paź 1, 2021 Off Comments w Automatyzacja przez
Kanban – japońska metoda zarządzania produkcją

Zarządzanie produkcją wymaga dokładnego zaplanowania kolejnych działań. Z tego powodu właściciele zakładów przemysłowych stosują różne podejścia, które pozwalają na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Jednym z nich jest Kanban, czyli japońska metoda zarządzania produkcją. Na czym dokładnie ona polega i dlaczego staje się coraz popularniejsza?

Spis treści

Czym jest Kanban?

System Kanban powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku w Japonii. Polega on na takim zarządzaniu całą produkcją, by produkować taką ilość towaru, jaka jest aktualnie niezbędna. W ten sposób nie trzeba zastanawiać się nad sposobem magazynowania nadwyżek. Metoda Kanban bazuje na kilku zasadach, takich jak:

  • brak opóźnień,
  • brak zapasów,
  • brak kolejek,
  • brak bezczynności,
  • brak zbędnych operacji,
  • brak przemieszczeń,
  • wystarczająca ilość towaru.

Zadaniem metody Kanban jest zrezygnowanie z wykorzystywania nadmiernej przestrzeni magazynowej. Produkowane towary znajdują się wówczas jedynie na stanowisku roboczym. Zgodnie z tym sposobem trzeba jednak zadbać o to, by surowce były dostarczane przez dostawców na czas, o wskazanych godzinach. Dzięki temu można od razu zacząć je przerabiać bez konieczności magazynowania.

Przeczytaj również: Wydajność a produktywność zakładu produkcyjnego

Co oznacza nazwa Kanban?

Nazwa Kanban również nie jest przypadkowa. Kan to widoczny, a ban – kartka. Chodzi tu o wizualizację przepływu informacji w przedsiębiorstwie. Początkowo cała metoda bazowała na papierowych formularzach, stąd właśnie słowo ban wchodzące w skład jej nazwy. Obecnie stosuje się nieco inne rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie efektywności prowadzonych działań.

Jak działa Kanban w praktyce?

W praktyce metoda Kanban wymaga synchronizowania aktualnie produkowanych towarów z zapotrzebowaniem klientów. Z tego powodu zamówienia są realizowane w odpowiedniej kolejności, a cała produkcja musi być elastyczna. Zgodnie z metodą Kanban nie produkuje się nadwyżek, a jedynie zaspokaja aktualne potrzeby. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów związanych z przechowywaniem stworzonych wyrobów.

Formularze wykorzystywane w metodzie Kanban

Kanban Lean Manufacturing wymaga również tworzenia specjalnych formularzy, które pozwalają na odpowiednie organizowanie pracy. Wszystko zaczyna się od przeanalizowaniu popytu na dany towar. Jego wartość jest dokładnie wyliczana, a następnie przekazywana do działu produkcji. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie działań produkcyjnych oraz wygospodarowanie odpowiednich zasobów.

Formularze są rozdzielane pomiędzy planistami a wykonawcami. Istnieją również karty wykorzystywane przez samych pracowników. To dwa egzemplarze formularza odrywane i przekazywane dyspozytorowi wydziałowemu w sytuacji, gdy rozpocznie się rzeczywista produkcja danego towaru. Dzięki temu wie on, że konkretne surowce są już w użyciu, a zlecenie jest realizowane. W ten sposób dyspozytor może również czuwać nad ilością niezbędnych materiałów. Gdy się one wyczerpią, do dyspozytora trafia ostatnia część karty.

Sprawdź również: Usprawnienie procesu produkcyjnego – jakie niesie korzyści?

Czy metoda Kanban ma sens?

Linia produkcyjna w zakładzie przemysłowym

Skoro wiesz już, czym jest Kanban, warto zastanowić się nad opłacalnością tej metody. Jej wyraźną zaletą jest oczywiście możliwość zrezygnowania z przestrzeni magazynowych, które pochłaniają ogromne środki finansowe. Trzeba jednak pamiętać, że brak możliwości składowania niezbędnych surowców wiąże się z koniecznością ich częstszego zamawiania. Z tego powodu koszty związane z transportem znacznie się zwiększają.

Problemem może być również dostępność dostawców, którzy niekiedy muszą dowozić surowce nawet kilka razy dziennie. System ten działa jedynie wtedy, gdy jest realizowany skrupulatnie, przy zachowaniu odpowiedniej kolejności przekazywania formularzy.

Chcesz zwiększyć efektywność pracy zakładu produkcyjnego?
Skontaktuj się z nami!

Współczesna metoda Kanban

Kanban magazynowy i transportowy obecnie jest wykorzystywany przy użyciu elektronicznych formularzy. Dzięki temu maleje ryzyko zgubienia niezbędnej dokumentacji, a wszystkie informacje docierają do kolejnych osób od razu, w prawidłowej kolejności. Z tego powodu metoda Kanban może być wykorzystywana znacznie efektywniej.

Dokumentacja wymagana podczas korzystania z metody Kanban ma na celu informowanie o rozpoczęciu produkcji oraz zużyciu konkretnych towarów na każdym etapie prowadzonych prac. Gdy takie dane są dostępne z poziomu komputera, wszystko przebiega znacznie sprawniej.

Co zapisuje się na formularzach Kanban?

Formularze Kanban muszą składać się z określonych elementów. Ich zadaniem jest wskazywanie, które surowce są aktualnie w użyciu i ile z nich pozostało na stanie. Zazwyczaj w skład takiej dokumentacji wchodzą następujące informacje:

  • nazwa i numer części,
  • ilość surowca,
  • wielkość produkowanej partii,
  • parametry towarów,
  • miejsce, skąd należy pobrać surowce,
  • wizualizacja.

Formularze Kanban muszą być odpowiednio zaprojektowane, by wszystkie informacje były przejrzyste i pozwalały na odpowiednią organizację pracy.Szukasz firmy, która zajmie się wsparciem organizacji produkcji w Twoim przedsiębiorstwie? Skontaktuj się z nami!