sty 30, 2023 Off Comments w Relokacja przez
Wykorzystanie manipulatora przemysłowego a usprawnianie produkcji

Jednym z urządzeń niezwykle przydatnych podczas procesów produkcyjnych jest manipulator przemysłowy. Za jego pomocą można przenosić ciężkie ładunki, co zwiększa efektywność pracowników i prowadzi do wzrostu wydajności zakładu. Poznaj, w jaki sposób tego typu maszyna przyczynia się do usprawnienia pracy produkcyjnej.

Jak jest zbudowany i czym cechuje się manipulator przemysłowy?

Manipulator przemysłowy to maszyna, która wspomaga operatora podczas podnoszenia ciężkich ładunków. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych, masa przedmiotów podnoszonych i przenoszonych przez pracowników nie może być wyższa niż 20 kg (dla kobiet) oraz 50 kg (w przypadku mężczyzn). Parametry te dotyczą pracy dorywczej – przy pracy stałej są jeszcze niższe i wynoszą odpowiednio 12 oraz 30 kg. W trakcie procesów produkcyjnych bardzo często konieczne jest manipulowanie towarami o większym ciężarze i wówczas zastosowanie znajduje manipulator przemysłowy.

Urządzenie składa się z:

  • chwytaka, który odpowiada za uchwycenie ładunku w celu podniesienia go – może on być podwieszony na linkach czy wózkach jezdnych bądź przytwierdzony na stałe do sufitu,
  • części odpowiadającej za transport towarów w ramach stanowiska roboczego, czyli podwieszanej suwnicy albo słupa z ramieniem sztywnym lub przegubowym.

Usprawnienie procesu produkcyjnego przez manipulator jest możliwe dlatego, że sprzęt jest zintegrowany z systemami równoważenia wagi przenoszonych ładunków. Dzięki silnikowi elektrycznemu, siłownikom pneumatycznym oraz układowi hydraulicznemu podniesienie bardzo ciężkiego towaru, ważącego nawet kilkaset kilogramów, nie wymaga użycia dużej siły przez operatora.

Jakie korzyści daje manipulator przemysłowy?

Manipulatory przemysłowe pozwalają na znaczne usprawnienie procesu produkcyjnego. Jest tak dlatego, że ułatwiają one operatorowi wykonywanie trudnych czynności, które w normalnych warunkach wymagałyby zaangażowania kilku pracowników. Tego typu maszyny zapewniają:

  • dużą ergonomię pracy – mikroprocesor natychmiastowo rozpoznaje intencje operatora, co pozwala na płynne i precyzyjne wykonywanie przez niego czynności,
  • zwiększenie wydajności zakładu – nie ma ryzyka przestojów, wynikających na przykład z upadku ciężkich przedmiotów i uszkodzenia linii produkcyjnej,
  • redukcję zmęczenia operatora – może on szybciej i dłużej realizować swoje zadania, co ma pozytywny wpływ na efektywność całego zakładu.

Manipulator przemysłowy jest świetnym sposobem na to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Efektem jego stosowania jest zmniejszenie ryzyka wypadków podczas pracy, w tym urazów układu mięśniowo-szkieletowego – operator nie musi samodzielnie mierzyć się z ciężkim ładunkiem. Dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed upuszczeniem towaru znajdującego się nad ziemią czy ograniczenie wysokości podnoszenia, zwiększają komfort podczas obsługi sprzętu.

Do jakich prac można wykorzystać manipulator przemysłowy?

Manipulator przemysłowy jest polecany wszędzie tam, gdzie konieczne jest podnoszenie, przenoszenie, obracanie czy pozycjonowanie ciężkich ładunków. Maszyna idealnie sprawdzi się podczas trudnych i wyczerpujących fizycznie robót, które mają charakter ciągły oraz powtarzalny. Jest niezastąpiona, gdy realizowane są:

  • prace poza obszarem podwieszenia lub podparcia, a więc wtedy, gdy środek ciężkości znajduje się poza punktem zawieszenia ładunku,
  • czynności manipulacyjne w przypadku towarów o dużych, nieregularnych kształtach, których bezpieczne uchwycenie i przeniesienie jest trudne.

