maj 10, 2022 Off Comments w Relokacja przez
Dlaczego firmy decydują się na relokację maszyn przemysłowych?

Relokacja maszyn przemysłowych to usługa, która polega na przetransportowaniu wyposażenia danego zakładu w inne miejsce. Następuje to z wykorzystaniem specjalnych pojazdów. Dlaczego najczęściej firmy decydują się na relokację?

Relokacja maszyn przemysłowych podczas przeprowadzki firmy

Relokacja maszyn jest niezwykle popularną usługą zwłaszcza podczas zmiany siedziby danego przedsiębiorstwa. Niekiedy  różnica pomiędzy lokalizacjami wynosi nawet kilka tysięcy kilometrów. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że firmy rozszerzają swoją działalność lub całkowicie zmieniają rynek, przewożąc posiadane wyposażenie do innych państw. Częściej jest to jednak przejazd pomiędzy miastami w tym samym kraju.

Relokacja maszyn przemysłowych niekiedy jest realizowana również na nieco mniejszych dystansach. Czasami chodzi tylko o zmianę siedziby z miasta na przedmieścia, gdzie zwykle można liczyć na znacznie mniejsze podatki i koszty utrzymania zakładu. Kiedy indziej właściciel decyduje się na przeniesienie kilkadziesiąt kilometrów dalej. Relokacje są możliwe bez względu na dokładny dystans.

Przeczytaj również: Przenoszenie linii produkcyjnych – planowanie procesu logistycznego krok po kroku

Sprzedaż maszyn przemysłowych

Relokacja maszyn przemysłowych może mieć związek również z ich sprzedażą. Wówczas konieczne jest przewiezienie sprzętu z jednego miejsca do drugiego. Czasami takie transakcje wymagają przetransportowania całych linii czy pojedynczych urządzeń na duże dystanse.

Niekiedy relokacja maszyn przemysłowych ma związek z sytuacją, gdy dane przedsiębiorstwo zmieniło charakter swojej pracy lub całkowicie zaprzestało działalności. Wówczas dokonuje się sprzedaży wszystkich użytkowanych urządzeń, które trafiają do nowych właścicieli. Po zakupie konieczne jest więc ich przetransportowanie do siedziby innej firmy.

Wewnętrzna relokacja maszyn przemysłowych

Czasem konieczne jest również przewiezienie maszyn przemysłowych do innego oddziału tej samej firmy. Wówczas mówi się o relokacji wewnętrznej. Wynika to ze zmiany profilu działalności poszczególnych oddziałów. Dochodzi też do sytuacji, gdy konieczne jest przetransportowanie ciężkiej maszyny zaledwie o kilkaset metrów, na inne stanowisko w dużym zakładzie przemysłowym. Profesjonalne firmy biorą pod uwagę dystans, starannie planując cały proces relokacji.

Przeczytaj również: Relokacja maszyn wewnątrzzakładowa – jak ją zorganizować?

Kompleksowa relokacja maszyn przemysłowych

Zakład przemysłowy

Relokacja maszyn przemysłowych to usługa realizowana przez specjalistów. Dysponują oni odpowiednimi kwalifikacjami, a także pojazdami pozwalającymi na przewiezienie ciężkich ładunków. Takie osoby wiedzą, jak prawidłowo rozmontować maszynę przemysłową, zabezpieczyć ją i rozpakować w docelowym miejscu. Z tego powodu korzystanie z pomocy specjalistów pozwala na zadbanie o stan przewożonych urządzeń, a także zmniejszenie liczby formalności niezbędnych do dopełnienia przez właściciela zakładu.

Na relokację maszyn przemysłowych wiele osób decyduje się w związku z profesjonalizmem takich usług. Demontaż, transport i montaż następują sprawnie. Specjaliści wiedzą, jak prawidłowo posegregować wszystkie niezbędne elementy, by ich ponowne złożenie było łatwiejsze. To sposób na przewiezienie nawet bardzo dużych linii przemysłowych do nowej lokalizacji firmy.

Planowanie relokacji maszyn

Firmy zajmujące się relokacją maszyn odpowiednio planują cały proces. Wiedzą, jak posegregować elementy, a następnie zabezpieczyć każdy z nich. Oprócz tego zajmują się również zaplanowaniem odpowiedniej trasy przejazdu. Trzeba bowiem pamiętać, że nie po każdej drodze mogą poruszać się pojazdy ważące co najmniej kilka ton. Specjaliści zajmują się kompleksowo całą usługą, odciążając właściciela maszyny. Co więcej, dysponują oni także niezbędnymi uprawnieniami i pozwoleniami. Bez nich nie jest możliwe przewożenie dużych i ciężkich ładunków.

Profesjonalny sprzęt do relokacji maszyn

Relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Są to przede wszystkim pojazdy wytrzymałe na nacisk co najmniej kilku ton. Oprócz tego załadowanie niektórych elementów wiąże się z koniecznością użycia małych dźwigów czy podnośników. Są to bowiem urządzenia bardzo ciężkie. Zazwyczaj właściciele maszyn przemysłowych nie dysponują odpowiednim sprzętem, dlatego tak ważne jest skorzystanie z profesjonalnych firm oferujących relokację maszyn.

Oprócz tego firmy dysponują również sprzętem pozwalającym na bezpieczne rozmontowanie i ponowny montaż maszyn przemysłowych. Są to różnego rodzaju urządzenia ręczne, w tym wiertarki. Specjaliści działają sprawnie, dlatego mogą szybko rozłożyć linie produkcyjne na mniejsze części, a następnie właściwie je zabezpieczyć. Przenoszenie maszyn przemysłowych w tej formie jest znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Szukasz firmy, która zajmie się profesjonalną relokacją maszyn przemysłowych? Zapraszamy do kontaktu!