gru 30, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Rodzaje transportu morskiego a przewóz maszyn – jaki najlepiej wybrać?

Relokacja maszyn może być realizowana za pomocą różnych środków przewozowych. Często, szczególnie przy przewozach interkontynentalnych, stosuje się transport morski. Rodzaje tego transportu, których jest wiele, pozwalają na przemieszczanie określonych ładunków. Warto wiedzieć, jak dopasować typy transportu morskiego do specyfiki przewożonych maszyn – w artykule znajdziesz wskazówki na ten temat.

Spis treści

Transport wodny – rodzaje ze względu na organizację przewozu

Transport morski ładunków, takich jak elementy linii produkcyjnej, jest zróżnicowany między innymi pod kątem systemu pracy i organizacji miejsca docelowego. Przewóz maszyn często realizuje się w ramach transportu liniowego. Opiera się on na regularnych połączeniach między określonymi portami morskimi, które są wykonywane na przykład za pomocą kontenerowców albo promów. Taki rodzaj przewozu maszyn warto wybrać wówczas, gdy przewoźnik zapewnia rejsy między portem załadunku oraz miejscem docelowym.

Elementy linii przemysłowych przewozi się także w ramach transportu trampowego, czyli podejmowanego w związku z aktualnymi potrzebami przewozowymi. Jest on wykonywany bez ustalonego rozkładu, na zlecenie właściciela ładunku. W przypadku przewozu maszyn i urządzeń warto go wybrać, gdy:

  • nie ma regularnych połączeń między określonymi portami,
  • elementy linii produkcyjnej zajmą całość bądź przeważającą część statku, a więc nie wystąpi sytuacja, gdy właściciel ładunku będzie musiał zapłacić za niewykorzystaną powierzchnię,
  • realizowany jest transport ponadgabarytowy morski, który wymaga zastosowania specjalnych skrzyń transportowych oraz urządzeń służących do manipulowania ładunkami.

Spotykana jest także żegluga kabotażowa. Jest realizowana wówczas, gdy do relokacji maszyn dochodzi na krótkich trasach, między portami znajdującymi się na terenie jednego państwa. Jeśli linia produkcyjna jest szczególnie rozbudowana i składa się z wielu tysięcy urządzeń, które nie mogą zostać przewiezione w ramach jednego kursu, warto pomyśleć o transporcie wahadłowym, wykonywanym między dwoma konkretnymi portami. Taki sposób przewozu pozwoli sprawnie zrealizować wiele rejsów.

Przeczytaj także: Planowanie i organizacja transportu morskiego maszyn – krok po kroku

Wybór środka transportu ze względu na rodzaje ładunków w transporcie morskim

Jeśli chodzi o przewóz towarów, bardzo szerokie możliwości daje transport morski. Rodzaje tego transportu, uwzględniające określone typy statków, pozwalają na przemieszczanie wszystkich elementów linii produkcyjnej. Najczęściej wykorzystywane są kontenerowce. Umieszcza się w nich skrzynie o uniwersalnych wymiarach, czyli kontenery, które mogą być przewożone za pomocą transportu drogowo-morskiego bez potrzeby manipulowania towarami znajdującymi się w środku. Daje to znaczną oszczędność czasu.

Kontenerowce zapewniają sprawny przewóz, co obejmuje nawet najcięższe maszyny, ważące ponad 40 ton, oraz transport morski ponadgabarytowy – służą do tego pojemniki z otwartym dachem bądź bokami. Można w nich umieścić następujące elementy linii przemysłowych:

  • taśmy oraz podajniki,
  • przenośniki i chwytaki,
  • roboty,
  • zbiorniki czy chłodnice.

Tego typu urządzenia przewozi się również za pomocą drobnicowców. Są one wyposażone w urządzenia manipulacyjne, a więc warto je wybrać wówczas, gdy w porcie morskim nie ma odpowiedniej infrastruktury służącej do przeładunku. Za ich pomocą przetransportujemy elementy maszyn znajdujące się w skrzyniach czy beczkach.

Jeśli względem przewozu maszyn wybrano transport morski, rodzaje statków, jakie będą w tym pomocne, to również samochodowce, które pomieszczą nawet kilka tysięcy urządzeń, a także promy (można je wybrać, gdy porty załadunku i docelowy znajdują się na regularnie obsługiwanej trasie, a transport jest realizowany samochodami ciężarowymi). W przypadku elementów ponadgabarytowych, które nie mieszczą się na kontenerowcach, warto skorzystać z pływających żurawi, ciężarowców konstrukcyjnych czy specjalnych barek przeznaczonych dla ładunków ciężkich.

Samochód ciężarowy wjeżdża na pokład promu – inrel.pl

W ramach przewozu maszyn dużą sprawność zapewnia transport morski. Rodzaje statków, jakie są do tego przeznaczone, obejmują promy, które kursują na regularnych liniach. Warto je wybrać z tego względu, że przewiozą one cały samochód ciężarowy ze znajdującymi się w naczepie elementami linii produkcyjnej.

Transport morski ładunków – wybór rodzaju przewozu zależny od rejonu pływania

Jeśli chodzi o transport wodny, rodzaje tego typu przewozów dotyczą również tego, skąd są one podejmowane oraz jaki jest docelowy port. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących technicznego i pozatechnicznego bezpieczeństwa żeglugi jednostek pływających Straży Granicznej, mówimy o żegludze:

  • krajowej – dotyczy transportu realizowanego w odległości maksymalnie 12 mil morskich od brzegu morskiego Polski, a więc obejmuje na przykład przewozy między portem w Gdańsku i w Świnoujściu,
  • przybrzeżnej – obejmuje obszar w odległości 20 mil morskich od brzegu na terenie całego Morza Bałtyckiego; jest związana między innymi z przewozami pomiędzy Polską a Skandynawią,
  • międzynarodowej – podróże realizowane poza polskimi oraz bałtyckimi obszarami morskimi, a więc na przykład interkontynentalne.

Realizując transport morski ładunków, trzeba wybrać konkretny rodzaj żeglugi – decydujące znaczenie w tym względzie ma to, gdzie znajduje się port, w którym jest realizowany załadunek, oraz miejsce przeznaczenia. Dlaczego jest to ważne? W zależności od rodzaju przewozu, konieczne jest wypełnienie różnych wymagań, w tym w odniesieniu do skompletowania odpowiednich dokumentów, na przykład celnych. Jeśli więc maszyny mają zostać przewiezione z Polski do Chin, realizowana będzie żegluga międzynarodowa. W każdym przypadku dobór odpowiedniego rozwiązania zapewni wyspecjalizowana firma, która zadba o prawidłowe zabezpieczenie ładunku i zorganizuje przewóz.

Sprawdź również: Jakie kontenery nie mogą być przewożone w transporcie morskim?

Masz zamiar szybko i bezpiecznie zrealizować przewóz maszyn, dlatego chcesz zastosować profesjonalne pakowanie do transportu morskiego? Wybierz nasze solidne usługi inżynierskie, które obejmują kompleksową ofertę relokacji urządzeń. Skontaktuj się z nami w celu umówienia terminu wykonania zlecenia.