lut 6, 2021 Off Comments w Relokacja przez
Przenoszenie maszyn – jak wybrać odpowiednią firmę?

Przenoszenie maszyn jest zadaniem, które z pewnością warto powierzyć fachowcom. Bez odpowiedniego doświadczenia, planowania czy sprzętu bardzo trudno zorganizować bowiem ten proces i przeprowadzić go bez uszczerbku na mieniu. Zatrudnienie odpowiedniej firmy to inwestycja w bezpieczeństwo, a jednocześnie gwarancja sprawnie przeprowadzonych przenosin. Wyjaśniamy, jak wybrać odpowiedniego usługodawcę.

Na czym polega relokacja maszyn?

W dzisiejszym świecie przedsiębiorcy muszą zachować elastyczność. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie dość drastycznych ruchów w celu zwiększenia tempa rozwoju lub oparcia się negatywnym skutkom zmian zachodzących w danym środowisku biznesowym.

Relokacja maszyn jest procesem trudnym i skomplikowanym, ale niekiedy koniecznym. Polega na przenoszeniu maszyn lub urządzeń – czy to w ramach tego samego zakładu, czy też na znacznie większą skalę. Transfer maszyn ma dużo wspólnego z przenoszeniem całych linii i zakładów produkcyjnych, ale może być również realizowany niezależnie od nich. Wykonuje się go z różnych powodów i na różnych dystansach. Zawsze jest jednak złożony i wymaga odpowiedniego podejścia.

Profesjonalne przenoszenie maszyn – dlaczego to tak ważne?

Do czynności wchodzących w skład procesu, jakim jest przenoszenie maszyn, należą:

 • demontaż,
 • pakowanie i zabezpieczenie,
 • załadunek,
 • transport,
 • rozładunek,
 • montaż,
 • poziomowanie,
 • podłączenie i uruchomienie.

Przeprowadzone w odpowiedni sposób pozwalają uniknąć poważnych zaburzeń pracy zakładu i minimalizują ryzyko uszkodzenia sprzętu czy też powstania innych kosztownych strat. Niezależnie od pokonywanego dystansu czy też innych czynników wpływających na skalę przedsięwzięcia można je przeprowadzić bez zbytniego ingerowania w ciągłość pracy zakładu. To niezwykle ważne, ponieważ każde zaburzenie w pracy odbija się na finansach przedsiębiorstwa. Może też zaburzać jego relacje z kontrahentami, dostawcami czy klientami.

Sprawdź również: Relokacje i instalacje maszyn

Jak upewnić się, że relokacja maszyn zostanie zrealizowana bezpiecznie i sprawnie? Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Odpowiednia koordynacja prac jest niemożliwa bez wiedzy i doświadczenia, jakimi dysponują fachowcy. Ich bezproblemowa realizacja jest zaś dostępna dzięki kwalifikacjom pracowników i odpowiedniemu sprzętowi.

Relokacja fabryk i maszyn – na co zwrócić uwagę?

Kompleksowe przenoszenie maszyn nigdy nie jest łatwe. Mowa tu bowiem o bardzo dużych, ciężkich i skomplikowanych urządzeniach, które zwykle trzeba rozmontować przed transportem, a po ich bezpiecznym przewiezieniu zadbać o ponowny prawidłowy montaż, ustawienie i uruchomienie. To przedsięwzięcie skomplikowane pod względem logistycznym oraz wymagające dużego nakładu pracy i zasobów. Mimo iż przenoszenie maszyn przemysłowych wewnątrz firmy zasadniczo tworzy mniej wyzwań niż ich transfer do zupełnie innego zakładu, nadal nie można powiedzieć, by był to łatwy proces.

Za najważniejszy element całej procedury można uznać jego planowanie. Należy dokładnie się przygotować do wszelkich przeprowadzanych prac i zdobyć jak najwięcej informacji zanim przystąpi się do działania. Precyzyjne pomiary maszyn, które mają być przeniesione, dostarczą m.in. cennych informacji na temat potrzebnego sprzętu i pozwolą dokładnie opracować sposób ich transferu. Może być konieczne wykorzystanie rozmaitych narzędzi czy też pojazdów do transportu wielkogabarytowego. Czasami również niezbędne jest uzyskanie zezwoleń transportowych i  innych specjalnych dokumentów. Kluczowe jest również zabezpieczenie ładunków – to jeden z najważniejszych czynników, dzięki któremu zarówno transport, jak i załadunek oraz rozładunek maszyn mogą się odbyć bez uszkodzeń.

Przenoszenie maszyn przemysłowych – planowanie

Kompleksowe przenoszenie maszyn wymaga starannego planowania. Jest to najprawdopodobniej najważniejszy etap całego procesu, który pozwala go zrealizować sprawnie i bezpiecznie.

Sprzęt do przenoszenia maszyn i linii produkcyjnych – co jest potrzebne

Fachowców wyróżnia nie tylko wiedza, ale również specjalistyczny sprzęt, którym dysponują. To dzięki niemu możliwe staje się nawet zrealizowanie czynności, które mogą się wydawać nierealne. Do podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez specjalistów należą:

 • rolki transportowe,
 • rolki powietrzne (air skates),
 • podnośniki hydrauliczne,
 • wózki widłowe,
 • podnośniki powietrzne.

Umożliwiają one przede wszystkim załadunek i rozładunek maszyn, a także ich poprawne ustawienie w miejscu docelowym. Jeśli procedura ma być realizowana w trudnych warunkach, może być konieczne zastosowanie dodatkowego wyposażenia. Nie bez znaczenia jest również flota transportowa, która musi być przystosowana do gabarytów przewożonych maszyn.

Firma do transferu maszyn – na co zwracać uwagę?

Delegując zewnętrznemu wykonawcy transfer maszyn, zwykle powierzasz mu mienie warte tysiące lub nawet miliony złotych. To dlatego nie należy podejmować tej decyzji pochopnie. Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając firmę do relokacji maszyn?

 1. Doświadczenie jest bardzo ważne, ponieważ za nim najczęściej stoi różnorodny sprzęt i możliwość dostosowania się do każdej sytuacji. Bardziej doświadczeni wykonawcy z reguły lepiej reagują również w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.
 2. Specjalizacja w obrębie przenoszenia linii produkcyjnych czy maszyn to gwarancja wysokiej jakości usług. Dobrze więc, jeśli firma nie zajmuje się jednocześnie wieloma innymi usługami.
 3. Wysokie kwalifikacje zespołu pozwalają znacznie zwiększyć szanse na bezproblemowe i bezpieczne relokacje maszyn. Sprawdź, czy firma zatrudnia fachowców z różnych dziedzin i z odpowiednimi uprawnieniami.
 4. Referencje pomogą ci się zorientować w doświadczeniu firmy i opiniach na jej temat. Warto również sprawdzić, czy przedsiębiorstwo bierze odpowiedzialność za poprawny przebieg całej procedury.
 5. Sprzęt jest niezwykle ważny dla sprawnej i bezpiecznej realizacji prac. Upewnij się, że wybrana firma dysponuje szerokim zapleczem technicznym potrzebnym do przeprowadzenia nawet skomplikowanych operacji.

Przenoszenie maszyn w Łodzi, Warszawie i na terenie całej Polski to specjalizacja przedsiębiorstwa Inrel. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub otrzymać bezpłatną wycenę!