym nie jest możliwe podanie jednolitej stawki za realizację takiej usługi. Zależy ona między innymi od:

  • branży, w jakiej działa zakład,
  • rodzaju wykorzystywanych maszyn oraz technologii,
  • rozkładu instalacji w budynku.

Kluczowe znaczenie ma lokalizacja zakładu i miejsca docelowego, warunkująca długość przewozu, a także stopień skomplikowania i zakres prac. Niektóre maszyny są trudniejsze w montażu i transporcie, co przekłada się na wyższą cenę relokacji.

Przeczytaj również: Czy relokacja linii produkcyjnej jest opłacalna dla firmy?

Interesuje Cię sprawnie oraz bezpiecznie przeprowadzona relokacja i instalacja maszyn i urządzeń? Chcesz zadbać o to, aby ładunek został odpowiednio zabezpieczony, a trasę przewozu zaplanowano w optymalny sposób? Zadzwoń do nas w celu dokonania bezpłatnej wyceny zlecenia.