lip 25, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Planowanie i organizacja transportu morskiego maszyn – krok po kroku

Transport morski jest szeroko wykorzystywany do przemieszczania ludzi i ładunków. Wiąże się z niskimi kosztami, szczególnie przy przewozie na duże odległości. Duże znaczenie ma także brak ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj czy gabaryty towarów, jak również duży zasięg. Za jego pomocą na krótkich i długich dystansach można przewieźć maszyny. Sprawdź, jak w ich przypadku wygląda planowanie i organizacja transportu morskiego.

Przygotowanie transportu morskiego maszyn

Zanim dojdzie do przewozu maszyn, należy wybrać optymalną trasę. Duże znaczenie ma na przykład to, aby porty morskie, w których dojdzie do załadunku oraz wyładunku maszyn, były zlokalizowane najbliżej miejsca początkowego oraz docelowego, co ograniczy koszty transportu. Podczas wyznaczania trasy trzeba uwzględnić fakt, że przewóz może być realizowany przez różne strefy klimatyczne i wiązać się z opóźnieniami, wynikającymi na przykład ze sztormów czy burz, co jest ważne w kontekście zapewnienia terminowości realizacji zlecenia.

Organizacja i technika transportu morskiego obejmuje dobór odpowiedniego środka transportu. W przypadku maszyn najbardziej przydatny jest kontenerowiec, za pomocą którego można przewieźć urządzenia o różnej wielkości, w tym także ponadgabarytowe. W zależności od ich wymiarów oraz kształtu, do wyboru są kontenery:

– dwudziesto- (2,35 x 2,35 x 5,90 m) lub czterdziestostopowe (2,35 x 2,35 x 12 m), a także czterdziestostopowe podwyższone, tzw. High Cube (2,35 x 2,70 x 12 m),

– Open Top – umożliwiają ładowanie sprzętów od góry przy wykorzystaniu suwnicy albo dźwigu, co przydaje się w przypadku ciężkich czy długich towarów,

– Flat Rack – nie mają dwóch dłuższych ścian oraz górnej części, dlatego pozwalają na ładowanie maszyn zarówno od góry, jak i z boku.

Istotne jest ponadto zaplanowanie, jakie środki zabezpieczające zostaną użyte, aby w trakcie transportu nie doszło do uszkodzenia sprzętów. Obejmuje to na przykład sporządzenie projektu skrzyń ładunkowych.

Spedycja morska obejmuje również zgromadzenie dokumentów, które pozwolą na odprawę celną, ubezpieczenie przewożonych maszyn czy wypełnienie formalności prawnych i podatkowych w porcie docelowym. Jeśli maszyny są sprzedawane na rzecz innego podmiotu, należy zadbać o zachowanie warunków Incoterms. W przypadku dużych urządzeń konieczne będzie uzyskanie pozwoleń na przewóz ładunków ponadgabarytowych.

Dalsze kroki to ustalenie daty załadunku przy uwzględnieniu konieczności demontażu maszyn, a także dokonanie bookingu u armatora, czyli zarezerwowania miejsca na statku oraz pustych kontenerów.

Sprawdź także: Jak wygląda przygotowanie maszyn do transportu morskiego?

Załadunek maszyn i dostarczenie do portu

Niezbędne jest przetransportowanie maszyn w miejsce, gdzie będą mogły zostać załadowane na statek. Można do tego wykorzystać:

  • samochody ciężarowe,
  • kolej – urządzenia można przewieźć na platformach typu specjalnego (seria S).

Do wyboru są dwie opcje – załadunek maszyn od razu na kontenery albo ich przewóz na przykład w naczepie tira. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne, biorąc pod uwagę koszty transportu morskiego. Nie wiąże się bowiem z koniecznością dodatkowego przeładunku w porcie – wystarczy umieścić kontener na statku.

Przed przewozem należy wykonać demontaż maszyn W jego trakcie warto zweryfikować stan urządzeń i dokonać ewentualnych napraw. W przypadku linii produkcyjnej ważne jest również opisanie, z jakich elementów się składa i w jakiej kolejności odłączano sprzęty, co ułatwi ponowny montaż.

Transport morski obejmuje pakowanie i załadunek, czyli:

– umieszczenie maszyn na platformach wykonanych na przykład z drewna fumigowanego,

– zabezpieczenie mechaniczne (za pomocą sklejki wodoodpornej) oraz antykorozyjne (wykorzystuje się do tego specjalną folię i papier), a także, w razie potrzeb, zamontowanie czujników,

– zamknięcie i oznakowanie skrzyni oraz jej ulokowanie w kontenerze.

W dalszej kolejności realizowany jest przewóz do portu, gdzie dokonywana jest odprawa celna. W jego trakcie, w zależności od potrzeb, może być wykorzystany transport multimodalny realizowany przy uwzględnieniu różnych środków przewozowych. Często pozwala to ograniczyć koszty.

załadunek kontenera na statek za pomocą specjalnego wózka

Transport morski maszyn jest zwykle realizowany przy wykorzystaniu kontenerów. Umożliwiają one przewóz urządzeń za pomocą statku, samochodu ciężarowego czy kolei bez potrzeby częstego manipulowania nimi.

Przeczytaj również: Rozładunek i załadunek maszyn – jak powinien prawidłowo przebiegać?

Transport morski i wyładunek w miejscu docelowym

Po dokonania załadunku na statek realizowany jest krajowy albo międzynarodowy transport morski. Może on trwać wiele tygodni, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć ładunek oraz monitorować jego stan – służą do tego zamontowane w skrzyniach czujniki. Po dotarciu do portu docelowego przeprowadzana jest odprawa – brak dokumentów może skutkować zatrzymaniem towaru, dlatego należy je zawczasu skompletować.

Kolejne etapy to:

– przeładunek na samochody ciężarowe albo wagony kolejowe,

– przewóz do miejsca przeznaczenia,

– ponowny montaż maszyn,

– sprawdzenie poprawności ich działania – w przypadku linii produkcyjnej przeprowadza się zimny rozruch.

Realizację wszystkich działań, jakie składają się na transport morski maszyn, warto powierzyć jednemu, wyspecjalizowanemu podmiotowi. Zajmie się on kompleksową organizacją przewozu, w tym skompletowaniem dokumentów oraz demontażem i ponownym montażem maszyn. Zadba także o to, by sprawnie i bezpiecznie dotarły one do miejsca docelowego.

Interesuje Cię przewóz maszyn drogą morską? Chcesz skorzystać z usługi, jaką jest pakowanie do transportu morskiego? Wejdź na naszą stronę i podejmij współpracę z doświadczonym partnerem, który dysponuje wykwalifikowaną kadrą oraz specjalistycznym sprzętem. Skontaktuj się z nami!