sie 29, 2024 Off Comments w Relokacja przez
Jak bezpiecznie przeprowadzić transport wewnątrzzakładowy?

Transport wewnątrzzakładowy to kluczowy element organizacji pracy w każdym zakładzie przemysłowym, w szczególności w strefach magazynowych i produkcyjnych. Głównym zadaniem transportu wewnętrznego jest zapewnienie ciągłości produkcji oraz sprawne przemieszczanie ładunków na terenie zakładu. BHP, czyli zbiór zaleceń, określających bezpieczne sposoby wykonania pracy, odgrywa w tym zakresie kluczową rolę. W artykule podpowiemy, jak przeprowadzić transport wewnętrzny, aby zminimalizować ryzyko powstania zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników.

Transport wewnątrzzakładowy BHP – podstawowe zasady w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

W każdym zakładzie, w którym używane są urządzenia służące do przewozu ładunków na małe odległości, na przykład w ramach jednej czy kilku hal, niezbędne jest stosowanie się do instrukcji BHP transportu wewnątrzzakładowego. Muszą zapoznać się z nią wszyscy pracownicy magazynowi, a także osoby sprawujące nad nimi nadzór. Określa ona bezpieczne warunki przewozu i poruszania się pojazdów dostawczych i obsługi ręcznych wózków jezdniowych, w tym pod kątem organizacji oraz zasad ruchu.

Częściowo zasady w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy opisuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w rozdziale 4 z dnia 26 września 1997 r. Wskazano tam, że konieczne jest ograniczenie ręcznego przemieszczania towarów – zamiast tego należy korzystać z wózków widłowych, układnic regałowych, suwnic, dźwignic, przenośników rolkowych czy pojazdów szynowych. Przepisy te jasno określają zasady bezpiecznego użycia środków transportowych, aby masa ładunków przemieszczanych nie przekraczała dopuszczalnej nośności pojazdów czy urządzeń.

Inne zalecenia dotyczą:

  • zapewnienia, że masa przewożonych ładunków nie może przekraczać dopuszczalnej nośności bądź udźwigu danego środka transportowego – informacje w tym względzie znajdują się na tabliczkach znamionowych pojazdów,

 zabezpieczenia towarów przed upadkiem, przemieszczeniem się bądź rozsypaniem – służą do tego taśmy, pasy, siatki czy maty antypoślizgowe,

 dopasowanie pomostów i ramp służących do załadunku oraz wyładunku do wymiarów i masy transportowanych ładunków, przy czym do każdej powinno prowadzić co najmniej jedno wejście.

Przepisy BHP w transporcie wewnętrznym przewidują, że obsługę pojazdów i urządzeń mogą prowadzić wyłącznie odpowiednio wykwalifikowane osoby. Chodzi o posiadanie przez nich prawa jazdy kategorii „B” (w przypadku kierowania pojazdami dostawczymi) czy zaświadczenia kwalifikacyjnego Urzędu Dozoru Technicznego (dla operatorów wózka jezdniowego albo suwnicy).

Sprawdź również: Relokacja maszyn wewnątrzzakładowa – jak ją zorganizować?

Zasady ruchu pojazdów przy użyciu środków transportowych

Transport wewnątrzzakładowy jest prowadzony w oparciu o przepisy obowiązujące w ruchu drogowym. Dlatego podczas transportu wewnętrznego powinien obowiązywać ruch prawostronny, a także sygnalizowanie kierunkowskazem lub ręką zmiany kierunku jazdy. Zakręty w lewo wykonuje się łagodnym łukiem o dużym promieniu, możliwie najbliżej osi jezdni, a zakręty w prawo – przy skraju drogi. Pierwszeństwo przejazdu na drogach równorzędnych mają pojazdy nadjeżdżające z prawej.

Duże znaczenie mają również maksymalne prędkości, z jakimi mogą poruszać się urządzenia transportu wewnętrznego służące do przewozu. Często wynoszą 5 czy 10 km/h – wartości te są uzależnione od:

szerokości dróg,

natężenia ruchu, w tym pieszego,

widoczności,

rodzaju i ilości przewożonych ładunków.

