lis 4, 2020 Off Comments w Relokacja przez
Transport morski – wady i zalety

Transport towarów (fracht) może się odbywać na wiele sposobów. Jednym z nich jest ten morski, wykorzystywany przede wszystkim na dużych odległościach i do dużych gabarytów. Jakie są zalety transportu morskiego, w czym jest lepszy od przewozu drogowego, lotniczego czy kolejowego? Jakie ma wady? Dowiedz się więcej o cechach transportu morskiego!

Fracht morski – specyfika transportu morskiego

Niektórzy, myśląc o transporcie, mają przed oczami przede wszystkim ciężarówki, jednak w branży spedycyjnej znajduje się miejsce dla wielu metod frachtu. Wykorzystanie w tym celu żeglugi wodnej ma bardzo długą historię. Obecnie coraz rzadziej stosuje się jednostki pływające do transportu ludzi, ale są one wciąż ważnym ogniwem w branży spedycyjnej. Transport morski prowadzi się przede wszystkim za pomocą kontenerowców, masowców, tankowców, drobnicowców czy chemikaliowców – specjalnych statków przystosowanych do przewozu określonych typów ładunków.

Żeglugę można podzielić na krajową, przybrzeżną oraz międzynarodową, a ponadto na morską i śródlądową (w zależności od tego, jakimi drogami wodnymi poruszają się jednostki pływające). Wykorzystuje się ją przede wszystkim do przewozu towarów na duże odległości, zawsze wtedy, gdy czas nie ma większego znaczenia. Transport morski często zajmuje bowiem wiele tygodni. Z tego też powodu jest uznawany za bardzo specyficzny – niejednokrotnie trasy statków muszą być planowane z dużym wyprzedzeniem. Dość skomplikowane są też związane z nim procedury – szczególnie jeśli chodzi o międzynarodowy transport morski. Sprawdźmy, jakie są jego wady i zalety!

Zalety transportu morskiego

Cechy transportu morskiego sprawiają, że doskonale sprawdza się w określonych sytuacjach. Jego główną zaletą jest możliwość przewozu dużych ilości towarów. Statki są bardzo pojemne, w związku z czym zwykle nie ma ograniczeń co do wielkości, objętości czy masy ładunków. To najlepszy sposób, by przetransportować nietypowe gabaryty. Jednocześnie jako dużą zaletę transportu morskiego należy wymienić cenę – zazwyczaj jest to najtańszy sposób przewozu towarów na duże odległości. Jest to więc rozwiązanie dla tych, którym zależy na minimalizowaniu kosztów.

Sprawdź także: jak wygląda przygotowanie maszyn do transportu morskiego >>

Podsumowując, główne zalety transportu morskiego to:

 • niskie koszty,
 • daleki zasięg,
 • brak ograniczeń co do rodzaju transportowanego towaru,
 • brak ograniczeń co do gabarytów transportowanego towaru.

Wady transportu morskiego

Transport morski - przygotowanie ładunku - Inrel.pl

Oczywiście transport morski nie jest również pozbawiony wad, jak każdy rodzaj frachtu. Jedną z najbardziej zauważalnych jest czas – statki poruszają się powoli, co oznacza, że dostarczenie towaru z oddalonego punktu może trwać kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Zła pogoda może dodatkowo opóźniać realizację zlecenia, a nawet doprowadzić do zniszczenia ładunku, jeśli nie zostanie on odpowiednio zabezpieczony. Ponadto fracht morski jest ograniczony przez dostępność portów i wodnych szlaków transportowych – oznacza to, że w niektórych sytuacjach nie istnieje możliwość skorzystania z tej metody lub jest ona nieekonomiczna. W pozostałych dostarczenie towaru z punktu A do punktu B wymaga zaangażowania również innych metod transportu – najczęściej tej drogowej. Kolejną wadą transportu wodnego jest zagrożenie dla środowiska.

Podsumowując, główne wady transportu morskiego to:

 • długi czas realizacji – powolna forma przewozu,
 • konieczność przeładunków i angażowania innych środków transportu (najczęściej ciężarówek),
 • uzależnienie od warunków atmosferycznych,
 • ograniczenia związane z dostępnością portów i przebiegiem morskich szlaków transportowych,
 • ryzyko zniszczenia ładunków, jeśli nie zostaną prawidłowo zabezpieczone.

Pakowanie do transportu morskiego

Transport morski wciąż ma ogromne znaczenie i nie przewiduje się rezygnacji z tej formy frachtu w najbliższych latach. Warto jednak pamiętać o jego wadach i zaletach, decydując o przebiegu procedury spedycyjnej. Niezwykle ważne jest m.in. pakowanie do transportu morskiego, które pozwala uniknąć zniszczeń towarów podatnych na wilgoć – nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Tego rodzaju czynności mają ogromne znaczenie w szczególności przy przewozie maszyn i ich części. 

Opakowania do transportu morskiego mają za zadanie przede wszystkim chronić ładunek przed korozją związaną z oddziaływaniem wilgoci i soli. Wykorzystuje się do tego celu specjalne materiały: folię i papier antykorozyjny, smary, pochłaniacze wilgoci. Stosowane są również określone techniki pakowania. W przypadku przewozu wyjątkowo cennych towarów można zastosować również dodatkowe wyposażenie, np.:

 • wskaźniki wilgotności,
 • wskaźniki przechyłu,
 • czujniki udarowe,
 • wskaźniki temperatury.

Specjalistyczne pakowanie do transportu morskiego ma za zadanie zabezpieczyć interesy nadawcy, pomagając w uniknięciu uszkodzeń przewozowych. Dzięki temu niektóre z wad transportu morskiego stają się mniej istotne, a na pierwszy plan wysuwają się jego zalety – wszechstronność i niska cena.