mar 3, 2025 Off Comments w Automatyzacja przez
Automatyzacja procesu produkcji – co musisz o niej wiedzieć?

Do udoskonalania procesów produkcyjnych dąży się od zawsze – zwykle licząc na zwiększenie wydajności, poprawę jakości produktów, minimalizację ryzyka błędów oraz obniżenie kosztów produkcji. Automatyzacja produkcji pozwala osiągnąć wszystkie te cele, a często zapewnia firmie również inne korzyści. Obecnie wiele zakładów produkcyjnych stoi przed wyzwaniami związanymi z wdrożeniem automatyzacji. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega automatyzacja produkcji?

Automatyzacja produkcji to odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów oraz coraz większą konkurencję na rynku. Powinna polegać na stworzeniu maksymalnie efektywnego, bezpiecznego i oszczędnego środowiska pracy. Taki efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu starannie opracowanych algorytmów, zasad i działań oraz dopasowanych do niej urządzeń.

W praktyce zaś automatyzacja procesów produkcyjnych sprowadza się zazwyczaj do zastąpienia pracy ludzi pracą maszyn. Dzięki wyeliminowaniu tzw. czynnika ludzkiego można znacząco zredukować błędy i poprawić wydajność. Zalet automatyzacji procesów produkcji jest jednak znacznie więcej.

W Inrel posiadamy wieloletnie doświadczenie w automatyzacji procesów produkcyjnych. Oferujemy nowoczesne i skuteczne rozwiązania, które zwiększają wydajność, redukują koszty i poprawiają jakość produkcji.

Sprawdź naszą ofertę!

Automatyzacja a robotyzacja procesów produkcyjnych – czym się różnią?

Podczas omawiania automatyzacji produkcji, warto wspomnieć o robotyzacji produkcji, ponieważ automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych to pojęcia powiązane, ale nie tożsame.

Automatyzacja produkcji polega na dążeniu do m.in. zwiększenia tempa produkcji, jakości produktów oraz wydajności danej linii produkcyjnej, przy jednoczesnym ograniczeniu pracy ręcznej. Wszystko to odbywa się dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, takich jak sterowanie czy programowanie procesów lub systemów informatycznych. Wdrożenie automatyzacji może dotyczyć zarówno wykorzystania maszyn, jak i systemów zarządzania.

Robotyzacja procesów produkcyjnych jest z kolei bardziej zaawansowaną formą automatyzacji, która koncentruje się na zastosowaniu robotów przemysłowych do wykonywania precyzyjnych i powtarzalnych zadań. Roboty przemysłowe mogą działać w trudnych warunkach, gdzie praca ludzka byłaby mniej efektywna lub niebezpieczna. Dzięki nowoczesnym algorytmom i systemom sterowania roboty te mogą dostosowywać się do zmieniających się warunków produkcji, co dodatkowo podnosi ich skuteczność.

Należy jednak pamiętać, że o ile automatyzacja może istnieć bez robotyzacji, to robotyzacja zawsze wiąże się z automatyzacją.

Automatyzacja procesów produkcyjnych – korzyści

Zastąpienie ludzi maszynami niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim automatyzacja produkcji minimalizuje ryzyko błędów i zwiększa efektywność produkcji, dając rezultaty, jakich nie da się uzyskać w inny sposób. To jednak tylko główne, najbardziej oczywiste konsekwencje takiej decyzji. Do pozostałych korzyści automatyzacji linii produkcyjnych należy również zaliczyć:

obniżenie kosztów produkcji – wykorzystanie maszyn oraz zautomatyzowanych systemów pozwala ograniczyć zużycie surowców i zmniejszyć liczbę wadliwych produktów;

eliminacja marnotrawstwa – automatyzacja produkcji daje możliwość zredukowania ilości wykorzystywanych zasobów oraz odpadów produkcyjnych;

bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników – dzięki zastosowaniu maszyn i nowych technologii, zmniejsza się brak utraty zdrowia pracowników wynikającego np. z kontaktu z niebezpiecznymi substancjami;

wzrost komfortu pracy – zautomatyzowane linie produkcyjne umożliwiają przeniesienie personelu produkcyjnego na nowe stanowiska związane np. z obsługą nowych systemów i nadzorem maszyn;

uzyskanie idealnej powtarzalności wyrobów – każdy produkt ma dokładnie taką samą jakość;

możliwość prowadzenia produkcji niezależnie od pory dnia – automatyzacja produkcji pozwala na maksymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych firmy;