Wymagania na drogach wewnątrzzakładowych

By zapewnić bezpieczeństwo podczas czynności, jakie składają się na transport wewnątrzzakładowy, przepisy zawarte w instrukcji BHP muszą objąć również wyznaczenie wymagań odnośnie do jakości ciągów komunikacyjnych. Na drogach wewnątrzzakładowych powinny znaleźć się jednoznacznie wytyczone, za pomocą namalowanych na nawierzchni linie (mogą być białe albo żółte), odznaczać się dobrą przyczepnością, a także nie być śliskie. Istotne jest również odpowiednie utwardzenie i zapewnienie odporności na zużycie, a także brak pochyłości, spadzistych ramp bądź przewężeń.

Ważny parametr to szerokość drogi. Zależy ona od rodzaju ruchu (jedno- lub dwukierunkowy), a także tego, czy uczestniczą w nim również piesi. Przykładowo, dla silnikowych i bezsilnikowych urządzeń podczas ruchu jednokierunkowego jest ona równa sumie szerokości środka służącego do przewozu oraz 60 cm.

Transport wewnątrzzakładowy przy wykorzystaniu wózka widłowego - inrel.pl

W instrukcji BHP transportu wewnątrzzakładowego powinny być określone zasady ruchu do obsługi określonego urządzenia. Odbywa się on na wyznaczonej za pomocą poziomych linii nawierzchni, która jest utwardzona i odporna na zużycie. W pomieszczeniach zakładu pracy konieczne jest także zapewnienie co najmniej 15-centymetrowego luzu manipulacyjnego między obrysem wózka z ładunkiem a skrajnią drogi.

Zagrożenia w transporcie wewnątrzzakładowym – sposoby ich eliminacji

Przy realizacji transportu wewnątrzzakładowego, wymagania BHP muszą objąć kwestie bezpieczeństwa pracowników i asortymentu, związane z zapobieganiem zagrożeniom, w tym wypadkom. Temu służą stalowe odbojnice magazynowe, które chronią słupy regałów przed uszkodzeniem w wyniku na przykład uderzenia przez wózek widłowy. Dzięki elementom odblaskowym ułatwiają bezpieczny ruch i przewożenie ciężarów w ramach magazynu. Dostępne są odbojnice regałowe (w zależności od kształtu wyróżnia się typy U oraz L), słupowe, przypodłogowe (liniowe bądź narożne).

Zagrożenia w transporcie wewnątrzzakładowym są eliminowane również dzięki stosowaniu odpowiednich oznakowań. Za ich pomocą operatorom środków transportowych wskazuje się, w jaki sposób powinni poruszać się w strefie magazynowej czy produkcyjnej, by nie dopuścić do powstania niebezpieczeństw.

Stosowane są znaki:

ostrzegawcze (tablice na żółtym tle) – na przykład ostrzeżenie przed urządzeniami do transportu poziomego,

zakazu (białe tło i czerwona obwódka) – ograniczenie ruchu wózków widłowych w niektórych częściach zakładu,

 nakazu (kolor niebieski) – używanie sygnału dźwiękowego.

Ważną rolę w transporcie wewnątrzzakładowym pełnią również sygnały:

wysyłane za pomocą migającego światła – przedstawiają identyczne piktogramy, jak w przypadku znaków,

dźwiękowe – są wysyłane przez operatora w miejscach o ograniczonej widoczności,

• ręczne – przekazuje je jeden z pracowników; na przykład obie ręce wyciągnięte poziomo oznaczają pozwolenie na start.

Bezpieczny transport wewnątrzzakładowy to wynik ścisłego przestrzegania i znajomości przepisów BHP oraz odpowiedniej wiedzy obejmującej także odpowiednie rozmieszczenie ładunku i ich składowanie. Pozwala to na dopasowanie dostępnych rozwiązań do wielkości przedsiębiorstwa i charakteru prowadzonej przez niego działalności, a także do elementów infrastruktury oraz lokalizacji pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych. Dlatego też często transport wewnątrzzakładowy i działania z tego zakresu warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie

Nie wiesz, w jaki sposób zorganizować transport wewnątrzzakładowy, by był zgodny z przepisami BHP? Skorzystaj z naszych usług. Dysponujemy nowoczesnym, niezawodnym sprzętem, a nasi doświadczeni pracownicy posiadają wszelkie uprawnienia, co gwarantuje sprawne i bezpieczne wykonywanie prac. Skontaktuj się z nami!