wrz 26, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Co wpływa na czas trwania relokacji maszyn?

Relokacja maszyn to przenoszenie elementów linii produkcyjnej do innego miejsca, które może znajdować się w tym samym bądź innym mieście, województwie albo kraju. Zwykle jest to skomplikowany proces, gdyż wymaga odpowiedniego zaplanowania, zgromadzenia różnych zasobów, w tym ludzkich i materiałowych, a także wykonania transportu. Każda tego typu operacja wymaga czasu, co wynika z tego, że do efektywnego i bezpiecznego przewiezienia urządzeń trzeba się odpowiednio przygotować. Zapoznaj się z informacjami na temat tego, jakie czynniki mają wpływ na długość trwania relokacji.

Spis treści

Relokacja urządzeń to złożone przedsięwzięcie

Jeśli zastanawiamy się, jak długo trwa relokacja maszyn i urządzeń, musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest ona procesem składającym się z wielu etapów. W jej trakcie niezbędne jest:

– zaplanowanie operacji – obejmuje sporządzenie harmonogramu, określenie sposobu przewozu, wyznaczenie optymalnej trasy przejazdu czy dostosowanie nowego miejsca do linii produkcyjnej,

– zdemontowanie sprzętów, co obejmuje również sprawdzenie ich stanu technicznego i ewentualne usunięcie usterek,

– zabezpieczenie ładunku, na przykład za pomocą skrzyń transportowych.

W dalszej kolejności realizowany jest transport, a także ponowny montaż, który wymaga kalibracji układów zasilania, wykonania zimnego rozruchu czy podłączenia do instalacji elektrycznej albo hydraulicznej.

Na każdym etapie konieczne jest dokładne wykonywanie poszczególnych zadań oraz zapewnienie koordynacji między nimi, aby przedsięwzięcie wykonano efektywnie i nie pojawiły się nieoczekiwane problemy. Ważne jest na przykład dostosowanie pojemników i skrzyń transportowych do wybranego środka przewozu – może bowiem zdarzyć się tak, że już po dotarciu do portu morskiego nie zmieszczą się one na statku. Relokacja maszyn wiąże się z dokładnością i precyzją, co wymaga poświęcenia sporej ilości czasu.

Sprawdź także: Kiedy warto skorzystać z usług relokacji maszyn?

Od czego zależy czas przeniesienia elementów linii produkcyjnej?

Relokacja urządzeń może być realizowana zarówno w obrębie jednego zakładu, pomiędzy budynkami znajdującymi się w odległości kilku-kilkunastu metrów, jak i na znacznie większe odległości, w tym pomiędzy dwoma państwami albo kontynentami. Im dalej ma zostać przeniesiona linia produkcyjna, tym więcej czasu na to potrzeba, co jest związane nie tylko z transportem, ale również z koniecznością zgromadzenia większej ilości dokumentów. Ponadto na trasie mogą pojawić się nieprzewidziane przeszkody, w tym na przykład blokady dróg w trakcie poruszania się samochodami ciężarowymi albo gwałtowne sztormy w ramach transportu morskiego, co zwiększy czas realizacji przedsięwzięcia.

Inne czynniki, jakie wpływają na relokację maszyn i to, jak długo ona trwa, obejmują:

– wielkość linii produkcyjnej – im więcej elementów posiada, tym dłużej będzie trwał ich demontaż, zabezpieczenie do transportu i załadowanie na pojazdy, a także ponowny montaż,

– poziom skomplikowania maszyn – proste w obsłudze i małe sprzęty łatwiej jest zdemontować oraz ponownie uruchomić niż te, które mają duże gabaryty czy działają w oparciu o rozbudowaną elektronikę,

– konieczność załatwienia dodatkowych formalności, dotyczących na przykład transportu ponadnormatywnego i zapewnienia wymaganych zezwoleń.

maszyny w zakładzie przemysłowym

Sprawność procesu, jakim jest relokacja maszyn, w dużej mierze zależy od tego, jak duże sprzęty należy przenieść i jaki jest poziom ich skomplikowania. Urządzenia ciężkie, a także trudne do zdemontowania ze względu na obecność elektroniki wymagają większych nakładów czasowych.

Duże znaczenie ma też miejsce, w jakim wykonywana jest relokacja maszyn. Jeśli hala jest wąska i ogranicza możliwości poruszania się, demontaż czy montaż sprzętów będzie utrudniony. Także wielkość placu manewrowego wpływa na czas realizacji przedsięwzięcia. Może się on jeszcze wydłużyć, jeśli pojawią się dodatkowe trudności, o czym poniżej.

Relokacja maszyn i urządzeń – czynniki wpływające na wydłużenie realizacji przedsięwzięcia

Relokacje maszyn nierzadko przedłużają się, co uniemożliwia terminowe wykonanie zleceń, a także staje się być przyczyną przestojów produkcyjnych ze względu na brak urządzeń w nowym miejscu. Może to być spowodowane:

– nieprawidłowym zaplanowaniem całego procesu i brakiem koordynacji między kolejnymi etapami,

– niezachowaniem pożądanych standardów podczas prac, w tym w odniesieniu do demontażu i ponownego montażu sprzętów, gdy konieczne jest ich odłączenie oraz podłączenie w prawidłowej kolejności,

– nieuwzględnieniem ryzyka, jakie wiąże się na przykład z awarią którejś z maszyn bezpośrednio przed transportem,

– brakiem doświadczenia i odpowiednich umiejętności wśród członków zespołu odpowiedzialnego za przeniesienie linii produkcyjnej.

Wiele problemów może ujawnić się w związku z tym, że nie doszło do skompletowania niezbędnej dokumentacji, w tym celnej, zabrakło specjalistów, takich jak monterzy, albo nie zapewniono eskorty pilota, jeśli wykonywany był transport ponadnormatywny. Relokacja maszyn może być znacznie opóźniona również wówczas, gdy w ramach ponownego montażu nie wykonano niezbędnych czynności, w tym kalibracji jednostek sterujących i zimnego rozruchu, co spowodowało długotrwałą awarię.

Przeczytaj również: Relokacja linii produkcyjnych – czym się kierować przy wyborze wykonawcy?

Aby uniknąć tego typu problemów, wszelkie prace związane z przenoszeniem linii produkcyjnej warto powierzyć specjalistom. Najlepiej wybrać firmę, która ma duże doświadczenie, dobre rekomendacje oraz oferuje kompleksową obsługę począwszy od stworzenia harmonogramu, poprzez demontaż maszyn i transport, aż po ponowne uruchomienie sprzętów. Zagwarantuje to, że całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane sprawnie i bez zbędnych problemów.

Zamierzasz przeprowadzić profesjonalną relokację maszyn i linii produkcyjnych? Chcesz, aby wszystko przebiegło bez zbędnych opóźnień? Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się sprawnym i efektywnym przeniesieniem linii produkcyjnej w dowolne miejsce.