paź 13, 2020 Off Comments w Konserwacja przez
Konserwacja zapobiegawcza linii produkcyjnej

Czasami nawet drobna awaria w zakładzie potrafi wpłynąć na zatrzymanie produkcji, generując tym samym ogromne straty. Problemy tego typu zwykle pojawiają się niespodziewanie i często wydaje się, że nie można ich uniknąć. Czy jednak na pewno? Konserwacja zapobiegawcza to system, który może pomóc w wyeliminowaniu wielu problemów, zanim doprowadzą do awarii paraliżującej pracę zakładu. Dowiedz się więcej!

Spis treści

Konserwacja zapobiegawcza – czym jest i co obejmuje?

Konserwacja zapobiegawcza (Predictive Maintenance, PdM) to procedura polegająca na zaplanowanych systematycznych przeglądach i czynnościach konserwacyjnych wykonywanych na zainstalowanym sprzęcie i urządzeniach. Polega na wczesnej diagnostyce i obserwacji zasobów, które są niezbędne dla działania linii produkcyjnych. Dane są zbierane w sposób ciągły, a przeglądy dokonywane zgodnie z ustalonym harmonogramem. 

W porównaniu z tradycyjną, prewencyjną konserwacją (Preventive Maintenance, PM) jest to metoda nie tylko skuteczniejsza, ale również mniej kosztowna. Nie wymaga bowiem wymiany komponentów według z góry określonego harmonogramu. Zapobiegawcze konserwacje zapewniają też znacznie większą skuteczność w zakresie unikania przestojów. W przypadku stosowania tradycyjnych metod niejednokrotnie zdarza się bowiem, że usterka następuje tuż przed planowanymi pracami serwisowymi.

Dlaczego konserwacja zapobiegawcza jest taka ważna?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że każda nieprzewidziana przerwa w produkcji to ogromne straty. Rozpoznawanie nieprawidłowości lub usterek z wyprzedzeniem pozwala jednak w znacznym stopniu wyeliminować kosztowne przestoje. Dzięki informacji o możliwej awarii można również, przykładowo:

  • dostosować wolumen produkcji komponentów w taki sposób, że jej plany nie zostaną zakłócone nawet w przypadku incydentu,
  • odpowiednio zaplanować niezbędne przestoje, tak by ich negatywne skutki były jak najmniejsze,
  • zadbać o zaopatrzenie w części zamienne, tak by odzwierciedlało rzeczywiste potrzeby.

Ujmując rzecz najprościej, zapobiegawcze konserwacje pozwalają ograniczyć przestoje w pracy i związane z nimi koszty. Ponadto pomagają dbać o bezpieczeństwo pracowników i samych elementów linii montażowej.

Przeczytaj także: Wsparcie zarządzania produkcją – na czym to polega

Kontrola elementów instalacji
Regularna kontrola wszystkich elementów linii produkcyjnej zgodnie z zasadami konserwacji zapobiegawczej to szereg korzyści dla przedsiębiorstwa – również tych finansowych

Konsekwencje braku konserwacji zapobiegawczej

Brak konserwacji zapobiegawczej to wspomniane już zwiększone ryzyko awarii, przestojów w pracy i związanych z nimi konsekwencji finansowych. To jednak nie wszystko. Stałe monitorowanie stanu maszyn i urządzeń tworzących linię montażową pozwala uzyskać pewność, że produkcja stale odbywa się na równie wysokim poziomie, a jakość wytwarzanych elementów jest niezmienna. Wczesne wykrywanie usterek i nieprawidłowości ogranicza straty materiałowe wynikające z wadliwej produkcji i pozwala wywiązywać się ze zobowiązań wobec klientów i kontrahentów. Dzięki temu idealnie wpisuje się w filozofię Lean.

Sprawdź również: Na czym polega lean management?

Zalety konserwacji zapobiegawczej

Lista zalet konserwacji zapobiegawczej jest dość długa. Wdrożenie odpowiedniego systemu wpływa na:

  • optymalizację przepływów produkcji, 
  • zmniejszenie ryzyka nieplanowanych przestojów, 
  • obniżenie kosztów, 
  • zmniejszenie zużycia sprzętu, 
  • zwiększenie dostępności linii produkcyjnych, 
  • redukcję uszkodzeń produktów,
  • lepsze wykorzystanie zasobów, 
  • zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji na środowisko poprzez zmniejszenie liczby odpadów, 
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i produkcji.

Tych korzyści może być jeszcze więcej. Poprawnie przeprowadzane konserwacje zapobiegawcze to sposób na wyraźne usprawnienie pracy, dlatego z pewnością warto się zainteresować tą tematyką.

Lista kontrolna konserwacji zapobiegawczej

Konserwacja zapobiegawcza powinna przebiegać według ściśle określonego planu. Ważna jest dokładność, która pozwoli dokonać kompletnej kontroli stanu maszyn, urządzeń i wyposażenia. Warto stworzyć listę kontrolną, która może stanowić wyznacznik dla kierownika produkcji i jego zespołu. Jej dokładna zawartość zależy od rodzaju prowadzonej produkcji i typu sprawdzanych maszyn. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych elementach. Jakich?

  • Sprawdzenie widocznych powierzchni i komponentów to pierwszy krok podczas przeglądu. Jeśli widoczne są jakiekolwiek uszkodzenia takich komponentów jak taśmy, łańcuchy, łożyska czy zębatki, należy je wymienić. Dzięki temu można poprawić funkcjonowanie systemu oraz zapobiec jego przeciążeniom i awariom.
  • Prawidłowa praca urządzeń może zależeć od wielu czynników. Elementem konserwacji na linii produkcyjnej powinna być więc obserwacja funkcjonowania maszyn podczas produkcji. Zdarza się, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda prawidłowo, a po uruchomieniu linii pokazują się pewne nieprawidłowości.
  • Sprawdzanie czystości elementów jest szczególnie ważne w przypadku produkcji żywności. Gromadzące się w szczelinach zanieczyszczenia mogą jednak również powodować usterki sprzętu. Dlatego zawsze należy dokonywać ich kontroli. Ważne jest też regularne smarowanie tych komponentów, które tego wymagają.
  • Należy również sprawdzić pracę urządzeń pomiarowych i kontrolnych, upewniając się, że wskazują właściwe wartości.
  • W przypadku instalacji hydraulicznych szczególną uwagę należy poświęcić wyciekom i nieszczelnościom. Należy też sprawdzić wszelkie podłączenia. Jeśli zaś chodzi o iInstalacje elektryczne, konieczne jest upewnienie się co do stanu przewodów.

Dokładną listę kontrolną dla konkretnej linii produkcyjnej powinien opracować kierownik. Ważne, by była ona ściśle przestrzegana – tylko wówczas konserwacja zapobiegawcza spełni swoje zadanie.

Jak często przeprowadzać konserwacje zapobiegawcze?

Konserwacja zapobiegawcza jest tak naprawdę procesem ciągłym. Powinna opierać się na stałym monitorowaniu stanu linii produkcyjnej i jej wszystkich komponentów. W tym celu stosuje się rozmaite narzędzia ułatwiające obserwację. Częstotliwość przeglądów jest zaś kwestią indywidualną. Powinno się ją ustalić na podstawie m.in. specyfiki linii produkcyjnej i środowiska pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z ekspertami od filozofii Lean, czyli z firmą INREL!