lip 24, 2023 Off Comments w Relokacja przez
Pakowanie maszyn do transportu morskiego – optymalne wykorzystanie przestrzeni w kontenerach morskich

Jednym z najważniejszych etapów relokacji linii przemysłowych jest ich pakowanie, w tym pakowanie maszyn do transportu morskiego. Aby ładunek dotarł bezpiecznie do celu, urządzenia muszą być odpowiednio zabezpieczone. Temu służą skrzynie transportowe wykonane na wymiar, które umożliwiają optymalne zagospodarowanie przestrzeni w kontenerze.

Spis treści

Pakowanie maszyn do transportu morskiego – w jaki sposób optymalnie wykorzystać przestrzeń w kontenerze morskim?

Optymalne wykorzystanie przestrzeni jest potrzebne, aby statkiem przewieźć maksymalną ilość maszyn. W ten sposób nawet relokacja dużego zakładu jest możliwa w ramach jednego transportu, co oznacza oszczędność czasu i kosztów, gdyż nie trzeba organizować przewozu w ramach kilku kursów.

Aby racjonalnie zagospodarować kontener, pakowanie maszyn do transportu morskiego warto oprzeć na skrzyniach transportowych. Pod kątem rozmiarów są one dopasowane do gabarytów przewożonych maszyn i mają odpowiednie zabezpieczenia, jak np. pasy transportowe, dzięki czemu w trakcie przewozu:

  • maszyny czy podzespoły nie stykają się ze sobą, a więc nie ma ryzyka, że będą uderzać o siebie, co mogłoby doprowadzić do trwałych uszkodzeń,
  • elementy nie przemieszczają się, co generowałoby ryzyko ich zniszczenia na przykład w wyniku obijania się o ściany kontenera.

Skrzynie transportowe umożliwiają bezpieczne zapakowanie każdej maszyny, bez względu na to, jaką ma wagę i rozmiary. W przypadku urządzeń ponadgabarytowych wyspecjalizowana firma przeprowadzi fachowy demontaż, dzięki czemu łatwiej jest je umieścić w kontenerze. Prace z tym związane wymagają zatrudnienia specjalistów, na przykład elektryków, ślusarzy czy hydraulików, którzy zadbają o prawidłowe odłączenie sprzętów od instalacji.

Sprawdź także: Rodzaje transportu morskiego a przewóz maszyn – jaki najlepiej wybrać?

Załadunek skrzyni transportowej z maszynami na samochód ciężarowy - inrel.pl

Pakowanie maszyn do transportu morskiego warto zrealizować przy wykorzystaniu skrzyń wykonanych na indywidualne zamówienie, które są dopasowane do gabarytów przewożonych maszyn. Pozwolą one optymalnie zagospodarować przestrzeń w kontenerze i przyczynią się do tego, że ładunek bezpiecznie dotrze do celu.

Pakowanie maszyn do transportu morskiego – jakie skrzynie są do tego polecane?

Aby pakowanie maszyn do transportu morskiego przebiegło sprawnie i umożliwiło racjonalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej w kontenerze, należy zastosować skrzynie wykonane na indywidualne zamówienie, które są dopasowane do wymiarów maszyn. Ważne, aby były wyprodukowane z drewna – dzięki temu będą znacznie lżejsze od metalu, co ułatwi wypełnienie norm, jeśli chodzi o limity wagowe kontenerów. Takie limity, obejmujące wagę brutto wraz z opakowaniem, wynoszą:

  • 21 ton w przypadku kontenerów 20-stopowych, w tym typu Reefer (są wyposażone w system regulacji temperatury), a także 40-stopowych Reefer z oznaczeniem HC, czyli o podwyższonej kubaturze,
  • 22 tony, gdy ładunek znajduje się w kontenerze 40-stopowym HC albo Reefer.

Zachowanie limitów pozwoli uniknąć problemów w trakcie ważenia kontenerów w porcie morskim, jak również w obliczu kontroli drogowej realizowanej na przykład przez Inspekcję Transportu Drogowego. Jest to ważne, gdyż międzynarodowa relokacja elementów linii produkcyjnych jest realizowana najczęściej przewozami intermodalnymi, drogowo-morskimi.

Jeśli trzeba zrealizować pakowanie maszyn do transportu morskiego, konieczna jest współpraca z profesjonalnym tartakiem. Taki zakład wykona skrzynie z wytrzymałego drewna, dzięki czemu będzie można je piętrować w kontenerze. Najlepszym wyborem jest drewno fumigowane, czyli wolne od szkodników – standard IPPC, inaczej ISPM 15 potwierdza, że skrzynie mogą zostać bezpiecznie przetransportowane do krajów spoza Unii Europejskiej, na przykład Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin czy Indii. Brak odpowiedniego certyfikatu może spowodować, że zostaną naliczone dodatkowe opłaty albo cały transport nie zostanie wpuszczony na teren danego państwa.

Jak prawidłowo zaplanować i przeprowadzić pakowanie maszyn do transportu morskiego?

W celu optymalnego rozmieszczenia ładunku w kontenerze pakowanie maszyn do transportu morskiego należy rozpocząć od przeprowadzenia wizji lokalnej. W jej trakcie wykonuje się pomiary maszyn, dzięki czemu można zaprojektować i zamówić w tartaku skrzynie o odpowiednich rozmiarach, a także zrealizować booking u armatora.

Kolejne etapy pakowania to:

  • przygotowanie platformy wykonanej z drewna fumigowanego i wodoodpornej sklejki, której krawędzie są pokryte folią antykorozyjną,
  • zabezpieczenie elementów znajdujących się na platformie – służą do tego pasy transportowe; ważne jest, aby podzespoły były oddzielone od siebie, co wymaga obudowania ich podstawy za pomocą drewnianych listew czy desek,
  • pokrycie ładunku folią antykorozyjną i umieszczenie we wnętrzu czujników, na przykład temperatury czy przechyłu, a także pochłaniaczy wilgoci.

W dalszej kolejności wykonuje się drewniany stelaż, który zostaje pokryty papierem oraz folią antykorozyjną. Całość zabezpiecza się sklejką wodoodporną i znakuje. Tak przygotowaną skrzynią można bezpiecznie manipulować, na przykład za pomocą wózków widłowych, a także można ją umieścić w kontenerze morskim, nie obawiając się o uszkodzenie znajdujących się w niej maszyn.

Odpowiednie ulokowanie i zabezpieczenie ładunku, gdy chodzi o pakowanie maszyn do transportu morskiego, jest bardzo korzystne. Z uwagi na ograniczenie liczby kontenerów, jakie trzeba wykorzystać w trakcie przewozu, efektem jest oszczędność kosztów transportu drogowo-morskiego.

Jeśli zamierzasz przeprowadzić relokację elementów linii przemysłowych, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, która zadba o optymalne zagospodarowanie przestrzeni ładunkowej.

Przeczytaj także: Pakowanie maszyn do transportu morskiego – na co trzeba zwrócić uwagę

_______________________________________________________________________________________________________

Chcesz profesjonalnie wykonać pakowanie maszyn do transportu morskiego? Wybierz nasze usługi – gwarantujemy dobór odpowiednich skrzyń i sprawną organizację relokacji. Napisz do nas, aby omówić szczegóły współpracy.