lut 7, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Co warto wiedzieć o transporcie maszyn przemysłowych?

Trudno o przedsięwzięcie logistyczne, które będzie bardziej skomplikowane i wymagające niż transport maszyn przemysłowych. Operacje należące do tej kategorii niekiedy mogą wydawać się wręcz niemożliwością. Na szczęście dzięki połączeniu wiedzy, specjalistycznej floty i właściwych narzędzi można zrealizować w zasadzie każde zadanie. Dowiedz się więcej o transporcie maszyn!

Spis treści

Kiedy wykonuje się transport maszyn?

Kiedy może być potrzebny transport maszyn? Wbrew pozorom tego typu czynności realizuje się dość często. Najczęściej potrzebny jest transport maszyn budowlanych. Co prawda koparki czy ładowarki mają własne napędy oraz koła lub gąsienice, ale służą one jedynie do poruszania się po placu budowy. Tymczasem firmy budowlane zwykle realizują prace w różnych miejscach – czasami nawet rozrzuconych po całym kraju. Wówczas trzeba przetransportować potrzebne maszyny, oczywiście we właściwy sposób. Sprawa wygląda podobnie ze sprzętem rolniczym. Wymaga to wykorzystania nie tylko specjalistycznej floty, przyczep i naczep, ale również urządzeń do załadunku i rozładunku.

Nieco inną kategorię stanowi transport maszyn przemysłowych, choć wiąże się z podobnymi wymaganiami. Realizuje się go w różnych okolicznościach, najczęściej jednak wymaga tego relokacja zakładu. Wbrew pozorom tego typu procedury przeprowadzane są dość często – przeniesienie firmy bywa bowiem korzystne ze względów finansowych czy prawnych. Niekiedy również wiąże się z rozszerzeniem działalności lub wręcz przeciwnie – jej ograniczeniem.

Sprawdź także: Dlaczego firmy decydują się na relokację maszyn przemysłowych?

Transport maszyn budowlanych

Transport maszyn budowlanych jest niezwykle często realizowaną usługą. Dzięki temu firmy mogą przyjmować zlecenia na znacznie większym terenie – nawet w całym kraju.

Wewnętrzny transport maszyn przemysłowych

Transport maszyn zwykle kojarzy się z dużymi odległościami, ale nie zawsze wymaga angażowania pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Dość częstymi zleceniami są te dotyczące przeniesienia maszyn lub całych linii produkcyjnych w obrębie tego samego zakładu. Wbrew pozorom tego typu operacje mogą być jednak równie skomplikowane co transfer wymagający pokonania setek kilometrów. Wewnętrzne relokacje maszyn przemysłowych zwykle stwarzają zupełnie inne problemy i przeszkody. Jednym z ważniejszych może być konieczność realizacji prac podczas normalnego funkcjonowania zakładu.

Na czym polega przewóz maszyn?

Sam przewóz maszyn to tak naprawdę jedynie niewielka część procesu związanego z ich transferem. Zwykle takie przedsięwzięcie wymaga dokładnego planowania i dzieli się na co najmniej kilka etapów. Maszyny przemysłowe trzeba kolejno:

  • zdemontować,
  • zapakować i zabezpieczyć,
  • załadować,
  • przewieźć,
  • rozładować,
  • zamontować,
  • wypoziomować,
  • podłączyć i uruchomić.

Zwykle całym procesem zajmuje się jeden realizator – to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne, a przy tym bezpieczniejsze. Powierzając wyspecjalizowanej firmie kompleksowy przewóz maszyn przemysłowych, zleceniodawca może liczyć na dokładne rozplanowanie i sprawną realizację procesu. Jednocześnie jasna staje się kwestia odpowiedzialności za prawidłową realizację prac.

Oczywiście niezwykle ważną kwestią jest wybór odpowiedniego dostawcy usług. Ze względu na poziom skomplikowania oraz ryzyko, z jakim wiąże się transport maszyn ciężkich, wybór zajmującej się tym firmy powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem i porównaniem ofert oraz solidnymi przemyśleniami.

Przeczytaj także: Czy relokacja maszyn przemysłowych wpływa na rozwój zakładu?

Co jest potrzebne do transportu maszyn?

Jak już wspomniano, transport maszyn wymaga zastosowania bardzo zróżnicowanego, specjalistycznego sprzętu i pojazdów. Dokładne wymagania w tym zakresie zależą oczywiście od specyfiki zadania. Jeśli maszyny przemysłowe są przewożone do innego zakładu, niezbędna jest odpowiednio dobrana flota transportowa. Mowa tu o pojazdach, naczepach i przyczepach przystosowanych do współpracy z ładunkami o określonych gabarytach. Między innymi dlatego tak istotna jest faza przygotowania do operacji. Aby transport maszyn ciężkich odbył się bez zakłóceń, należy uprzednio poznać wymiary i masę wszystkich przewożonych elementów. Niekiedy konieczne jest też uzyskanie pozwoleń lub dotrzymanie innego rodzaju formalności.

Przy pracach dowolnego rodzaju wykorzystuje się też sprzęt do załadunku, rozładunku i transportu w obrębie zakładu. To przede wszystkim takie urządzenia, jak:

  • rolki transportowe,
  • podnośniki hydrauliczne,
  • wózki widłowe,
  • rolki powietrzne (air skates),
  • podnośniki powietrzne.

To zaś oznacza, że firma zajmująca się realizacją przedsięwzięcia musi dysponować dość szerokim zapleczem technicznym. Bardzo istotne są również kwalifikacje zespołu – przede wszystkim wiedza na temat prawidłowej obsługi specjalistycznego sprzętu i narzędzi.

Transport maszyn zawsze wiąże się również z wykorzystaniem szeregu akcesoriów do pakowania i zabezpieczenia. To np. pasy transportowe i inne mocowania zapewniające stabilność ładunku. Nie można pominąć żadnego szczegółu, by uniknąć niezwykle kosztownych błędów.

Przeczytaj również: Relokacje przemysłowe – postaw na specjalistów!

Potrzebujesz przeprowadzić relokację maszyn? Nie wiesz w jaki sposób się za to zabrać? Skontaktuj się z nami! Odpowiemy na pytania i pomożemy w przeprowadzeniu całego procesu!