lip 15, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Profesjonalne pakowanie towarów – czym się cechuje i komu je zlecić?

Opakowanie to integralna część w zasadzie każdego produktu. Często to właśnie ono jest w stanie zachęcić do zakupu. Profesjonalne pakowanie maszyn lub urządzeń dotyczy jednak nie tylko przygotowania ich do sprzedaży, ale również zabezpieczenia w transporcie. Dzięki temu nawet w najdalszej i najtrudniejszej trasie ryzyko powstania uszkodzeń jest znacznie zminimalizowane. Jakie są sposoby pakowania towarów i komu warto je zlecić?

Pakowanie maszyn lub urządzeń – najważniejsze jest bezpieczeństwo

Uszkodzenie towaru to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą się przydarzyć podczas transportu. Zawsze trzeba brać pod uwagę taką ewentualność, dlatego należy podjąć odpowiednie kroki, by temu zapobiec. Oddając przesyłkę w ręce przewoźnika, w zasadzie nigdy nie można mieć pewności co do tego, jak będzie wyglądać jej trasa do miejsca docelowego. To właśnie z tego powodu odpowiednie pakowanie maszyn lub urządzeń jest tak ważne.

Używając właściwych technik i surowców, można skutecznie zabezpieczyć w zasadzie każdy ładunek, przystosowując go do dowolnej formy transportu. Wymaga to jednak wiedzy oraz dostępu do określonych narzędzi. 

Profesjonalne pakowanie maszyn staje się coraz częściej poszukiwaną usługą. Wystarczy przekazać towar oraz informacje na temat stosowanego typu przewozu specjalistom. To szczególnie ważne przy wartościowych transportach obejmujących kosztowne lub jedyne w swoim rodzaju towary. Szczególnym zagadnieniem jest także pakowanie maszyn i urządzeń przemysłowych.

Profesjonalne pakowanie towarów – środki zabezpieczające

W zależności od rodzaju zlecenia profesjonalne pakowanie maszyn lub urządzeń może wymagać użycia różnorodnych materiałów zabezpieczających. Do najczęściej używanych należą opakowania foliowe i kartonowe – m.in. folie stretch, folie pęcherzykowe (bąbelkowe), foliopaki, torby, pudełka i wiele innych. 

Przeczytaj także: Planowanie i organizacja transportu morskiego maszyn – krok po kroku

W przypadku pakowania większych gabarytów, w szczególności jeśli mają pokonać dłuższą trasę, często stosuje się skrzynie z drewna lub sklejki. Ponadto konieczne może być przystosowanie ładunku do szczególnych warunków, np. wilgoci i zasolenia, jeśli ma być przewożony drogą morską. Wówczas stosuje się odpowiednie materiały, przede wszystkim antykorozyjne folie, papiery i smary oraz pochłaniacze wilgoci. Wewnątrz ładunku można umieścić również czujniki, które pozwolą się upewnić, że jest transportowany w odpowiednich warunkach. Czujniki te mogą mierzyć m.in.:

 • temperaturę,
 • wilgotność,
 • przechył,
 • siłę uderzenia (czujniki udarowe).

Profesjonalne pakowanie urządzeń dostarcza więc wiele metod ich zabezpieczenia, nawet na okoliczność nieprzewidzianych zdarzeń i wyjątkowo trudnych warunków. Wymaga nie tylko dostępu do odpowiednich materiałów, ale również wiedzy i umiejętności, dlatego zwykle powierza się to zadanie specjalistom. Fachowcy dobiorą odpowiednie sposoby pakowania towarów oraz środki niezbędne dla zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Pakowanie maszyn lub urządzeń o dużych gabarytach – drewniane skrzynki
W przypadku towarów o dużych gabarytach często stosuje się drewniane skrzynie. Takie sposoby pakowania towarów ułatwiają też ich zabezpieczenie podczas transportu morskiego czy lotniczego.

Pakowanie krok po kroku

Skuteczne pakowanie maszyn lub urządzeń, szczególnie jeśli dotyczy niestandardowych ładunków lub ich zabezpieczenia w odniesieniu do niestandardowych warunków, jest złożonym i dość skomplikowanym procesem. Składa się z wielu etapów takich jak:

 • wizja lokalna, pomiary,
 • zaprojektowanie i wykonanie skrzyń,
 • dobór pozostałych elementów i środków zabezpieczających,
 • demontaż (jeśli wymagają tego gabaryty transportowanego ładunku),
 • posadowienie elementów w skrzyniach,
 • zabezpieczenie mechaniczne,
 • zastosowanie innych metod zabezpieczenia (np. antykorozyjnego),
 • oznakowanie,
 • załadunek,
 • zabezpieczenie na naczepie, przyczepie, w kontenerze itp.

Ważne jest odpowiednie zaplanowanie procedury, a także jej dokładne, metodyczne przeprowadzenie.

Komu zlecić pakowanie do transportu?

Jeśli bezpieczeństwo transportowanych towarów jest najważniejsze, warto zlecić to zadanie fachowcom. Jest to szczególnie ważne w przypadku realizacji wysyłki w trudnych warunkach (np. transportem morskim) lub niestandardowych gabarytów czy typów ładunku. Najlepiej zdecydować się na firmę wyspecjalizowaną w realizacji tego typu zleceń. Wówczas możesz mieć pewność zastosowania najnowszej wiedzy i najlepszych, sprawdzonych metod. Wynajęcie specjalistów pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Przeczytaj także: Profesjonalna przeprowadzka firmy – jak wybrać firmę transportową?

Profesjonalne pakowanie maszyn lub urządzeń – zalety

Dlaczego warto się zdecydować na profesjonalne pakowanie maszyn lub urządzeń? To przede wszystkim gwarancja zastosowania odpowiednio dopasowanych technik i środków, które gwarantują bezpieczeństwo. Ponadto zlecenie skomplikowanych procedur specjalistom zapewnia komfort – zleceniodawca zrzuca z siebie część odpowiedzialności związanej z ich organizacją. 

Należy również pomyśleć o czasie i pieniądzach, które w przypadku działania na własną rękę, trzeba przeznaczyć na zdobycie know-how, odpowiedniego wyposażenia czy też wyszkolonych pracowników. Zwykle profesjonaliści dają gwarancję na swoje usługi, co pozwala przedsiębiorcom spać spokojnie, niezależnie od okoliczności.

Potrzebujesz pomocy w pakowaniu maszyn do transportu? Skontaktuj się z nami! Posiadamy wieloletnie doświadczenie, odpowiedni sprzęt oraz wyspecjalizowanych fachowców, którzy z chęcią pomogą Ci przeprowadzić cały ten proces.