maj 6, 2021 Off Comments w Automatyzacja przez
Automatyzacja procesu produkcji – co musisz o niej wiedzieć?

Do udoskonalania procesów produkcyjnych dąży się od zawsze – zwykle licząc na zwiększenie wydajności i precyzji oraz redukcję błędów czy też zużycia zasobów. Automatyzacja produkcji pozwala osiągnąć wszystkie te cele, a często zapewnić firmie również inne korzyści. Obecnie wiele firm stoi przed wyzwaniami związanymi z automatyzacją. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega automatyzacja produkcji?

Automatyzacja produkcji to odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów oraz coraz większą konkurencję na rynku. Powinna polegać na stworzeniu maksymalnie efektywnego, bezpiecznego i oszczędnego środowiska pracy. Taki efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu starannie opracowanych algorytmów, zasad i działań oraz dopasowanych do niej urządzeń.

W praktyce zaś automatyzacja procesów produkcyjnych sprowadza się zazwyczaj do zastąpienia pracy ludzi pracą maszyn. Dzięki wyeliminowaniu tzw. czynnika ludzkiego można znacząco zredukować błędy i poprawić wydajność. Zalet automatyzacji procesów produkcji jest jednak znacznie więcej.

Automatyzacja procesów produkcyjnych – korzyści

Zastąpienie ludzi maszynami niesie za sobą wiele korzyści. Automatyzacja produkcji pozwala przede wszystkim na wyeliminowanie błędów i przyspieszenie realizacji procesów, dając rezultaty, jakich nie da się uzyskać w inny sposób. To jednak tylko główne, najbardziej oczywiste konsekwencje takiej decyzji. Do pozostałych korzyści należy również zaliczyć:

  • możliwość zredukowania ilości wykorzystywanych zasobów oraz odpadów produkcyjnych;
  • ochrona zdrowia pracowników – brak ryzyka wynikającego np. z kontaktu z niebezpiecznymi substancjami;
  • wzrost komfortu pracy – dzięki przeniesieniu personelu produkcyjnego na stanowiska związane np. z obsługą i nadzorem maszyn;
  • uzyskanie idealnej powtarzalności wyrobów – każdy produkt ma dokładnie taką samą jakość;
  • możliwość prowadzenia produkcji niezależnie od pory dnia;
  • możliwość produkcji dostosowanej do bieżących potrzeb, eliminowanie przestojów.

Wykorzystanie odpowiednio dopasowanych rozwiązań pomoże spełnić określone potrzeby przedsiębiorstwa i zredukować występujące problemy. Dzięki temu wszelkie działania mogą być realizowane znacznie skuteczniej, co przekłada się na większe zyski. Skutkiem automatyzacji produkcji zwykle jest też wzrost jakości wyrobów oraz związany z tym wzrost zadowolenia ich odbiorców. Dzięki temu firma może poprawiać swoją pozycję na rynku i zdobywać nowych klientów, a dzięki temu dalej rozwijać swoją działalność.

Sprawdź również: Wsparcie zarządzania produkcją – na czym to polega

Automatyzacja pozwala też na dokładne monitorowanie procesów produkcyjnych. Zastosowanie rozmaitych czujników i innych sposobów kontroli pozwala doskonalić procesy, dzięki czemu działania firmy są jeszcze efektywniejsze. Pozwala to nie tylko na dorównanie konkurencji, ale również jej prześcignięcie, o ile zyskana w ten sposób wiedza zostanie dobrze wykorzystana.

Automatyzacja produkcji – możliwości

W jakich obszarach automatyzacja produkcji ma sens? Tak naprawdę jest ich bardzo wiele. W zasadzie każdy zakład wytwórczy może zyskać dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań z tego zakresu, niezależnie od branży. 

Największe korzyści przyniosą one jednak wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja czy idealna powtarzalność wykonywanych czynności. To właśnie w takim przypadku automatyzacja procesu produkcji powinna być przeprowadzona w pierwszej kolejności. 

Maszyny mogą jednak służyć do realizacji wielu różnych zadań, takich jak:

  • montaż,
  • transport,
  • pakowanie,
  • paletyzacja.

Ponadto częścią zautomatyzowanych linii produkcyjnych mogą być czujniki, rejestratory i inne elementy wspomagające kontrolę.

ALT: Automatyzacja procesu produkcji – pakowanie - inrel.pl

Automatyzację można wykorzystać w przeróżnych obszarach produkcji i na wiele sposobów. Może wspierać nie tylko proces wytwarzania czy montażu, ale również np. pakowania czy paletowania.

Automatyzacja produkcji – jak to się robi?

Automatyzacja produkcji powinna być przemyślanym i prowadzonym kompleksowo procesem. Jego początkowe etapy są tymi najważniejszymi. Należy w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować obecnie stosowane metody produkcji i zidentyfikować jego najważniejsze problemy. Pomocne będzie obliczenie, jakich kosztów wymagało dotychczas produkowanie dóbr. Umożliwi to ocenę opłacalności automatyzacji oraz oszacowanie, kiedy zacznie przynosić zyski.

Sprawdź również: Wsparcie organizacji produkcji w firmie

Należy starannie dobierać urządzenia, które mają służyć automatyzacji i zadbać o odpowiednią konstrukcję łańcucha produkcyjnego. Żadne z tych zadań nie jest łatwe, a wszelkie decyzje muszą być poparte solidną analizą. Wszystko to sprawia, że automatyzacja procesów produkcji nie jest prosta. Przeprowadzona prawidłowo zapewni jednak natychmiastowe korzyści, a ponadto szybki zwrot zainwestowanych środków.

Sprawdź także: Automatyzacja produkcji – wady i zalety systemu zarządzania Lean Management

Automatyzacja procesów produkcji – profesjonalne wsparcie

Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja procesów produkcyjnych jest czymś skomplikowanym i złożonym. Wymaga odpowiedniego podejścia, ale również specjalistycznej wiedzy. Dlatego zawsze powinna być przeprowadzana przez fachowców.

 Jeśli szukasz odpowiednich rozwiązań technologicznych dla swojego zakładu lub potrzebujesz wsparcia w innych obszarach związanych z organizacją produkcji, sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami!