lis 21, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Jakie urządzenia transportu bliskiego stosowane są przy relokacji maszyn?

Relokacja maszyn, a więc przenoszenie elementów linii produkcyjnej w inne miejsce, to zwykle skomplikowany proces. Wymaga zaangażowania wielu zasobów, w tym materiałowych i technologicznych – niezbędne są na przykład urządzenia transportu bliskiego. Sprawdź, jakie spośród nich wykorzystuje się w trakcie relokacji.

Co to są urządzenia transportu bliskiego?

Urządzenia transportu bliskiego, w skrócie UTB, obejmują szeroką kategorię maszyn i pojazdów, które pozwalają na przemieszczanie ładunków na niewielkie odległości. Umożliwiają one podnoszenie, przenoszenie i przesuwanie towarów, jak również ich opuszczanie. Szczegółowa lista takich urządzeń znajduje się w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Obsługa urządzeń transportu bliskiego jest możliwa wyłącznie przez wykwalifikowane osoby. Powinny one ukończyć kurs i zaliczyć egzamin, co potwierdza nabycie umiejętności w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z maszynami.

UTB są wykorzystywane w różnych miejscach – chodzi między innymi o:

  • hale produkcyjne i magazynowe,
  • place manewrowe oraz przeładunkowe,
  • porty morskie,
  • miejsca budowy.

Urządzenia do transportu bliskiego są przydatne w czasie relokacji elementów linii przemysłowych. W tym procesie ważne jest, aby odpowiednio wcześnie, już na etapie planowania, wybrać odpowiednie widłaki – w tym względzie pod uwagę bierze się między innymi wielkość przemieszczanych urządzeń, a także to, w jakim miejscu dojdzie do manipulacji ładunkami.

Sprawdź także: Jak bezpiecznie przeprowadzić transport wewnątrzzakładowy?

Wózki jezdniowe podnośnikowe to podstawowe maszyny transportu bliskiego w trakcie relokacji

Podczas relokacji niezbędne jest wykorzystywanie wózków widłowych. To urządzenia transportu bliskiego, które:

  • mają mechaniczny napęd podnoszenia, czyli spalinowy, elektryczny czy hydrauliczny,
  • są wyposażone w sprzęt służący do manipulowania ładunkami – mogą nim być widły lub platforma robocza.

W trakcie przemieszczania elementów linii produkcyjnej, ze względu na ich sporą wagę, zwykle wykorzystywane są widłaki o dużym udźwigu. Zdarza się, że muszą one wytrzymać obciążenia na poziomie 5 ton, dlatego muszą mieć wytrzymałą konstrukcję. Z tego względu przydatne stają się wózki widłowe podnośnikowe z masztami, czyli wyposażone w 1 (simplex), 2 (duplex) albo 3 (triplex) maszty. Pozwalają one na manipulowanie ciężkimi towarami bez ryzyka utraty stabilności i powstania zagrożeń dla otoczenia. Inny ważny parametr to odpowiednia wysokość unoszenia – w niektórych typach wózków, czyli reach truckach, które są używane w magazynach wysokiego składowania, wynosi ona nawet 13 metrów.

W trakcie jakich prac, związanych z relokacją, takie urządzenia do transportu bliskiego są przydatne? Dotyczy to:

  • podnoszenia i przemieszczania maszyn w miejscu ich demontażu oraz ładowania na samochody ciężarowe,
  • przeładunku realizowanego w porcie morskim,
  • rozładunku w miejscu docelowym i ponownego montażu sprzętów.

Wózki widłowe wykorzystywane podczas relokacji mogą mieć zróżnicowany napęd. W pomieszczeniach najczęściej użytkowane są widłaki akumulatorowe, które nie emitują spalin. W przypadku prac przeładunkowych realizowanych na zewnątrz przydatne stają się niezawodne i odporne na warunki atmosferyczne sprzęty spalinowe, w tym gazowe.

Żurawie samojezdne to kolejne urządzenia transportu bliskiego stosowane w trakcie relokacji

Wśród UDT znajdują się żurawie, czyli pojazdy pozwalające na podnoszenie ciężkich ładunków i ich przemieszczanie, do czego wykorzystuje się linę, hak, łańcuch bądź inny element chwytny. Takie maszyny transportu bliskiego mogą znajdować się na:

  • specjalnym podwoziu samojezdnym – to sprzęt przeznaczony stricte do prac przeładunkowych czy montażowych; składa się z wciągarek oraz wychylnego wysięgnika,
  • podwoziu samochodu ciężarowego – wówczas mówimy o żurawiu przenośnym, który pozwala nie tylko na manipulację ładunkami, ale również ich przewóz; dźwignica jest zamontowana pomiędzy kabiną kierowcy a skrzynią bądź z tyłu pojazdu.

Żurawie są przydatne w trakcie wielu czynności z zakresu relokacji, w tym demontażu i ponownym montażu elementów linii przemysłowych, a także ich załadunku na pojazdy transportowe oraz rozładunku w miejscu docelowym. Są niezbędne wówczas, gdy trzeba manipulować szczególnie ciężkimi towarami, w przypadku których zastosowanie wyłącznie wózków widłowych mogłoby doprowadzić do utraty stabilności i wypadku.

Przeczytaj również: Relokacja maszyn wewnątrzzakładowa – jak ją zorganizować?

Żuraw samojezdny w trakcie przenoszenia elementów linii produkcyjnej – inrel.pl

Z uwagi na dużą wagę i gabaryty elementów linii produkcyjnej, w trakcie ich relokacji nierzadko stosuje się żurawie samojezdne. To urządzenia transportu bliskiego, które pozwalają na bezpieczną manipulację ciężkimi ładunkami. Są stosowane w trakcie demontażu albo przeładunku maszyn.

Inne urządzenia do transportu bliskiego przydatne w trakcie relokacji

Podczas przemieszczania elementów linii przemysłowych czasem niezbędne są podesty ruchome. Zwykle wykorzystuje się dwa typy takich urządzeń, czyli podesty:

  • ruchome przejezdne – jeden z ich rodzajów, czyli podnośniki nożycowe, umożliwiają na przykład demontaż  maszyn i ich przemieszczanie na platformę transportową, jak również realizację rozładunku w miejscu docelowym,
  • załadowcze – są montowane na pojazdach transportowych i występują pod postacią wind czy klap, które znacznie usprawniają przewóz mniejszych gabarytowo maszyn.

Można ponadto wykorzystywać wszelkie te maszyny transportu bliskiego, które znajdują się w hali, gdzie dochodzi do demontażu lub montażu elementów linii produkcyjnych. Chodzi w szczególności o suwnice, które składają się z poruszającej się po torach konstrukcji nośnej oraz wciągarki lub wciągnika – pozwalają one na przemieszczanie ciężkich ładunków w pionie oraz poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że funkcjonalność tego typu sprzętów jest ograniczona skrajnymi położeniami toru jazdy wciągarki bądź wciągnika.

Inne urządzenia transportu bliskiego, które mogą znaleźć zastosowanie w czasie relokacji, to dźwigniki o ruchu nieprostoliniowym, czyli potocznie określane hakowce. Służą one do przewożenia maszyn znajdujących się w kontenerach.


Chcesz sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić relokację maszyn i urządzeń? Interesuje Cię, by całą operację wykonano z użyciem odpowiednich sprzętów? Zadzwoń do nas, a skutecznie zaplanujemy i przeprowadzimy całe przedsięwzięcie.