Usprawnienie procesu produkcyjnego przy wykorzystaniu manipulatora przemysłowego jest możliwe także w sytuacji, gdy wykonuje się prace montażowe, wymagające zmiany orientacji towarów w przestrzeni. Tego typu sprzęt przyda się również podczas dostarczania na linię produkcyjną surowców wykonanych z drewna czy kamienia, jak również przeładunku paczek, zawierających na przykład płytki ceramiczne.

Manipulator przemysłowy może być wyposażony w różne rodzaje chwytaków, w tym:

  • próżniowe, które pozwalają unosić i obracać arkusze blach, szyby, papierowe worki czy płyty meblowe,
  • szczękowe – są wyposażone w czujniki regulujące siłę chwytu, co umożliwia bezpieczne manipulowanie ciężkimi elementami o okrągłym czy owalnym kształcie,
  • magnetyczne, zapewniające szybką obsługę elementów ferromagnetycznych wycinanych laserowo.

Urządzenie jest świetną alternatywą dla żurawi czy wciągarek, których montaż na hali, na przykład ze względu na zbyt duże koszty czy brak odpowiedniej przestrzeni, nie jest możliwy.

Przeczytaj także: Usprawnienie procesu produkcyjnego – jakie niesie korzyści?

Manipulator przemysłowy na linii produkcyjnej – inrel.pl

Manipulator przemysłowy pozwala podnosić, przenosić i obracać różne ładunki, w tym ciężkie oraz mające nieregularne kształty. Za pomocą takiej maszyny można szybko i bezpieczne manipulować arkuszami blach, płytami meblowymi czy elementami ferromagnetycznymi.

W jakich branżach manipulator umożliwia usprawnienie procesu produkcyjnego?

Manipulator przemysłowy jest przydatny w każdym zakładzie, w którym istnieje potrzeba częstego przenoszenia ciężkich palet, beczek, skrzynek czy desek. Nie ma żadnych przeszkód do tego, by taką maszynę wykorzystać również do manipulacji opakowaniami kartonowymi, butelkami, kanistrami oraz wiaderkami.

Dzięki możliwości indywidualnego dobrania elementów manipulatora, w tym chwytaka, do potrzeb zakładu, maszynę taką można zastosować w wielu gałęziach przemysłu. Dotyczy to między innymi:

  • rolnictwa i przemysłu spożywczego,
  • motoryzacji,
  • meblarstwa,
  • elektroniki,
  • wytwarzania elementów szklanych,
  • wyrobu urządzeń RTV i AGD,
  • odlewnictwa.

Usprawnienie produkcji dzięki wykorzystaniu manipulatorów przemysłowych jest możliwe zarówno na liniach montażowych, jak i centrach obróbczych czy stanowiskach kompletacji. Takie maszyny umożliwiają zwielokrotnienie siły, jaką dysponuje operator, a także zapewniają precyzję podczas wykonywania poszczególnych ruchów. Dzięki temu nawet podnoszenie i transport takich ładunków, jak tafle szkła czy bele drewna, nie jest trudne.

Przeczytaj także: Automatyzacja linii produkcyjnej – jak się do niej przygotować?Planujesz stworzyć nową lub zmodernizować już użytkowaną linię technologiczną? Chcesz uzyskać rzetelne wsparcie organizacji produkcji i sprawdzić, jakie korzyści da zastosowanie w Twoim zakładzie nowoczesnych maszyn, takich jak manipulator przemysłowy? Zapraszamy do kontaktu – zapoznaj się z naszą ofertą, dzięki której skrócisz cykle produkcyjne i zwiększysz wydajność zakładu.