maj 5, 2023 Off Comments w Relokacja przez
Profesjonalna relokacja maszyn – od czego zależy cena usługi

Relokacja maszyn to operacja polegająca na przewiezieniu elementów linii przemysłowej. Może do tego dojść zarówno w obrębie dwóch magazynów leżących blisko siebie, jak również państw, a nawet kontynentów. Jeśli planujesz takie przedsięwzięcie, na pewno interesują Cię jego koszty. Dowiedz się, od czego one zależą.

Relokacja maszyn – koszt zależy od stopnia skomplikowania operacji

Relokacja maszyn, w trakcie której elementy linii technologicznych są przenoszone w inne miejsce, może być realizowana w zróżnicowanym zakresie. W dużej mierze od tego, jak wiele zadań należy wykonać, a także jaki jest poziom ich skomplikowania, zależy finalna cena usługi. Koszty rosną, jeśli sprzęty trzeba przewieźć:

  • na znaczną odległość – znacznie wyższy wydatek wiąże się z transportem intermodalnym, drogowo-morskim, realizowanym do innego kraju czy na inny kontynent, niż z przewozem między halami położonymi kilka kilometrów od siebie,
  • w ramach transportu ponadnormatywnego, który wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, na przykład żurawia samobieżnego, skompletowania niezbędnych zezwoleń, a także asysty pilota bądź policji.

Relokacje przemysłowe mogą być realizowane przez jedną firmę kompleksowo, co oznacza, że zajmie się ona nie tylko przewozem maszyn, ale również ich demontażem, pakowaniem do transportu i uruchomieniem w miejscu docelowym. 

Pamiętaj, że nie można z góry określić całkowitego kosztu usługi, gdyż ma on zindywidualizowany charakter. Aby go poznać, należy skontaktować się z wyspecjalizowaną firmę, która dokona dokładnej kalkulacji w oparciu o zakres zlecenia. 

Z uwagi na jej duże doświadczenie w relokacji maszyn przemysłowych będzie ona w stanie uwzględnić w kosztorysie wszelkie nieprzewidziane zdarzenia, związane na przykład z awarią maszyn przed ponownym montażem czy zatorami na drodze. Dzięki temu będziesz mógł efektywnie zaplanować wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia.

Sprawdź także: 6 często zadawanych pytań na temat relokacji linii produkcyjnych

Relokacja maszyn za pomocą transportu kontenerowego – inrel.pl

Relokacja maszyn przemysłowych często jest wykonywana w ramach transportu między państwami, a nawet kontynentami. Przewozy intermodalne, drogowo-morskie, ze względu na spory stopień skomplikowania, są kosztowne i wydatnie wpływają na finalną cenę operacji.

Ile kosztuje relokacja maszyn? Cena zależy od rodzaju i liczby urządzeń

Jeśli przeprowadzana jest relokacja maszyn przemysłowych, na to, ile wyniesie finalny koszt, wpływ ma również rodzaj i liczba przewożonego wyposażenia. Im więcej urządzeń, tym cena będzie wyższa. Jeśli są one ciężkie, a często tak właśnie jest, mogą dojść wydatki związane z manipulacją ładunkiem przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, na przykład wózków widłowych.

Koszt wzrośnie również z powodu:

  • dużego stopnia skomplikowania sprzętów – jeśli są one zaawansowane pod względem technologicznym, sporo problemów może sprawić między innymi ich ponowne zaprogramowanie oraz zsynchronizowanie z elementami znajdującymi się w miejscu docelowym,
  • większej liczby układów elektrycznych, hydraulicznych czy pneumatycznych, które – aby zapewnić odpowiedni poziom integracji między nimi – podczas montażu i ponownego uruchomienia wymagają zastosowania fachowej wiedzy.

Obsługa nowoczesnych, skomplikowanych systemów wymaga zaangażowania specjalistów, w tym monterów, elektryków czy ślusarzy. Podnosi to cenę całej operacji. W przypadku współpracy z profesjonalną firmą warto jednak ponieść nawet wyższe koszty, dzięki czemu relokacja maszyn przebiegnie sprawnie i efektywnie.

Relokacja maszyn wymaga efektywnego zabezpieczenia maszyn, co wpływa na koszt operacji

Aby ładunek bezpiecznie i w całości dotarł w miejsce docelowe, trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwoli zapobiec wielu groźnym zdarzeniom, związanym na przykład z możliwością upadku niektórych elementów linii przemysłowych na ziemię. Ponadto stanowi ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy korozją sprzętów, co mogłoby doprowadzić nawet do ich wykluczenia z eksploatacji i powstania strat finansowych u zleceniodawcy.

Bez względu na to, jakie maszyny są przewożone, należy zastosować:

  • skrzynie transportowe ze stelażem wykonanym z drewna,
  • materiały antykorozyjne, w tym specjalne smary, folie oraz sklejki,
  • czujniki i skanery mierzące poziom temperatury czy wilgotności albo przechył.

Koszt takich środków zabezpieczających zależy od liczby, rodzaju i gabarytów urządzeń. Im większe i bardziej skomplikowane pod względem kształtów sprzęty trzeba przewieźć, tym cena transportu będzie wyższa.

Sprawdź też: Pakowanie maszyn do transportu morskiego – na co trzeba zwrócić uwagę

Planujesz przedsięwzięcie typu relokacja i instalacja maszyn i urządzeń? Chcesz skorzystać z bezpłatnej wyceny zlecenia? Zadzwoń do nas – dobierzemy rozwiązanie idealnie pasujące do Twoich potrzeb.