cze 30, 2023 Off Comments w Relokacja przez
5 błędów, których warto unikać, organizując relokację linii produkcyjnych

Relokacja linii produkcyjnych jest złożonym przedsięwzięciem, które wymaga zaangażowania wielu zasobów technologicznych czy ludzkich. W trakcie jego realizacji łatwo popełnić pomyłki, które skutkują opóźnieniami czy stratami finansowymi. Poznaj, jakie są najczęstsze błędy w trakcie przenoszenia elementów linii przemysłowych.

1. Relokacji linii produkcyjnych bez pomocy wyspecjalizowanego i doświadczonego partnera

Relokacja linii produkcyjnych jest trudną operacją, gdyż wymaga odpowiedniego zaplanowania oraz zapewnienia ścisłej koordynacji między poszczególnymi etapami. W jej ramach należy między innymi przeprowadzić wizję lokalną, w trakcie której wykonuje się dokładne pomiary maszyn, a także określa się zakres niezbędnych prac.

Kolejne fazy przedsięwzięcia to:

  • demontaż urządzeń – w jego ramach trzeba zadbać o sporządzenie schematów wszystkich elementów linii, co ułatwi ponowny montaż,
  • załadunek, w trakcie którego szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie towarów,
  • transport – często jest on realizowany przewozami intermodalnymi, drogowo-morskimi, co wymaga skompletowania wielu dokumentów, takich jak zezwolenie na transport wielkogabarytowy czy list przewozowy CMR,
  • rozładunek i ponowny montaż, wiążący się między innymi z wykonaniem zimnego rozruchu.

Jeśli przeprowadzana jest relokacja linii produkcyjnych, należy zaplanować wszelkie szczegóły operacji. Pod uwagę trzeba wziąć nieprzewidziane trudności, jakie mogą wystąpić na poszczególnych etapach przedsięwzięcia – chodzi na przykład o zatory drogowe czy niekorzystne warunki atmosferyczne w trakcie podróży morskiej, np. takie jak sztorm.

Samodzielna realizacja relokacji, ze względu na jej duży stopień skomplikowania, jest niezwykle trudna. W jej trakcie łatwo zapomnieć nawet o jednym, pozornie mało istotnym szczególe, takim jak na przykład wcześniejsze zarezerwowanie fachowców, którzy zajmą się naprawą zupełnie nieoczekiwanej usterki. Dlatego, jeśli planowana jest przez Ciebie relokacja linii technologicznych, skorzystaj z usług doświadczonego partnera.

2. Brak niezbędnych urządzeń i technologii

Prawidłowo przeprowadzona relokacja linii produkcyjnych jest możliwa tylko wtedy, gdy wykorzystane zostaną odpowiednie sprzęty manipulacyjne i transportowe. Zwykle niezbędne są:

  • wózki widłowe – za ich pomocą przewieziesz elementy linii przemysłowej z miejsca demontażu do samochodów ciężarowych,
  • rolki powietrzne (air skates), dzięki którym możesz łatwo przenosić maszyny służące do obróbki drewna czy wykonywania robót budowlanych,
  • żurawie transportowe, służące do manipulacji ciężkimi, wielkogabarytowymi sprzętami.

Przeczytaj także: Czy relokacja linii produkcyjnej jest opłacalna dla firmy?

Relokacja linii produkcyjnych za pomocą wózka widłowego- inrel.pl

Sprawna relokacja linii technologicznych jest możliwa tylko wtedy, gdy wykorzystane zostaną odpowiednie pojazdy i urządzenia. Bardzo przydatny jest wózek widłowy, który służy do przewozu maszyn z miejsca demontażu na samochody ciężarowe.

Demontaż i ponowny montaż podzespołów ułatwiają również podnośniki hydrauliczne. Trzeba ponadto rzetelnie zaplanować sposób przewozu – jeśli jest on realizowany między dwoma kontynentami, warto zdecydować się na transport kontenerowy. Wymaga on wyboru odpowiedniego samochodu ciężarowego, a także zastosowania urządzeń przeznaczonych do manipulacji towarami w porcie, w tym ładowarek teleskopowych czy suwnic bramowych.