możliwość produkcji dostosowanej do bieżących potrzeb – dzięki elastycznym systemom automatyzacji produkcji możliwe jest szybkie modyfikowanie procesów, co pozwala na produkcję zarówno na dużą skalę, jak i w krótkich seriach, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem rynku;

eliminowanie przestojów – zaawansowane systemy monitorowania i diagnostyki pozwalają na wczesne wykrywanie usterek, zapobiegając awariom oraz minimalizując czas przestoju, co przekłada się na ciągłość produkcji i optymalne wykorzystanie zasobów;

wzrost konkurencyjności firmy – poprzez zwiększenie wydajności produkcji, lepszej jakości produktów oraz szybszemu realizowaniu zamówień i wytwarzaniu wyrobów, firma jest w stanie lepiej dostosować się do wymagań klientów.

Wykorzystanie odpowiednio dopasowanych rozwiązań pomoże spełnić określone potrzeby przedsiębiorstwa i zredukować występujące problemy. Dzięki temu wszelkie działania mogą być realizowane znacznie skuteczniej, co przekłada się na większe zyski. Skutkiem automatyzacji produkcji zwykle jest też wzrost jakości wyrobów oraz związany z tym wzrost zadowolenia ich odbiorców. Dzięki temu firma może poprawiać swoją pozycję na rynku i zdobywać nowych klientów.

Sprawdź również: Wsparcie zarządzania produkcją – na czym to polega

Wdrożenie automatyzacji pozwala też na dokładne monitorowanie procesów produkcyjnych. Zastosowanie rozmaitych czujników i innych sposobów kontroli pozwala doskonalić procesy, dzięki czemu działania firmy są jeszcze efektywniejsze. Umożliwia to nie tylko na dorównanie konkurencji, ale również jej prześcignięcie, o ile zyskana w ten sposób wiedza zostanie dobrze wykorzystana.

Automatyzacja produkcji – możliwości

W jakich obszarach automatyzacja produkcji ma sens? Tak naprawdę jest ich bardzo wiele. W zasadzie każdy zakład wytwórczy może zyskać dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań z tego zakresu, niezależnie od branży. 

Największe korzyści przyniosą one jednak tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja, kontrola jakości czy idealna powtarzalność produkcji. To właśnie w takim przypadku automatyzacja procesu produkcji powinna być przeprowadzona w pierwszej kolejności. 

Maszyny mogą jednak służyć do realizacji wielu różnych zadań, takich jak:

– montaż,
– transport,
– pakowanie,
– paletyzacja.

Ponadto częścią zautomatyzowanych linii produkcyjnych mogą być czujniki, rejestratory i inne elementy wspomagające kontrolę jakości.

ALT: Automatyzacja procesu produkcji – pakowanie - inrel.pl

Automatyzację procesów produkcyjnych można wykorzystać w przeróżnych obszarach produkcji i na wiele sposobów. Może wspierać nie tylko proces wytwarzania czy montażu, ale również np. pakowania czy paletowania.

Automatyzacja produkcji – jak to się robi?

Automatyzacja produkcji powinna być przemyślanym i prowadzonym kompleksowo procesem. Jego początkowe etapy są tymi najważniejszymi. Należy w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować obecnie stosowane metody produkcji i zidentyfikować jego najważniejsze problemy. Pomocne będzie obliczenie, jakich kosztów wymagało dotychczas produkowanie dóbr. Umożliwi to ocenę opłacalności automatyzacji oraz oszacowanie, kiedy zacznie przynosić zyski.

Należy starannie dobierać urządzenia, które mają służyć automatyzacji i zadbać o odpowiednią konstrukcję łańcucha produkcyjnego. Żadne z tych zadań nie jest łatwe, a wszelkie decyzje muszą być poparte solidną analizą. Wszystko to sprawia, że automatyzacja procesów produkcji nie jest prosta. Przeprowadzona prawidłowo zapewni jednak natychmiastowe korzyści, a ponadto szybki zwrot zainwestowanych środków.

Sprawdź także: Automatyzacja produkcji – wady i zalety systemu zarządzania Lean Management

Automatyzacja procesów produkcji – profesjonalne wsparcie

Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja procesów produkcyjnych jest czymś skomplikowanym i złożonym. Wymaga odpowiedniego podejścia, ale również specjalistycznej wiedzy. Dlatego zawsze powinna być przeprowadzana przez fachowców.

Jeśli szukasz odpowiednich rozwiązań technologicznych dla swojego zakładu lub potrzebujesz wsparcia w innych obszarach związanych z organizacją produkcji, sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami!