paź 13, 2020 Off Comments w Relokacja przez
Relokacja i uruchomienie linii produkcyjnej – na co należy zwrócić uwagę?

Relokacja linii produkcyjnej to skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga postępowania według ściśle określonych schematów. Tego typu procedury powinny być przeprowadzane pod nadzorem specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Co jest najważniejsze podczas przenoszenia maszyn i urządzeń w nowe miejsce? Przypominamy, na co należy zwrócić uwagę.

Spis treści

Relokacja linii produkcyjnej – jak ją przeprowadzić?

Relokacja linii produkcyjnej bywa konieczna lub wskazana w bardzo wielu sytuacjach. Najczęstszym powodem jest zmiana siedziby firmy podyktowana różnymi względami. Niekiedy dokonuje się również przeniesienia maszyn w ramach tego samego zakładu – jest to przedsięwzięcie nieco prostsze, ale wymagające jednakowej uwagi i ostrożności. W przypadku linii produkcyjnych zwykle bowiem w grę wchodzą kosztowne, a często również unikalne maszyny i urządzenia, których uszkodzenie mogłoby sparaliżować pracę zakładu na wiele miesięcy.

Prawidłowo przeprowadzane relokacje linii produkcyjnych opierają się każdorazowo na podobnych schemacie. Należy je realizować etapami, wykonując kolejno:

  • demontaż maszyn i urządzeń,
  • pakowanie do załadunku i transportu wraz z odpowiednim zabezpieczeniem,
  • załadunek,
  • transport,
  • rozładunek,
  • montaż,
  • poziomowanie,
  • podłączenie i uruchomienie.

Każda z faz wchodząca w skład procesu relokacji linii produkcyjnych musi być realizowana z najwyższą starannością. Tylko wówczas przebiegnie nie tylko bezproblemowo, ale również odpowiednio sprawnie, dzięki czemu zakład będzie mógł szybko podjąć ponowną pracę w nowym miejscu.

Demontaż urządzeń

Pierwszy etap relokacji, następujący oczywiście po wstępnej fazie planowania i przygotowania, to demontaż linii produkcyjnych. Należy go przeprowadzać zgodnie z dokumentacją techniczną maszyn i urządzeń. Kluczowe jest również odpowiednie planowanie – demontaż maszyn powinien się odbywać jedynie w stopniu umożliwiającym bezpieczny transport wyposażenia. Zbyt wiele elementów to bowiem utrudnienia przy ponownym montażu wpływające na wydłużenie całego procesu relokacji. Ważne, by demontaż przeprowadzać w sposób, który ułatwi łatwe ponowne połączenie komponentów w sprawną całość w jednym z ostatnich etapów prac. Z tego powodu często stosuje się rozmaite systemy oznakowania. To etap wymagający specjalistycznej wiedzy, a także sprzętu, dlatego zawsze powinien być przeprowadzany pod nadzorem fachowców. Czasami obejmuje on również demontaż rurociągów lub innych detali przeznaczonych do złomowania.

Pakowanie maszyn do relokacji

Bezpieczny transport maszyn jest w znacznej mierze uzależniony od tego, jak zostaną przygotowane do przewozu. Zdemontowane elementy należy dokładnie zapakować i zabezpieczyć tak, by mogły bez obaw wyruszyć w trasę. Warto pamiętać również o oznakowaniu – ułatwi to ich identyfikację w miejscu docelowym. Pakowaniem powinien zajmować się odpowiednio wykwalifikowany zespół. Należy również zadbać o dostępność niezbędnych materiałów.

Przeczytaj również: Profesjonalne pakowanie towarów – czym się cechuje i komu je zlecić?

Montaż urządzeń na nowym obiekcie

Po dostarczeniu elementów linii produkcyjnej do miejsca docelowego – co zwykle odbywa się z użyciem specjalistycznych środków transportu – przychodzi czas na ich rozładunek i montaż. Należy zadbać o bezpieczny transport maszyn nie tylko w trasie, ale również przy przenoszeniu ich w obrębie nowego zakładu. Pomocne jest przy tym doświadczenie zespołu, choć nie obejdzie się również bez specjalistycznego sprzętu. Jeśli wcześniejsze etapy prac zostały wykonane prawidłowo, przeniesienie maszyn, ich ustawienie i ponowny montaż w nowym miejscu powinny odbyć się sprawnie i bez problemów.

Przeczytaj także: Profesjonalny montaż linii produkcyjnej i technologicznej

Dokumentacja techniczna relokacji

Dokumentacja techniczna linii produkcyjnej, a konkretnie należących do niej maszyn i urządzeń, może być bardzo istotna przy relokacji. Dzięki niej zarówno demontaż, jak i montaż konkretnych elementów mogą przebiegać sprawniej. Wówczas łatwiej uzyskać również pewność, że cały proces odbywa się z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Dokumentację najlepiej pozyskać bezpośrednio od producenta – dzięki niej można poznać również wymiary oraz masę maszyn, czyli dane niezwykle ważne na etapie transportu.

Uruchomienie linii produkcyjnej

Do zadań specjalistów odpowiedzialnych za przeniesienie maszyn do nowej lokalizacji należy również ich uruchomienie. To etap, który wymaga sprawdzenia wszystkich elementów linii produkcyjnej, również instalacji, podłączeń, okablowania itp. To jedyny sposób, by upewnić się, że cały proces został przeprowadzony prawidłowo.

Sprawdź również: Jak wygląda proces uruchamiania maszyn po ich relokacji?

Zimny start linii produkcyjnej

Zanim wszystkie urządzenia zostaną faktycznie uruchomione, wykonuje się tzw. zimny start linii produkcyjnej. To procedura sprawdzająca działanie jej poszczególnych elementów bez podłączania zasilania. Obejmuje m.in.:

  • kontrolę kierunku obrotu silników, 
  • ręczne wymuszenie wszystkich wejść/wyjść,
  • sprawdzenie ich zgodności z otrzymaną od inwestora dokumentacją.

Zasilanie podłącza się dopiero wtedy, gdy zimny start nie wykaże nieprawidłowości.

Kompleksowa relokacja linii produkcyjnych

Kompleksowa relokacja linii produkcyjnych to jedyny sposób na to, by upewnić się, że cały proces przebiegnie prawidłowo. Przeprowadzany pod nadzorem ekspertów, z użyciem odpowiedniego sprzętu, zapewni maszynom pożądane bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć długich przestojów w pracy. Należy pamiętać, że zarządzanie projektem przenoszenia fabryk lub linii produkcyjnych to bardzo skomplikowany proces oparty przede wszystkim o dokładne planowanie. Dlatego warto zaufać ekspertom. Firma INREL ma bogate doświadczenie i rozległe zaplecze technologiczne, dzięki czemu realizuje tego typu projekty sprawnie i z wykorzystaniem najlepszych praktyk. 

Sprawdź także: Przenoszenie maszyn – jak wybrać odpowiednią firmę?

Planujesz przeprowadzić relokację linii produkcyjnej? Potrzebujesz wsparcia w tym temacie? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w organizacji całego procesu!