Jeśli nie dysponujesz takimi sprzętami, relokacja linii produkcyjnych będzie znacznie utrudniona, a nawet stanie się niemożliwa. Dlatego w sytuacji, gdy planujesz przeprowadzić taką operację, wybierz wykonawcę dysponującego odpowiednimi pojazdami i maszynami.

3. Relokacja linii produkcyjnych bez odpowiednich specjalistów

W trudne i złożone przedsięwzięcie, jakim jest relokacja linii technologicznych, powinni zostać zaangażowani fachowcy. Dzięki nim każdy etap przebiegnie sprawnie i nie dojdzie na przykład do uszkodzenia maszyn w wyniku upadku na ziemię, wynikającego z nieprawidłowo dobranych sprzętów manipulacyjnych.

Do przeniesienia elementów linii przemysłowych niezbędne jest zatrudnienie między innymi:

  • inżyniera, który zajmie się nadzorem i koordynacją wszystkich prac,
  • monterów instalacji elektrycznych,
  • operatorów wózków widłowych i ciężkiego sprzętu.

Samodzielnie szukając fachowców, nie masz gwarancji, że znajdziesz rzetelnych kontrahentów. Ponadto wiąże się to z utratą cennego czasu. Jeśli zdecydujesz się na pomoc ze strony wykwalifikowanej firmy, relokacja linii produkcyjnych, dzięki zgranej i doświadczonej ekipie, przebiegnie bez przeszkód.

4. Niedopatrzenia podczas tworzenia kosztorysu

Relokacja linii produkcyjnych wymaga poniesienia znacznych wydatków. Należy odpowiednio wcześnie zapoznać się z kosztami, aby zaplanować budżet. Jeśli tego nie zrobisz, na jednym z etapów realizacji operacji może po prostu zabraknąć pieniędzy, czego skutkiem będą znaczne opóźnienia.

Dlatego istotne jest, aby rzetelnie sporządzić kosztorys i wycenić poszczególne zadania. Nie jest to łatwe, gdyż należy uwzględnić wiele wydatków, w tym tych, które są nieprzewidziane. Sporo trudności może na przykład sprawić określenie wysokości kosztów transportu, co wymaga znajomości stawek celnych.

5. Nieprawidłowe zabezpieczenie ładunku

Relokacja linii produkcyjnych przebiegnie terminowo tylko wtedy, gdy maszyny zostaną prawidłowo zabezpieczone na czas transportu. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do strat finansowych, wynikłych z:

  • pojawienia się korozji na elementach metalowych,
  • przemieszczania się ładunku w kontenerze.

Profesjonalne wykonanie przedsięwzięcia typu relokacja linii technologicznych wymaga wykorzystania specjalnych skrzyń transportowych. Powinny one zostać wyprodukowane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu będą dopasowane do przewożonych sprzętów.

Istotne jest ponadto zabezpieczenie antykorozyjne. Ochrona przed rdzą jest możliwa dzięki specjalnej folii, papierowi czy smarom. Przydatne są również czujniki temperatury, wilgotności i przechyłu, dzięki którym stale monitorowane są warunki panujące we wnętrzu kontenerów.

Samodzielny zakup środków, które służą zabezpieczeniu ładunku, nie jest łatwy. Trzeba bowiem podjąć współpracę z tartakiem w celu wyprodukowania skrzyń transportowych, a także dobrać smary czy czujniki dedykowane do rodzaju przewożonych maszyn.

Sprawdź także: Jak zorganizować relokację linii technologicznych za granicę?

Interesuje Cię relokacja linii produkcyjnych? Chcesz uniknąć błędów w trakcie tego procesu i sprawić, że cała operacja przebiegnie bez żadnych przeszkód? Skorzystaj z usług sprawdzonego partnera – napisz do nas w celu ustalenia szczegółów zlecenia.