paź 22, 2020 Off Comments w Relokacja przez
Relokacja maszyn, urządzeń oraz całych linii produkcyjnych

Relokacja maszyn, urządzeń, a nawet całych linii produkcyjnych wcale nie zdarza się tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. Jednocześnie na pewno nie można tego zadania nazwać łatwym – potrzebne są dokładnie opracowane procedury logistyczne, wiedza, uprawnienia i oczywiście możliwości techniczne. Dlatego tego typu zadania zazwyczaj zleca się specjalistom. Dowiedz się więcej na temat tego, po co i w jaki sposób wykonuje się relokacje przemysłowe.

Ważnym czynnikiem relokacji jest dobra współpraca zleceniodawcy z wykonawcą. Dobrze zaplanowane etapy pracy nad projektem: od etapu planowania, poprzez udostępnianie maszyn, tworzenie layout w nowej lokalizacji, aż do etapu uruchomienia. Dzięki temu, cały proces przebiega sprawnie, bezpiecznie i w wyznaczonych ramach czasu. 

Spis treści

Relokacja maszyn

Zdarza się, że firma zmienia swoją siedzibę – wówczas często jedynym wyjściem jest relokacja linii produkcyjnych. To przedsięwzięcie stanowiące nie lada wyzwanie – szczególnie, jeśli przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na długie przestoje w pracy. Dlatego tym bardziej warto polegać na doświadczeniu i wiedzy specjalistów w tej dziedzinie. To gwarancja możliwości bezpiecznego oraz sprawnego transportu maszyn i urządzeń w taki sposób, by ponowne podjęcie pracy w nowym miejscu mogło nastąpić jak najszybciej.

Sprawdź także: Przenoszenie maszyn – jak wybrać odpowiednią firmę?

Wewnętrzna relokacja

Relokacja maszyn nie zawsze jednak musi być aż tak karkołomnym przedsięwzięciem. Niekiedy konieczne jest przenoszenie maszyn w ramach tego samego zakładu. Może się tak dziać w związku z reorganizacją (np. zmianą przeznaczenia pomieszczeń) lub zmianą sezonu (np. przeniesieniem maszyn lub urządzeń z wnętrza na zewnątrz i odwrotnie). Tego typu zadania co do zasady są prostsze, jednak również generują pewne wyzwania. To dlatego, że zwykle relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych wewnątrz zakładu odbywa się bez przerywania jego pracy. W takich sytuacjach logistyka, planowanie i bezpieczeństwo mają szczególne znaczenie. Należy bowiem zwracać szczególną uwagę na pracowników, a także pozostałą infrastrukturę zakładu.

Przeczytaj również: Relokacja maszyn wewnątrzzakładowa – jak ją zorganizować?

Zewnętrzna relokacja

Zewnętrzna relokacja może wiązać się na przykład ze wspomnianym już przenoszeniem zakładu w nowe miejsce. W tym przypadku bardzo ważne jest m.in. zabezpieczenie maszyn podczas transportu oraz odpowiednie zaplanowanie procesu logistycznego. Jest  on dość skomplikowany, ponieważ obejmuje wiele zagadnień, a każde z nich wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Zewnętrzna relokacja nie może się również odbyć bez odpowiednich zasobów – chociażby pojazdów przystosowanych do transportu ponadnormatywnych ładunków. W tego typu procedurach wykorzystuje się również mnóstwo pomocniczego sprzętu – m.in. podnośników, rolek transportowych, wózków widłowych. Warto pamiętać, że przeprowadza się zarówno relokacje w obrębie tego samego miasta czy regionu, jak i relokacje międzynarodowe, które zwykle wiążą się z dodatkowymi wyzwaniami i formalnościami.

Relokacja linii produkcyjnych – proces logistyczny

Przenoszenie linii produkcyjnych kojarzy się przede wszystkim z samym transportem. To jednak zaledwie „wierzchołek góry lodowej” dla specjalistów zajmujących się przeprowadzaniem tego rodzaju procedur. Proces logistyczny jest w tym przypadku niezwykle złożony. Fachowcy muszą dokładnie zaplanować takie czynności jak:

  • demontaż maszyn,
  • załadunek,
  • przewóz,
  • rozładunek,
  • ustawienie (pozycjonowanie), poziomowanie i podłączenie maszyn w nowym miejscu.

W przypadku przedsięwzięcia o dużej skali sam proces przygotowania do relokacji może być długotrwały. Odpowiednie planowanie to bowiem klucz do sprawnego przeprowadzenia samej procedury. Dzięki temu firma nie musi liczyć się ze stratami związanymi z przerwą w pracy. Zazwyczaj przygotowania rozbija się na kilka czynności zgodnych z etapami samej przeprowadzki. Jednym z pierwszych kroków jest zebranie informacji o wymaganym zakresie działań. Dokonuje się dokładnych pomiarów sprzętu i maszyn oraz szacuje się ich masę, jeśli nie jest znana. Na tej podstawie przygotowuje się plan demontażu i transportu, z uwzględnieniem odpowiedniego sprzętu, pojazdów i trasy.

Montaż i demontaż

Aby przygotować urządzenia i maszyny do przeniesienia w nowe miejsce, należy je w określonym stopniu zdemontować. Następnie konieczne jest ich staranne zabezpieczenie. Nad całym procesem powinni czuwać specjaliści. Należy pamiętać o takim przygotowaniu ładunków do transportu, by ich późniejszy rozładunek i demontaż nie były utrudnione. To właśnie dlatego wszystko powinno się odbywać według z góry założonego i szczegółowo przygotowanego planu.

Demontaż maszyny w fabryce
Prawidłowy demontaż maszyn to jedno z najważniejszych zadań podczas relokacji. Należy pamiętać o takim przygotowaniu elementów, by było możliwe ich ponowne zmontowanie.

W miejscu docelowym przychodzi czas na ponowny montaż i odpowiednie ustawienie maszyn – to również jedno z zadań specjalistów zajmujących się relokacją. Prawidłowy rozładunek i bezpieczny transport w obrębie nowego zakładu zapewniają bezpieczeństwo kosztownych urządzeń oraz infrastruktury. Fachowcy zajmują się też wykonaniem przyłączy lub poprowadzeniem odpowiednich instalacji (elektrycznych, hydraulicznych), jeśli to konieczne. Wykonują pomiary i upewniają się, że zakład będzie mógł podjąć pracę bez najmniejszych problemów.

Przeczytaj także: Profesjonalny montaż linii produkcyjnej i technologicznej

Wszystkie zadania realizowane przez fachowców podczas przeprowadzki maszyn mają za zadanie zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz ograniczenie do minimum przestojów i zakłóceń w procesie produkcyjnym. Warto wybrać do realizacji tego typu zadań prawdziwych specjalistów, by nie bać się o przyszłość przedsiębiorstwa. Firma INREL z przyjemnością zrealizuje dla Ciebie tego typu usługi – zapraszamy do kontaktu!